Sok diák számára az iskolában kapott étel jelenti a fő tápanyagforrást. Képünk illusztráció
Fotó: 123RF
Az idei tanévben is kísérleti jelleggel folytatná a tanügyminisztérium az ország száz iskolájában a meleg ebédnek nevezett kísérleti programját, bár ez legtöbb esetben nem meleg ételt, hanem mindössze egy-egy szendvicset jelent. Maros és Hargita megyében is kerültek be új iskolák a projektbe, amely jelenleg csak sürgősségi kormányrendelet formájában létezik. Bevezetésének azonban mérhető társadalmi hozadéka van.
2020. január 28., 15:522020. január 28., 15:52
Továbbra is csak kísérleti jelleggel és nem minden iskolában vezetnék be a meleg ebédnek nevezett ételadagot, amelyet az intézmények lehetőségeikhez mérten leves és második vagy – konyha hiányában – egy zöldséges és húsos szendvics formájában adnának a diákjaiknak.
A 2016 óta bevezetett kísérleti étkeztetésben eddig ötven tanintézmény szerepelt,
A rendelet szerint Maros megyében a búzásbesenyői Dósa Dániel Általános Iskola, a héjjasfalvi Petre N. Popescu Általános Iskola, illetve a Petelei Általános Iskola diákjainak biztosítják az ebédet. Hargita megyében eddig csak a székelyudvarhelyi Marin Preda Gimnázium szerepelt a programban, az idei évtől azonban a gyergyószentmiklósi Kós Károly Általános Iskola tanulói is részesülnek napi szintű ételadagban – derül ki az oktatási minisztérium közleményéből.
Kedei Előd, a búzásbesenyői iskola igazgatója a Székelyhon megkeresésére elmondta, 2018-tól részesei a programnak, és községszinten összesen 603 óvodás és iskolás kapott ebédet 2019-ben, és főként a hiányzások csökkenésében mérhető a meleg ebéd hozadéka. „Mivel
Főleg Kerelőszentpálon több a hátrányos helyzetű diák, sok gyerek számára pedig akár egész napra is elegendő ételt jelent ez az adag, emellett még a tej és kifli is jár. Csökkentek a hiányzások az elmúlt pár évben, hiszen pont ez a célja a projektnek. Iskolaelhagyásra is van két-három esetben példa a községben, főként roma lányok maradtak ki az oktatásból, de visszaszorulóban van ez a jelenség” – fejtette ki Kedei Előd.
Mint elmondta, a helyi önkormányzat kapja meg az erre előirányzott összeget, meghirdeti a közbeszerzést, és az iskola csupán a projekt haszonélvezője. Évente 8–9 ezer lej közötti költséget jelent ez a helyi önkormányzat számára – magyarázta az iskola vezetője. Országos szinten mintegy 66 millió lejt irányoznának elő erre a célra.
Leghamarabb márciusban kapnának
Tavaly naptári évre szavazták meg a projektet, ami azt jelenti, hogy 2019. december 31-éig kapták az ételt a tanulók, januárban már nem. Mivel még hátravan a Hivatalos Közlönyben való megjelenése és a közbeszerzési folyamat, ezért valószínű, hogy leghamarabb csak márciusban kapnak ismét ételt az iskolában. Addig is marad a napi szintű tej és kifli, esetenként joghurt és keksz vagy alma, amelyet alanyi jogon minden romániai diák és óvodás megkap, bár nagy valószínűséggel ez nem fedezi a napi tápanyagszükségletüket.
Több útszakaszon is forgalomkorlátozásokra kell számítani Maros és Hargita megyében, az ott zajló útjavítási munkálatok miatt, a Brassói Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság (DRDP) tájékoztatása szerint.
Szombaton 1200 küldött részvételével rendkívüli tisztújító kongresszust tart a parlament épületében a Nemzeti Liberális Párt (PNL).
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz arról biztosította Ilie Bolojan miniszterelnököt, hogy jómaga és pártja „szemrebbenés nélkül” támogatják a második deficitcsökkentő csomag részét képező, pénteken bejelentett reformokat.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
szóljon hozzá!