Sok egzotikus úti cél közül lehet választani
Fotó: Haáz Vince
Míg 2020-ban, a koronavírus-járvány megjelenésének évében szinte senki nem nyaralt külföldön, a tavalyi évben már újra jellemző volt az országon kívüli szabadságolás. Igaz, a következő járványhullámtól félve legtöbben le akarták tudni az utazást szeptemberig. Emellett viszont egyre többen választják az egzotikus helyeken megtartott téli nyaralást.
2022. január 16., 09:242022. január 16., 09:24
Ahhoz képest, hogy koronavírus van és világjárvány, jó szezon volt 2021-ben – mondta a Székelyhon érdeklődésére Kelemen Barna, az egyik marosvásárhelyi utazási iroda ügyvezetője. „Az volt a jellemző, hogy mindenki le akarta tudni az szabadságolását nyáron, mert azt látták, hogy nyáron kicsit a vírus is nyaralni megy: megengedik, hogy utazzunk, de ősztől meg jöhet a következő járványhullám, éppen ezért besűrűsödtek az utazók június, július, augusztusi hónapokra és szeptember elejére. Ez azt eredményezte, hogy a rengeteg utazni vágyó úgy lerohant, hogy sokszor az utcán is álltak az emberek” – mutatott rá az utazási szakértő.
Hozzátette: míg 2019-ben volt a csúcs, akkor utazott a legtöbb ember, sokan kétszer-háromszor is elutaztak egy évben, beindultak a városlátogatások, az egzotikus utazások, addig a 2020-as esztendő egy katasztrófa volt, a világjárvány megjelenésének évében szinte sehova sem lehetett menni. Úgyhogy ahhoz képest örültek a 2021-es év forgalmának, ami viszont így is 35-40 százalékkal kisebb volt a 2019-es évhez képest.
– mondja a szakember.
Fotó: Haáz Vince
Kelemen Barna rámutatott: bár azt gondolták, hogy az emberek nem keresik többé már az early bookingot, vagyis az előfoglalási kedvezményeket, mert megijedtek, óvatosabban költik a pénzüket, nem akarják nagyon hamar kiadni a pénzt a nyaralásra, mert nem tudják, mi történik majd addig, a tapasztalatok mégis azt mutatják, hogy ez a félelem nem igazolódik be.
Megtudtuk, hogy az első, legnagyobb kedvezmények január 31-éig tartanak, majd február 28-ig, és március 31-ig, utána már hiába keressük a nagyon akciós árakat. Hogy mennyi az annyi? Kelemen Barna szerint leginkább szállásadóktól függ, hogy mennyivel olcsóbban hirdetik meg, de 20-25 százalékkal kevesebbért is meg lehet vásárolni az üdülési csomagot most, mint indulás előtt egy hónappal. Ráadásul most még választhatunk desztinációt, szállodát, időszakot, júniusban már azt vesszük és akkor, ami megmaradt, és még drágábban is.
Nyári úti célok tekintetében nem sokat változott a piac 2021-ben, megmaradtak a klasszikus célok, a török Riviéra, Görögország és a szigetvilága, Spanyolország, Olaszország, újból lehetett Tunéziába utazni, és Egyiptomot is folyamatosan keresték az emberek.
Mindemellett idén mindenféle oltás- és tesztkötelezettség nélkül fogadták a kikapcsolódni vágyókat, akik ki is használták a lehetőséget.
2020 utolsó és 2021 első felében a téli szezonban nagyon sok egzotikus úti célra a indítottak charterjáratot, ami eddig nem volt még soha. Hogy miért? Mert nem nagyon lehetett hova utazni, megnyílt egy pár egzotikus úti cél, ahová akár teszt nélkül is lehetett menni, ezekre ráéreztek az utazásszervezők, s megpróbálták felfejleszteni úgy, hogy még Kolozsvárról is voltak egyenes járatok olyan egzotikus helyekre, mint a Maldív-szigetek, Zanzibár vagy a Dominikai Köztársaság. Hihetetlennek tűnt, amikor meghirdették, és hatalmas sikere volt” – összegzett.
Fotó: Haáz Vince
Úgy tűnik, a tavalyi sikereken felbuzdulva, marad a trend idénre is, sőt újabb egzotikus úti célokat lehet elérni most is charterjárattal. Kelemen Barna szerint ez nem működne a régi, „szabad” világban, mert akkor megoszlana az utazóközönség, és nem tudnák megtölteni a járatokat, de úgy, hogy még mindig sok a szigorítás, szinte egész Ázsia le van zárva más utazási célpontok mellett, működik a dolog.
– teszi hozzá a szakember.
Kíváncsiak voltunk arra is, hogy mennyit költ egy átlagturista a nyaralására. Megtudtuk,
A koronavírus-járvány miatt amúgy gyakrabban kötnek az utazók utasbiztosításokat, mert sokkal nyilvánvalóbb már, hogy bármi megtörténhet, ami miatt meghiúsul a szabadságolás. Haláleset, munkahelyelvesztés, különböző komoly betegségek felütése mellett most egyre gyakrabban történik meg az, hogy koronavírus-tesztet kérnek a nyaralni vágyóktól, és utazás előtt derül ki, hogy bizony elkapta valamelyikük a Covidot.
– összegez a szakember.
Sepsiszentgyörgy önkormányzata frissítette a 35 év alatti fiatalokat célzó lakbértámogatási programját.
Lezuhant egy kis méretű repülőgép kedden a Hunyad megyei Szászváros közelében.
Rekordszámú jelölt vett részt az idei címzetes tanári vizsga írásbelijén, köztük több mint 7400 friss végzős. Székelyföldön mintegy 2500-an vizsgáztak, és legtöbben az óvodapedagógusi és tanítói állásokért szálltak versenybe.
A Szent Anna-tó szomszédságában létezett egy másik krátertó, ami vulkáni tevékenység következtében fokozatosan átalakult. A Mohos-tőzegláp területén ma is visszaköszön a jégkorszak: különleges növényeket, tószemeket csodálhatunk meg itt.
A hétfő késő esti FK Csíkszereda-Bukaresti Dinamo élvonalbeli labdarúgó-mérkőzés előtt a rendőrségnek petárdákat kellett elkoboznia, de vandalizmusról egyelőre nem érkezett panasz a Hargita megyei rendőrséghez.
Csak kerülőutakon lehet eljutni Oroszhegybe, hiszen hétfőn elbontották a veszélyessé vált fahidat Székelyszentkirályon a 134C jelzésű megyei úton. Remélhetőleg a tél beköszönte előtt megépül az új betonátkelő.
A Step Dance Sportklub idei nagyszabású gálaműsorában a The Greatest Showman című film varázslatos világát idézte meg: musical, revü, látvány, és több mint 400 táncos tette felejthetetlenné a hét telt házas előadást.
Kilenc évig szolgálta a Hargita megyei csendőrséget Siz, a németjuhászkutya, a mentőkutyának most örökbefogadót, szerető gazdát keresnek.
Leszállt az Axiom-4 küldetés tagjait, köztük Kapu Tibor magyar kutatóűrhajóst szállító SpaceX Dragon űrkapszula kedden Kalifornia partjainál.
Elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el kedden az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) 17 megye folyóira.
szóljon hozzá!