Közel egyhetes rendezvénysorozattal ünnepli az anyaságot a Csíki Anyák Egyesülete, az Édesanyák hete kedden kezdődik és szombatig tart. Arcfestés, játéksarok, mondókázás, bábelőadás és a zárónapon a szokásos hangulatemelő tombolahúzás zajlik a kisgyerekes családoknak, ugyanakkor a szülőknek az anyasághoz kötődő kérdéskörben tartanak előadásokat különböző szakemberek: pszichológusok, gyermekorvosok, gyógytornászok és mások.
2013. május 06., 11:082013. május 06., 11:08
2013. május 07., 08:072013. május 07., 08:07
Hagyománnyá vált, hogy Csíkszeredában az Édesanyák Hete a Vár téren elültetett Születésfa meglátogatásával induljon, az érdeklődők kedden 16 órától öntözhetik meg a jelképnek számító fát Antal Attila alpolgármesterrel. A hivatalos megnyitót 17 órától a rendezvénysorozat fő helyszínén, a Hargita Megyei Tanács székhelyén, a márványteremben tartják, meghívottak: Borboly Csaba, a megyei tanács elnöke, Ráduly Róbert Kálmán csíkszeredai polgármester és Zsigmond Barna Pál főkonzul.
Ezt követően ugyanitt fotókiállítást tekinthetnek meg az érdeklődők. Az édesanyák által beküldött fényképekből a kiállítás anyagát Tarczali Éva válogatta.
Szintén a megyeházán Csecsemőgondozás, gyermekek ápolása, betegségei címmel Törzsök Anikó gyermekorvos előadását hallgathatják meg. Az előadó arról értekezik, hogy a várandósság, szülés csodálatos időszaka után eljön a kisbaba gondozásának ideje. Tanácsot nyújt, hogy hányszor fürdessünk, hogyan pelenkázzunk, illetve más, babahigiéniára vonatkozó kérdéseket is taglal, mint a fül- és köldökcsonkpucolás, óvatos körömvágás, piperecuccok használati módja, a jó baba- és gyermekruhák kiválasztása. Részletezi, hogy melyek a leggyakoribb betegségek csecsemőkorban, végül a szakember válaszol a kérdezőknek anyai és szakmai tapasztalatból.
Az első nap programsorozatát 19 órától egy, az anyák jogairól szóló film vetítése zárja. Az Anyák forradalma (Freedom for Birth) című 58 perces dokumentumfilmben a szülés körüli ellátás szakértői, emberi jogi képviselők és maguk az anyák szólalnak meg, mindannyian a rendkívül időszerű és szükséges radikális változtatásért kiáltva. Toni Harman, az egyik rendező ezt mondja: „A Ternovszky kontra Magyarország ügyben született döntés értelmében Európában minden nőnek törvényes joga, hogy maga válassza meg, hol és hogyan szüljön. Amennyiben egy nő úgy érzi, hogy az ő emberi jogait sértik, mert nem teszik számára lehetővé a választást, kérheti a törvény védelmét a jogait illetően. Legyen szabadság a szülésben, születésben! Reméljük, hogy dokumentumfilmünk bemutatásával a nők sokasága ébred rá az őt megillető jogaira, így a filmünkben rejlő forradalmi erő gyökeres változást hoz majd a szülés körüli ellátásban, ami egyenlő lesz az anyák forradalmával.”
Idén első alkalommal két kiemelt támogatója is van az Édesanyák hetének: Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa, valamint a budapesti székhelyű Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége, ezenkívül a városi és a megyei önkormányzatok támogatják a rendezvényt.
Sokoldalú rendeltetést képzeltek el a Csíkszereda központjában lévő Művészetek Házának, azaz a Szakszervezetek Művelődési Házának, ezért nemzetközi ötletterv-versenyt kezdeményeznének a Romániai Építészek Rendje és a Magyar Építészkamara iránymutatásával.
Egy Csíkszentsimon községben, a 123A jelzésű megyei úton felborult jármű miatt értesítették a rendőrséget vasárnap; mindkét férfi részeg volt, akiket az autó mellett találtak – közölte a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
Huszárokkal, zászlókkal és kokárdákkal, tánccal és énekkel, időnként pedig elcsendesedve ünnepelték március 15-ét Csíkszeredában, Gyergyószentmiklóson, Kézdivásárhelyen, Marosvásárhelyen, a Nyergestetőn, Sepsiszentgyörgyön és Székelyudvarhelyen.
A csíkszeredai Vár téren gyűlt össze az ünneplő közösség, hogy méltóképpen megemlékezzen az 1848–49-es magyar forradalomra és szabadságharcra. Az ünnepségen beszédet mondott Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár is.
Nemzetmegtartó szolgálatukért tüntettek ki több erdélyi személyiséget. A Sulyok Tamás köztársasági elnök által adományozott magyar állami kitüntetések ünnepélyes átadását Csíkszeredában tartották vasárnap.
Az 1848–49-es szabadságharc székely honvéd tábornokának, Gál Sándornak, valamint Kossuth Lajosnak, a magyar szabadságharc szellemi vezérének az emléke előtt tisztelegtek a csíkszeredaiak a szombati koszorúzási ünnepségen.
Mínusz 9 Celsius-fok alatt indult a szombati nap Csíkszeredában, délután pedig már plusz 14 fokra melegedett fel az idő.
Hernádról egy kilencfős társaság érkezett szombaton Hargitafürdőre, hogy a helyi és környékbeli csapatokkal együtt megkergüljenek Székelyföld legvidámabb, téli szezont záró eseményén. Az idei Kerge Olimpiára hat „járművet” neveztek.
Az Osztrák–Magyar Monarchia idejében használatos fegyver került elő egy lakóház udvarán Lóvész településen. A Hargita megyei tűzoltóság szakemberei biztonságba helyezték a kézigránátot.
A Harvíz Rt. óriásprojektje részeként csíkszéki községekben is elkezdődik a víz- és csatornahálózatok építése. Pénteken újabb szerződéseket írtak alá, ezúttal Csíkszentlélek és Csíkszentgyörgy, valamint Csíkszereda további városrészei számára.
szóljon hozzá!