Óvodákban, iskolákban és a lakosságnak is tartanak elsősegély-tanfolyamokat. Archív
Fotó: Barabás Ákos
Hosszú szünet után újraélesztették Székelyudvarhelyen a Vöröskereszt alegységét: ötvenkét taggal és Ambrus József, a helyi mentőállomás főorvosa vezetésével tartották meg a héten az alapító gyűlést. Többnyire fiatalok, de tapasztalt mentősök is csatlakoztak a szervezethez.
2017. május 04., 22:162017. május 04., 22:16
Már egy éve tervezték, hogy újraindítják a Vöröskeresztet Székelyudvarhelyen, és noha már akkor több mint ötven érdeklődő volt, mostanáig kellett várni: szerdán délután a Gondűző szállodában tartott gyűlésen alapították meg az alegységet. Az időzítés tökéletes, hiszen nemsokára, május 8-án lesz a Vöröskereszt világnapja. Több tucatnyi fiatal csatlakozott a szervezethez, valamint olyan pedagógusok és mentősök, akik szintén vállalták a tagságot és szerepet a vezetőségben. Vannak olyanok, akik azért csatlakoztak, mert elsősegélynyújtó versenyeken megismerkedtek a Vöröskereszt tevékenységével.
„Sokkal egészségesebb jövőkép ez, mint a diszkó, buli és kábítószer, sokkal több az elégtétel. Mentősként kellett segítenem az embereken, ha összeszámolom,
– mondta el Ambrus József, aki 36 éve mentősként dolgozik. Megjegyezte, eddig az Ambach Alapítvány által szervezett tanfolyamokat, az alapítvány folytatni fogja tevékenységét, de ezentúl a Vöröskeresztre helyezi a hangsúlyt.
A Vöröskereszt székelyudvarhelyi alegysége egyébként mintegy húsz évvel ezelőtt szűnt meg. Zsigmond Éva, a Hargita megyei szervezet igazgatója még tavaly nyilatkozta lapunknak, hogy akkor központosított volt a Vöröskereszt, kevesebb szabadsága volt a vidéki szervezeteknek, mint ma. 1996-ban a székelyudvarhelyi tagok többségének nem volt türelme megvárni a szervezeti reformot, mások pedig külföldre, más városokba költöztek, így a csapat feloszlott. Zsigmond Éva szerint többször próbálkoztak az alegység újraindításával, ám a városvezetés mindig visszautasította a kezdeményezést.
– magyarázta, hogy miért hagyták abba a próbálkozást. Később Ambrus József, a székelyudvarhelyi mentőállomás vezető főorvosa döntött úgy, hogy kezdeményezi az udvarhelyi alegység újraindítását.
Fotó: Barabás Ákos
„Hargita megyében már Székelykeresztúr környékén, Csíkszéken, Maroshévízen, Gyergyószéken is vannak Vöröskereszt-egységek,
Nagyon fontos, hiszen így a világszervezet programjai és szolgáltatásai az udvarhelyiekhez és környékbeliekhez is eljutnak” – magyarázta Zsigmond Éva. A megyében mintegy 480, nagyrészt aktív tagja és 22 tagszervezete van a Vöröskeresztnek. Az igazgató szerint a szervezet olyan lehetőségeket és programokat kínál, amelyekben kortól függetlenül megtalálja mindenki a helyét. „Tapasztalatot és plusz értéket lehet szerezni, felerősíti azt, hogy a segítség sokrétű. A Hargita Megyei szervezettel azt akarjuk tudatosítani az emberekben, hogy nagyon könnyen képesek segíteni saját magukon” – tette hozzá. Az igazgató szerint a szervezetük abban különbözik a többi megyei Vöröskereszttől, hogy ők a tapasztalatra, az emberek közötti kommunikációra fektetik a hangsúlyt. „Itt több tevékenység van, és teljesen mások, mint más megyében, öt országos program van, de a többit mi találjuk ki a szükségleteknek megfelelően” – tette hozzá.
Saját ötletek
Ambrus József elmondta, egyelőre nincs székhelye az udvarhelyi alegységnek, de már írásban kérték a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal segítségét. Egyelőre a megalakulásra összpontosítottak, az elkövetkezőkben a székelyudvarhelyi vezetőség arról dönt, hogy a Vöröskereszt Hargita megyei programjaiból melyekhez kapcsolódnának. A fiatalabb tagokat arra biztatta, hogy tartsanak ötletbörzéket, így saját kezdeményezésekkel bővítenék a tevékenységeket. „Fő célunk nekünk is az oktatás lesz, óvodákban, iskolákban, laikusoknak népszerűsítenénk és tanítanánk az elsősegélynyújtást” – tette hozzá. Azok, akik az elkövetkezőkben csatlakoznának a Vöröskereszt székelyudvarhelyi alegységhez, a 0744–217830-ás telefonszámon vehetik fel a kapcsolatot Ambrus doktorral, majd a formanyomtatványok kitöltése után tízlejes tagsági díjat kell fizessenek.
Jelentős lehűlés várható csütörtökig Románia nagy részében az Országos Meteorológiai Szolgálat pénteki előrejelzése szerint.
Április végén, május elején nagy májusi cserebogár-rajzásnak lehettünk szemtanúi. Jó tudni azonban, hogy nem ártalmatlan rovarokról beszélünk: nagy károkat okoznak a mező- és erdőgazdaságokban egyaránt.
Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni bánásmód „jó gyakorlatának modellje” – jelentette ki az elnökválasztás második fordulóba jutott két jelölt csütörtök esti tévévitáján Nicușor Dan.
Egyre gyakoribbak a forgalmi dugók Székelyudvarhelyen, amelyek az elmúlt napokban tovább fokozódtak. A kora reggeli és délutáni órákban rendre csúcsosodó forgalmi nehézségeket több, párhuzamosan zajló infrastrukturális fejlesztés okozza.
A Gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezet számára május az ápolók hónapja, amikor kiemelt figyelem irányul azokra, akik nap mint nap mások testi-lelki jólétéért dolgoznak. Ennek keretében rendezték meg az Ápolók konferenciáját.
Az elnökválasztás második fordulójába került két jelölt, George Simion (AUR) és Nicușor Dan (independent) csütörtök este először vitáznak a tévékamerák előtt.
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog szolgálni.
Fogy a levegő a bűncselekmények elkövetői körül: a modern technológiákkal a rendőrség egyre könnyebben azonosítja őket. A Hargita megyei rendőrségen bemutattak pár kriminalisztikai módszert, amellyel például a lemosott vért is fel tudják fedni.
Jégesőbe forduló vihar vonult végig és okozott károkat Udvarhelyszék több településén, köztük Székelyudvarhelyen és Szentegyházán is. A mintegy tíz percen keresztül hulló jég megállt az utcákon, a fákban, termésben is kárt tett.
szóljon hozzá!