Reménykedni kell. Van esély a túlélésre az intenzív terápiás részlegeken is
Fotó: Beliczay László
Az elmúlt egy hónapban a székelyföldi kórházak Covid-részlegeihez tartozó intenzív terápiás (ATI) osztályok ismét folyamatosan tele vannak, hiszen ahogy felszabadul egy ágy, rögtön kerül a helyére másik kritikus állapotban lévő beteg, akinek szüksége van intenzív ellátásra. Körképünk első részéből kiderül, a székelyföldi kórházak intenzív terápiás részlegein a túlélő betegek aránya változó, hiszen van, ahol 34 százalékuk élte túl az elmúlt három hónapban, de olyan kórház is, ahol ötven százaléknál nagyobb a túlélési arány.
2021. április 22., 22:052021. április 22., 22:05
2021. április 23., 09:052021. április 23., 09:05
A koronavírus-járvány harmadik hulláma az intenzív terápiás osztályokat sem kíméli, folyamatosan tele vannak mindegyik székelyföldi kórházban.
A Maros Megyei Klinikai Kórházban jelenleg 141 koronavírusos beteget ápolnak, ebből 18 kritikus állapotban lévő beteget intenzív terápián látnak el. Tekintettel a járványügyi helyzetre április 7-től az eddigi 203 ágyról 225-re növelték a koronavírusos betegeknek fenntartott ágyak számát. Az intenzív terápiás ágyak számát is az eddigi tízről tizennyolcra növelték, amelyek teljes kihasználtsággal működnek hetek óta – közölte a Székelyhonnal Gáll Boglárka, a kórház sajtószóvivője.
– tájékoztatott a szóvivő a Maros megyei kórház Covid-ATI osztályának mortalitási arányáról.
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház intenzív terápiás osztályán 12 ágy van, ebből szerdán nyolc ágyon volt beteg, a Covid-betegeket ellátó intenzív terápiás részlegen hat ágy van, és mind a hat foglalt jelen pillanatban – közölte a kórház sajtószóvivője, Kiss Edit. „A Covid-betegeket ellátó intenzív terápiás részlegen az eddig ott ápolt 126 Covid-beteg közül 54-en hunytak el, ezen a részlegen a mortalitás 42,8 százalékos, azaz 57,2 százalékuk élte túl. Az intenzív terápiás osztályon (non-Covid) 2020-ban a mortalitás 26,66-os százalékos volt” – tájékoztatott az adatokról Kiss Edit.
A Székelyudvarhelyi Városi Kórházban a tíz intenzív terápiás ágyból már egy hónapja az összes foglalt folyamatosan. Az egészségügyi intézmény Covid-háttérkórházként működik, ami azt jelenti, hogy Hargita megyében – de gyakran más megyéből is, ha máshol telítődnek a helyek – a székelyudvarhelyi kórház látja el a koronavírusos és társpatológiával rendelkező betegeket. Zörgő Noémi, a székelyudvarhelyi kórház sajtószóvivője lapunknak elmondta,
– tette hozzá a sajtószóvivő.
Attól a pillanattól kezdve, hogy a székelyudvarhelyi kórház Covid-háttérkórház lett, az egész intézmény Covid-kórházként működik, vagyis a teljes intenzív terápiás osztályból is kizárólag koronavírus-fertőzötteket ellátó intenzív terápia lett. Az orvosok tehát nem tudnak műtéteket programálni, mert nem tudják használni az intenzív osztályt – tájékoztatott Zörgő Noémi.
„Februárban a kórház megfogalmazott egy átiratot, amelyet el szerettek volna küldeni a minisztériumhoz és a megyei közegészségügyhöz, amelyben az alacsony esetszám miatt kérték, hogy hivatalosan különítsenek el öt koronavírusos- és öt egyéb betegnek való intenzív terápiás ágyat, hogy tudjon elkezdődni párhuzamosan a nem Covidos betegek ellátása is. A februári tanácsülésen aláírta mind a 19 helyi képviselő is ezt, küldték volna tovább, de azon a hétvégén megugrott a betegek száma, tehát az intenzív terápiára szorulók száma is, így felfüggesztették a beadványt, de
– fejtette ki Zörgő Noémi.
Hozzátette, ha most valaki Székelyudvarhelyen vagy a környező településeken egészségügyi ellátásra szorul, és nem koronavírusos, akkor a csíkszeredai kórházba szállítják, és ott látják el a nem koronavírusos egyéb betegségben szenvedőket. Ha pedig Csíkszeredában egy betegnek nincs társpatológiája a koronavírusos fertőzés mellett, akkor ők elláthatják, de ha társbetegsége is van, például cukorbeteg és koronavírusos is, akkor a Székelyudvarhelyi Városi Kórházba szállítják őt. A csíkszeredai egészségügyi intézménybe azokat az udvarhelyszéki betegeket küldik, akik nem koronavírus-fertőzöttek, hanem más betegségben szenvednek.
A zászlót vinni kell című kötet Wittner Mária ’56-os szabadságharcosnak állít emléket. Első bemutatója október 26-án, szombaton 10 órától lesz a marosvásárhelyi Kultúrpalotában, amelyen Kövér László, a Magyar Országgyűlés elnöke mond beszédet.
Medve támadt egy férfira péntek reggel a Prahova megyei Bertea községhez tartozó Lutu Roşu faluban – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség.
Péntek délután, a tanórák után vakáció kezdődik a tanulók számára a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint.
Szarka Tamás Kossuth-díjas és kétszeres Petőfi Zenei Díjas előadóművész mutatja be 2020-ban megkomponált Missa Missio – mise a legüldözötteb vallásért című szakrális művét a marosszentgyörgyi katolikus templomban vasárnap 18 órától.
Négy történeten keresztül mutatja be a kriptovaluták izgalmas és érdekes világát az MCC legújabb előadása Csíkszeredában október 29-én.
Sűrű ködre adott ki figyelmeztetést péntek reggel az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). A sárga ködriadó az ország 18 megyéjére érvényes.
A meg nem született, halva született, szülés közben vagy rövid idővel azután elhunyt „vendégbabák” emlékének szentelt emlékművet tervez felállítani egy sepsiszentgyörgyi egyesület. Csíkszeredában 2013 óta létezik ehhez hasonló emlékhely.
Még mielőtt hazaérne a diák, a szülő már látja, hogy hányast kapott, vagy hiányzott-e valamelyik tanóráról. Az elektronikus naplóba minden azonnal bekerül, és a hiányzásokat valóban szigorúan követik a tanintézetek.
Öt nagyiklandi és mezőkapusi ingatlanban végzett házkutatást csütörtökön a Maros megyei rendőrség.
Mivel a Székely Mikó Kollégium igazgatónője, Sztakics Éva a júniusi önkormányzati választásokon bejutott a városi tanácsba, sőt a héten alpolgármesterré is választották, az iskola tantestülete csütörtökön döntött arról, kit javasol utódjául.
1 hozzászólás