Egyelőre megvonták a szubvenciót, de dolgoznak a megoldáson. Képünk illusztráció
Fotó: Erdély Bálint Előd
Kénytelenek voltak megszüntetni a távhőszolgáltatás árának helyi szubvencióját a székelyudvarhelyi önkormányzati képviselők a csütörtöki soros ülésükön, emiatt megháromszorozódnak a fogyasztókat érintő költségek. Az RMDSZ-frakció információi szerint van megoldás, hogy ismét biztosítani lehessen a támogatást.
2024. március 28., 13:032024. március 28., 13:03
Az Európai Unió által kiadott direktívák hatékonyságnövelésre szorítanák az uniós országokat, ezért kerültek nehéz helyzetbe az érintett tagállamok. „Az EU nyomására rossz döntést hoztak Románia szenátorai és képviselői, így kénytelenek voltak előterjeszteni egy határozattervezetet, amely alapján megvonják az Urbana Rt. által biztosított távhőszolgáltatás önkormányzati szubvencióját” – jelentette ki a csütörtöki tanácsülés kezdetén Gálfi Árpád polgármester.
– fogalmazott.
Berde Zoltán, az RMDSZ frakcióvezetője emlékeztetett,
az intézkedés pedig közel kétezer családot érint, amelyeknek jó része nehéz szociális helyzetben van.
„A drasztikus áremelés miatt sokan kénytelenek lennének lemondani a szolgáltatásról, ami
Az sem mellékes, hogy az Urbana Rt. biztosítja a városi tömegközlekedést is, ami szintén veszélybe kerülne” – hívta fel a figyelmet.
Felrótta, hogy bár a szubvenció megvonásáról szóló miniszteri rendelet 2014-ben született, az elmúlt tíz évben Székelyudvarhely nem pályázott a meglévő rendszer modernizálása érdekében. Hangsúlyozta, az RMDSZ úgy döntött, hogy nem fogja megszavazni a támogatás megvonásáról szóló tervezetet.
A frakcióvezető közölte, pártja az elmúlt közel egy hónapban egyeztetéseket folytatott a szaktárcával, és a tőlük kapott levélből kitűnik, hogy lenne megoldás a szubvenció további folyósítására. Mindössze annyit kell tenni, hogy a hivatal közbeszerzési eljárást ír ki a távhőszolgáltató kiválasztása érdekében (korábban ugyanis direkt módon bízták meg ezzel az Urbanát). Éppen ezért kérte a határozattervezet visszavonását.
Nagyjából ugyanezeket az érveket hozta fel a napirendi pont megtárgyalásakor Szakács Tibor szövetségi önkormányzati képviselő is.
Venczel Attila városi főjegyző közölte, az ülés alatt igyekezett átolvasni a levelet, amelyet a minisztérium küldött az RMDSZ-nek: bár elsőre úgy tűnt, hogy az nem kínál megoldást, végül úgy látta, talán mégis alkalmazhatók a leírtak.
Egyúttal közölte, nem javasolja a napirendi pont eltörlését, hiszen ha igaza van a szövetségieknek, akkor az Urbanánál könyvelési hiány keletkezhet, amennyiben nem hozzák egy szintre a távhő termelési és fogyasztói árát. Súlyos jogi következményekkel járhat ugyanakkor, ha az önkormányzat nem szünteti be a távhő fogyasztói árának támogatását. Ez persze nem azt jelenti, hogy június végéig nem találhatnak megoldást arra, hogy a következő fűtésszezonban már biztosíthassanak valamilyen szubvenciót az érintett lakóknak – tette hozzá a főjegyző.
Godra Zsolt, a Szabad Emberek Pártjának (POL) frakcióvezetője ismét felrótta a polgármesternek, illetve a szolgáltatónak, hogy
Gálfi Árpád válaszában hangsúlyozta, ők hat átiratot küldtek az elmúlt félévben az Urbanának, amelyek közül egyre sem kaptak választ. Szerinte a szolgáltató feladata lett volna, hogy tájékoztassa az önkormányzatot, hiszen gyakorlatilag annak a tulajdonában van a vállalat.
A hivatal az elmúlt időszakban próbált megoldást találni a helyzetre – folytatta a polgármester –, és csak akkor tárták a képviselők elé a problémát, amikor azt látták, hogy egyedül nem képesek megbirkózni a helyzettel.
Végül az RMDSZ-frakció kivonult a teremből, a többi képviselő pedig megszavazta a szubvenció megvonásával kapcsolatos tervezetet.
Egy 2006-os törvény adott lehetőséget arra, hogy az önkormányzatok szubvencióval segítsék a távhőszolgáltatókat, amennyiben a hőenergia lakossági árát a termelési ár alatti összegben állapítják meg. A különbözetet ez alapján támogatásként kifizethették az önkormányzatok – magyarázta korábban lapunknak Venczel Attila. Ezt követően lépett be Románia az Európai Unióba, így megváltoztak az alapelvek, hiszen az EU versenyszabályokra hivatkozva azt kérte, szűnjenek meg az állami támogatások, önfenntartóvá kell tenni a szolgáltatókat. A későbbiekben volt egy átmeneti időszak, amely alatt állami pénzeket is lehetett fordítani a fűtéshálózatok modernizálására. Végül 2014-ben megjelent egy miniszteri rendelet, amely szabályozta, hogy évi szinten 15 millió eurónak megfelelő lejnél nagyobb támogatást nem kaphatnak az önkormányzatoktól a szolgáltatók. A szubvenciót ugyanakkor kötelezően meg kell vonni, amennyiben tíz évnél hosszabb ideje tartó szerződés van az önkormányzat, illetve a szolgáltató között. Székelyudvarhelyen 1998 óta létezik ez a szerződés.
Első házként elfogadta hétfőn a szenátus azt a törvénytervezetet, amely szerint balesetokozás esetén harmadával nő a járművek tiltott átengedésének büntetési tétele; ha a baleset áldozatokat követel, szintén egyharmaddal nő a büntetési tétel.
A járművében rekedt, ám mostanra sikerült kiszabadítani azt a nőt, akik Marosszentkirályon balesetezett hétfőn délután – közli a Maros megyei tűzoltóság. Jelenleg félsávos útlezárás van a helyszínen.
Befejeződött a gyergyószéki településeken az új önkormányzatok megalakítása, Ditróban és Szárhegyen új személyek kerültek az alpolgármesteri tisztségbe.
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további ezer kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter.
Személyes szabadság korlátozásának bűntette miatt előzetes letartóztatásba helyeztek három férfit november 10-én, akik két nappal korábban egy országúton haladó taxiból rángattak ki, majd tartottak fogva egy nőt.
A kedvezőtlen időjárás miatt kedden 8 órától lezárják a forgalmat a 7C jelzésű országút (Transzfogarasi út) Piscul Negru menedékház és Bilea-vízesés közötti szakaszán – tájékoztatott hétfőn a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR).
A kopóréteg-aszfalt is rákerült a Korond és Pálpataka között lévő, közel kilenc kilométeres községi útra, továbbá mindkét településen megújult egy-egy iskola – ezeknek örülhetett hétfőn a helyi közösség.
Románia felkészült a télre, a földgáztárolók telítettebbek, mint tavaly ilyenkor, a töltöttségi szintjük meghaladta a 101 százalékot – nyilatkozta hétfőn az energiaügyi miniszter.
Idén szeptemberben is negatív volt a természetes szaporulat Romániában, a népesség 4432 fővel csökkent, de a kiállított születési igazolványok száma 4,7 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.
Közzétette az Országos Meteorológiai Szolgálat a november 11–24. közötti, kéthetes időszakra vonatkozó előrejelzését. Lássuk csak, miben lesz részünk.
2 hozzászólás