Szavazásra előkészítve
Fotó: Beliczay László
A vasárnapi helyhatósági választásokon szavazásra jelentkező polgároknak a koronavírus-járvány indokolta több óvintézkedést kell betartaniuk – olvasható az Agerpres hírügynökség összeállításában.
2020. szeptember 25., 18:382020. szeptember 25., 18:38
A megbetegedés kockázatának fokozottan kitett személyek elsőbbséget kérhetnek a szavazóhelyiségben, és elsőbbségben kell részesíteni azokat a választópolgárokat is, akiknek légúti tüneteik vannak vagy lázasak.
A választópolgároknak kötelező módon védőmaszkot kell viselniük, és fertőtleníteniük kell a kezüket a szavazóhelyiségbe való belépéskor és az onnan való távozáskor.
Amennyiben a szavazóhelyiség bejáratánál sor alakul ki, az őrző-védő személyzetnek biztosítania kell a legalább egyméteres távolság betartását a személyek között. A megbetegedés veszélyének fokozottan kitett személyek (65 éven felüliek, cukorbetegségben vagy más krónikus betegségben szenvedők, immunhiányos betegek) igényelhetik, hogy elsőbbségben részesüljenek. Ez esetben a szavazókörzeti iroda elnökének kell intézkednie.
Minden szavazásra érkező polgárnak megmérik a testhőmérsékletét, és ha az nem haladja meg a 37,3 Celsius-fokot, illetve ha nem észlelnek nála légúti betegségre utaló tüneteket (köhögés, orrfolyás, nehéz légzés), beléphet a szavazóhelyiségbe, figyelve arra, hogy tartson legalább egyméteres távolságot másoktól, illetve hogy – lehetőség szerint – ne érintsen meg semmiféle felületet.
Ha a választópolgárnak légúti betegségre utaló tünetei vannak (köhögés, orrfolyás, nehéz légzés) vagy testhőmérséklete meghaladja a 37,3 Celsius-fokot, a szavazókörzeti iroda személyzetének elsőbbséget kell biztosítania neki a következő eljárással:
a választópolgárnak az orrot és a szájat eltakaró maszkot kell viselnie, és a többi választópolgártól megfelelő távolságra kell tartózkodnia a szavazóhelyiség előtt;
mielőbb ellenőrizni kell, hogy az illető melyik szavazókörzethez tartozik, és értesíteni kell a szavazókörzeti iroda elnökét, hogy a választópolgárnak elsőbbségi belépést biztosítsanak;
a szavazóhelyiségben meg kell tenni a szükséges előkészületeket, hogy a választópolgár a lehető legrövidebb ideig tartózkodjon bent;
a választópolgárnak fertőtlenítenie kell a kezét a szavazókörzetbe való belépéskor;
be kell kísérni a szavazóhelyiség bejáratáig, közben kerülnie kell a más személyekkel vagy felületekkel való érintkezést;
a választópolgárnak a bejárathoz legközelebb eső fülkében kell szavaznia;
miután szavazott, ki kell kísérni őt a szavazókörzetből;
a szavazófülkét fertőtleníteni kell, és ha erre lehetőség van, a nap további részében a magas testhőmérsékletű vagy légúti fertőzésre utaló tüneteket mutató személyek számára kell fenntartani;
a választópolgárnak javasolni kell, hogy hazáig viselje a védőmaszkot, lehetőleg ne használja a tömegközlekedési eszközöket, és vegye fel a kapcsolatot háziorvosával, vagy hívja a 112-es segélyhívószámot;
amennyiben romlik a választópolgár egészségi állapota, el kell szigetelni őt egy külön teremben, és hívni kell az egységes segélyhívószámot.
A választópolgárokat sorjában kell beengedni a szavazóhelyiségbe, figyelve arra, hogy ötnél több választó ne tartózkodjon bent egy időben, illetve hogy tartsák egymástól a legalább egyméteres távolságot. A választópolgároknak a szájat és az orrot eltakaró védőmaszkot kell viselniük, és a szavazóhelyiségbe való belépéskor, illetve távozáskor is fertőtleníteniük kell a kezüket.
Az egészségügyi és a belügyminiszter közös rendelete értelmében a választópolgárnak be kell helyezeie a személyazonosító okmányát a táblagép tartórészébe úgy, hogy a jelenlétet monitorozó és a kettős szavazást megelőzni hivatott rendszer (SIMPV) tudja beolvasni az adatait; amennyiben a választópolgár ezt nem tudja megtenni, a számítógép-kezelőnek kell elvégeznie helyette, majd fertőtlenítenie kell a kezét vagy le kell cserélnie a kesztyűjét.
Az azonosításhoz a választópolgárnak rövid időre el kell távolítania a védőmaszkját, legalább 1,5 méteres távolságra állva a szavazóbiztosoktól vagy a számítógép-kezelőtől; az azonosítást követően vissza kell helyeznie a maszkot úgy, hogy az takarja el az orrát és a száját.
Ezt követően a választópolgárnak alá kell írnia a választói jegyzéket, úgy tartva a személyazonossági igazolványát, hogy a szavazóbiztosnak ne kelljen megérintenie azt. Kerülni kell a fizikai kontaktust a névjegyzék aláírásakor, valamint a szavazólapok és a Votat feliratú bélyegző átvételekor is. Szavazás után a választópolgár maga ragasztja fel személyi igazolványára a Votat feliratú öntapadós matricát, a szavazóbiztosok felügyelete alatt.
A választópolgárok zárt fülkékben szavaznak, egyénileg, a választott jelöltnek vagy jelöltlistának megfelelő kockára ütve a Votat feliratú pecsétet. Ezt követően a szavazólapokat ketté kell hajtani úgy, hogy az ellenőrzőpecsét kívül maradjon, majd be kell dobni őket a megfelelő urnákba. Amennyiben a szavazás titkossága biztosított, a szavazólap nem megfelelő összehajtása nem vonja maga után a voks érvénytelenítését. Ha a szavazólap felnyitásakor a szavazás titkossága nem biztosított, ezt érvényteleníteni kell, és a választópolgár – egyetlen alkalommal – kaphat egy újat. Ezt fel kell tüntetni a választási jegyzőkönyvben.
Amennyiben egy választópolgár a szavazókörzeti iroda elnöke által is tudomásul vett alapos okokból nem tud egyedül szavazni, jogában áll behívni a fülkébe egy kísérőt, aki azonban nem lehet szavazóbiztos, akkreditált megfigyelő vagy jelölt.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
2 hozzászólás