Fotó: Erdély Bálint Előd
Huszonötödik alkalommal tartottak tanévnyitó ünnepséget a Székelyudvarhelyi Egyetemi Központban (SZÉK). A tanintézetben közel kétszáz hallgató kezdi meg alap- vagy mesterszintű tanulmányait a 2022–2023-as tanévben, idéntől új szakokon is, ugyanis egészségügyi oktatással bővült a SZÉK képzési palettája.
2022. szeptember 17., 09:152022. szeptember 17., 09:15
A székelyudvarhelyi városháza Szent István termében péntek délután megtartott ünnepséget az egyetemi központ vezetője, Ilyés Ferenc nyitotta meg. A központ 25 éves fennállása alatt közel 2700 diákot vettek fel a tanintézetbe, amelyben közel százan dolgoznak, oktatnak, de számos lelkes külhoni oktató is részt vesz a képzésben – mondta beszédében, egyszersmind köszönetet mondva az egyetem magyarországi anyaintézményeinek, a tanintézet munkatársainak, kitartást és sok sikert kívánva az oktatóknak, valamint a hallgatóknak a most kezdődő tanévben.
Hasonló jókívánságokkal szólt az egybegyűltekhez a városvezetés részéről Ölvedi Zsolt alpolgármester is. A Székelyudvarhelyi Egyetemi Központ hallgatóinak a város sokszínű és sokrétű kulturális életet kínál, mondta beszédében, arra biztatva a hallgatókat, hogy kapcsolódjanak be ezekbe a programokba.
Az ünnepség vendége volt György László, a Magyar Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára, aki elismerését fejezte ki a Székelyudvarhelyi Egyetemi Központnak a gyakorlatias képzésért, „amelynek köszönhetően a hallgatók olyan praktikus tudásra tesznek szert, amellyel a jég hátán is megélnek”, illetve a tanintézetben zajló felnőttképzés fontosságát is kiemelte.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Bízik benne, hogy nagyívű álmaik, vágyaik, elhatározásaik vannak, merjék megvalósítani ezeket – szólt a jelen lévő elsőéves hallgatókhoz az innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkár. Ehhez – Hamvas Bélát idézve – üdvterv, azaz életterv kell, annak kimunkálásához pedig kockázatvállalásra, áldozathozatalra, mérlegelésre, tudásra, ambícióra és szabadságra van szükség – mondta György László.
„Én azt hiszem, hogy ez a kar, ami ma indul, sikerre van ítélve, hiszen ez a lelkes közösség képes az egészségüggyel kapcsolatos tapasztalatokat összekovácsolni” – fogalmazott az idén induló egészségügyi képzésekkel kapcsolatban Vass Levente, az egészségügyi minisztérium államtitkára.
Fotó: Erdély Bálint Előd
hiszen jelenleg a betegeknek több mint a 70 százaléka nem szakembertől, hanem betegtársaktól kap információkat arról, hogy hová kell forduljon, hogyan és milyen formában juthat hozzá az egészségügyi ellátáshoz. „Az a feladatunk, hogy változtassunk ezen” – világított rá a szakszerű képzés fontosságára.
„Mi már akkor hittünk a Kárpát-medencei egységes oktatási térben, amikor még csak beszélni sem lehetett erről, a határ egyik oldalán sem” – emlékezett vissza az egyetemi központ negyed évszázados történetének a kezdeteire az eseményen mondott beszédében Szász Jenő, a tanintézetet fenntartó Székelyudvarhelyért Alapítvány, valamint a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Felelevenítette, hogy akkor – ’97–’98-ban – sokan nem hittek abban, hogy megvalósulhat a székelyudvarhelyi, magyar nyelvű főiskolai képzés, ráadásul alapítványi fenntartásban, és a kihelyezett oktatási modell hatékonyságának sem jósoltak sok sikert akkoriban. A 70 éves múltra visszatekintő székelyudvarhelyi egészségügyi oktatás tiszteletére megszervezett 2019-es konferencia záródokumentumában megfogalmazták, hogy a történelmi hagyományokkal és kiemelkedő humánerőforrás-potenciállal rendelkező székely iskola- és anyaváros számára fontos az egészségügyi oktatás továbbfejlesztése.
– fogalmazott Szász Jenő, köszönetét fejezve ki mindenkinek, aki segítséget nyújtott ennek a megvalósulásához.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A tanévnyitó ünnepségen köszöntőbeszédeket mondtak a felsőoktatási intézmények vezetői és képviselői: Székely Szilárd, a Székelyudvarhelyi Egyetemi Központ és az Edutus Egyetem oktatója, Szabó Péter, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Georgikon Campusának főigazgató-helyettese, Koltai László, az Óbudai Egyetem Rejtő Sándor Könnyűipari és Környezetmérnöki Karának dékánja és Ács Pongrác, a Pécsi Tudományegyetem Egészségügyi Karának dékánja. Mindannyian fontos stratégiai célként nevezték meg a határon túli, azon belül pedig a székelyföldi, anyanyelven történő oktatás erősítését.
Az ünnepség az elsőéves hallgatók fogadalomtételével ért véget.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
szóljon hozzá!