Sok diák számára az iskolában kapott étel jelenti a fő tápanyagforrást. Képünk illusztráció
Fotó: 123RF
Az idei tanévben is kísérleti jelleggel folytatná a tanügyminisztérium az ország száz iskolájában a meleg ebédnek nevezett kísérleti programját, bár ez legtöbb esetben nem meleg ételt, hanem mindössze egy-egy szendvicset jelent. Maros és Hargita megyében is kerültek be új iskolák a projektbe, amely jelenleg csak sürgősségi kormányrendelet formájában létezik. Bevezetésének azonban mérhető társadalmi hozadéka van.
2020. január 28., 15:522020. január 28., 15:52
Továbbra is csak kísérleti jelleggel és nem minden iskolában vezetnék be a meleg ebédnek nevezett ételadagot, amelyet az intézmények lehetőségeikhez mérten leves és második vagy – konyha hiányában – egy zöldséges és húsos szendvics formájában adnának a diákjaiknak.
A 2016 óta bevezetett kísérleti étkeztetésben eddig ötven tanintézmény szerepelt,
A rendelet szerint Maros megyében a búzásbesenyői Dósa Dániel Általános Iskola, a héjjasfalvi Petre N. Popescu Általános Iskola, illetve a Petelei Általános Iskola diákjainak biztosítják az ebédet. Hargita megyében eddig csak a székelyudvarhelyi Marin Preda Gimnázium szerepelt a programban, az idei évtől azonban a gyergyószentmiklósi Kós Károly Általános Iskola tanulói is részesülnek napi szintű ételadagban – derül ki az oktatási minisztérium közleményéből.
Kedei Előd, a búzásbesenyői iskola igazgatója a Székelyhon megkeresésére elmondta, 2018-tól részesei a programnak, és községszinten összesen 603 óvodás és iskolás kapott ebédet 2019-ben, és főként a hiányzások csökkenésében mérhető a meleg ebéd hozadéka. „Mivel
Főleg Kerelőszentpálon több a hátrányos helyzetű diák, sok gyerek számára pedig akár egész napra is elegendő ételt jelent ez az adag, emellett még a tej és kifli is jár. Csökkentek a hiányzások az elmúlt pár évben, hiszen pont ez a célja a projektnek. Iskolaelhagyásra is van két-három esetben példa a községben, főként roma lányok maradtak ki az oktatásból, de visszaszorulóban van ez a jelenség” – fejtette ki Kedei Előd.
Mint elmondta, a helyi önkormányzat kapja meg az erre előirányzott összeget, meghirdeti a közbeszerzést, és az iskola csupán a projekt haszonélvezője. Évente 8–9 ezer lej közötti költséget jelent ez a helyi önkormányzat számára – magyarázta az iskola vezetője. Országos szinten mintegy 66 millió lejt irányoznának elő erre a célra.
Leghamarabb márciusban kapnának
Tavaly naptári évre szavazták meg a projektet, ami azt jelenti, hogy 2019. december 31-éig kapták az ételt a tanulók, januárban már nem. Mivel még hátravan a Hivatalos Közlönyben való megjelenése és a közbeszerzési folyamat, ezért valószínű, hogy leghamarabb csak márciusban kapnak ismét ételt az iskolában. Addig is marad a napi szintű tej és kifli, esetenként joghurt és keksz vagy alma, amelyet alanyi jogon minden romániai diák és óvodás megkap, bár nagy valószínűséggel ez nem fedezi a napi tápanyagszükségletüket.
Útjára indult a 100 Lélek 100 Cipő elnevezésű adománygyűjtő akció Marosvásárhelyen, idén is a nehéz helyzetben élő gyerekeknek vásárolnak lábbelit.
Megalakultak a szakbizottságok, valamint újra Szakács Lászlót választották Barót alpolgármesterének a helyi önkormányzat képviselői pénteken. A döntés egyhangúlag született meg.
Tizennégy személyt kísértek be a rendőrségre, miután pénteken általános razziát tartottak a Maros megyei Makfalván.
Az FK Csíkszeredához látogatott Szijjártó Péter miniszter pénteken; a zárt körű találkozón betekintett a romániai női labdarúgó élvonalban szereplő együttes edzésére is.
Az amerikai, de a romániai választások is napirendre kerültek pénteken azon a csíkszeredai eseményen, ahol Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter volt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök beszélgetőtársa.
Előzetes letartóztatásba került pénteken egy 17 éves kézdivásárhelyi fiatal, akit azzal gyanúsítanak, hogy megkéselt egy 33 éves férfit.
Porig égett egy lakókocsi, amelyet tulajdonosa szándékosan gyújtott fel a Maros megyei Jedden – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya. A férfi előzetes letartóztatásba került.
Gyűjtőakciót szervez a Csíkszeredai Vöröskereszt, hogy szebbé tehessék a rászoruló családok ünnepi időszakát. Adományként élelmiszert és édességet lehet a gyűjtőpontokhoz vinni.
Emberkereskedelemmel és munkaerő-kizsákmányolással foglalkozó bűnszervezetet számolt fel a Kovászna megyei rendőrség, valamint a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) a magyarországi hatóságok együttműködésével.
Székelyföldre látogatott pénteken Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere, hogy az RMDSZ kampányát segítse.
szóljon hozzá!