
Egyelőre megvonták a szubvenciót, de dolgoznak a megoldáson. Képünk illusztráció
Fotó: Erdély Bálint Előd
Kénytelenek voltak megszüntetni a távhőszolgáltatás árának helyi szubvencióját a székelyudvarhelyi önkormányzati képviselők a csütörtöki soros ülésükön, emiatt megháromszorozódnak a fogyasztókat érintő költségek. Az RMDSZ-frakció információi szerint van megoldás, hogy ismét biztosítani lehessen a támogatást.
2024. március 28., 13:032024. március 28., 13:03
Az Európai Unió által kiadott direktívák hatékonyságnövelésre szorítanák az uniós országokat, ezért kerültek nehéz helyzetbe az érintett tagállamok. „Az EU nyomására rossz döntést hoztak Románia szenátorai és képviselői, így kénytelenek voltak előterjeszteni egy határozattervezetet, amely alapján megvonják az Urbana Rt. által biztosított távhőszolgáltatás önkormányzati szubvencióját” – jelentette ki a csütörtöki tanácsülés kezdetén Gálfi Árpád polgármester.
– fogalmazott.
Berde Zoltán, az RMDSZ frakcióvezetője emlékeztetett,
az intézkedés pedig közel kétezer családot érint, amelyeknek jó része nehéz szociális helyzetben van.
„A drasztikus áremelés miatt sokan kénytelenek lennének lemondani a szolgáltatásról, ami
Az sem mellékes, hogy az Urbana Rt. biztosítja a városi tömegközlekedést is, ami szintén veszélybe kerülne” – hívta fel a figyelmet.
Felrótta, hogy bár a szubvenció megvonásáról szóló miniszteri rendelet 2014-ben született, az elmúlt tíz évben Székelyudvarhely nem pályázott a meglévő rendszer modernizálása érdekében. Hangsúlyozta, az RMDSZ úgy döntött, hogy nem fogja megszavazni a támogatás megvonásáról szóló tervezetet.
A frakcióvezető közölte, pártja az elmúlt közel egy hónapban egyeztetéseket folytatott a szaktárcával, és a tőlük kapott levélből kitűnik, hogy lenne megoldás a szubvenció további folyósítására. Mindössze annyit kell tenni, hogy a hivatal közbeszerzési eljárást ír ki a távhőszolgáltató kiválasztása érdekében (korábban ugyanis direkt módon bízták meg ezzel az Urbanát). Éppen ezért kérte a határozattervezet visszavonását.
Nagyjából ugyanezeket az érveket hozta fel a napirendi pont megtárgyalásakor Szakács Tibor szövetségi önkormányzati képviselő is.
Venczel Attila városi főjegyző közölte, az ülés alatt igyekezett átolvasni a levelet, amelyet a minisztérium küldött az RMDSZ-nek: bár elsőre úgy tűnt, hogy az nem kínál megoldást, végül úgy látta, talán mégis alkalmazhatók a leírtak.
Egyúttal közölte, nem javasolja a napirendi pont eltörlését, hiszen ha igaza van a szövetségieknek, akkor az Urbanánál könyvelési hiány keletkezhet, amennyiben nem hozzák egy szintre a távhő termelési és fogyasztói árát. Súlyos jogi következményekkel járhat ugyanakkor, ha az önkormányzat nem szünteti be a távhő fogyasztói árának támogatását. Ez persze nem azt jelenti, hogy június végéig nem találhatnak megoldást arra, hogy a következő fűtésszezonban már biztosíthassanak valamilyen szubvenciót az érintett lakóknak – tette hozzá a főjegyző.
Godra Zsolt, a Szabad Emberek Pártjának (POL) frakcióvezetője ismét felrótta a polgármesternek, illetve a szolgáltatónak, hogy
Gálfi Árpád válaszában hangsúlyozta, ők hat átiratot küldtek az elmúlt félévben az Urbanának, amelyek közül egyre sem kaptak választ. Szerinte a szolgáltató feladata lett volna, hogy tájékoztassa az önkormányzatot, hiszen gyakorlatilag annak a tulajdonában van a vállalat.
A hivatal az elmúlt időszakban próbált megoldást találni a helyzetre – folytatta a polgármester –, és csak akkor tárták a képviselők elé a problémát, amikor azt látták, hogy egyedül nem képesek megbirkózni a helyzettel.
Végül az RMDSZ-frakció kivonult a teremből, a többi képviselő pedig megszavazta a szubvenció megvonásával kapcsolatos tervezetet.
Egy 2006-os törvény adott lehetőséget arra, hogy az önkormányzatok szubvencióval segítsék a távhőszolgáltatókat, amennyiben a hőenergia lakossági árát a termelési ár alatti összegben állapítják meg. A különbözetet ez alapján támogatásként kifizethették az önkormányzatok – magyarázta korábban lapunknak Venczel Attila. Ezt követően lépett be Románia az Európai Unióba, így megváltoztak az alapelvek, hiszen az EU versenyszabályokra hivatkozva azt kérte, szűnjenek meg az állami támogatások, önfenntartóvá kell tenni a szolgáltatókat. A későbbiekben volt egy átmeneti időszak, amely alatt állami pénzeket is lehetett fordítani a fűtéshálózatok modernizálására. Végül 2014-ben megjelent egy miniszteri rendelet, amely szabályozta, hogy évi szinten 15 millió eurónak megfelelő lejnél nagyobb támogatást nem kaphatnak az önkormányzatoktól a szolgáltatók. A szubvenciót ugyanakkor kötelezően meg kell vonni, amennyiben tíz évnél hosszabb ideje tartó szerződés van az önkormányzat, illetve a szolgáltató között. Székelyudvarhelyen 1998 óta létezik ez a szerződés.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) szerint a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért.
Nicușor Dan államfő a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának vezetőivel készül egyeztetni pénteken a Cotroceni-palotában.
Közel kétmillió lejt kapott Székelyudvarhely, aminek nagy részét a művelődési ház hibásan megtervezett tűzvédelmi rendszerének kijavítására és kialakítására költik. Emellett megvásárolhatják az ifjúsági lakások építéséhez szükséges telket.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ közös miniszterelnök-jelöltje, Siegfried Mureșan pénteken közölte, célja egy hozzáértő, egységes Európa-barát kormány létrehozása.
Ünnepélyes keretek között adták át pénteken a csíkmadarasi kultúrházat. A több mint 250 férőhelyes épület a helyi közösségi élet új központja lesz, ahol kulturális rendezvények, próbák és találkozók kapnak helyet.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselőt javasolja miniszterelnök-jelöltnek.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) szakemberei pénteken ajánlásokat fogalmaztak meg a lakosság számára a kánikula idejére.
Narancssárga, majd vörös hőségriasztás lép életbe Hargita, Maros és Kovászna megyében a hétvégén, a meteorológusok szerint vasárnap már rendkívüli hőségre és fokozott hőérzetre kell számítani.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban – közölte Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős ügyvivő miniszter.
2 hozzászólás