Reménykedni kell. Van esély a túlélésre az intenzív terápiás részlegeken is
Fotó: Beliczay László
Az elmúlt egy hónapban a székelyföldi kórházak Covid-részlegeihez tartozó intenzív terápiás (ATI) osztályok ismét folyamatosan tele vannak, hiszen ahogy felszabadul egy ágy, rögtön kerül a helyére másik kritikus állapotban lévő beteg, akinek szüksége van intenzív ellátásra. Körképünk első részéből kiderül, a székelyföldi kórházak intenzív terápiás részlegein a túlélő betegek aránya változó, hiszen van, ahol 34 százalékuk élte túl az elmúlt három hónapban, de olyan kórház is, ahol ötven százaléknál nagyobb a túlélési arány.
2021. április 22., 22:052021. április 22., 22:05
2021. április 23., 09:052021. április 23., 09:05
A koronavírus-járvány harmadik hulláma az intenzív terápiás osztályokat sem kíméli, folyamatosan tele vannak mindegyik székelyföldi kórházban.
A Maros Megyei Klinikai Kórházban jelenleg 141 koronavírusos beteget ápolnak, ebből 18 kritikus állapotban lévő beteget intenzív terápián látnak el. Tekintettel a járványügyi helyzetre április 7-től az eddigi 203 ágyról 225-re növelték a koronavírusos betegeknek fenntartott ágyak számát. Az intenzív terápiás ágyak számát is az eddigi tízről tizennyolcra növelték, amelyek teljes kihasználtsággal működnek hetek óta – közölte a Székelyhonnal Gáll Boglárka, a kórház sajtószóvivője.
– tájékoztatott a szóvivő a Maros megyei kórház Covid-ATI osztályának mortalitási arányáról.
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház intenzív terápiás osztályán 12 ágy van, ebből szerdán nyolc ágyon volt beteg, a Covid-betegeket ellátó intenzív terápiás részlegen hat ágy van, és mind a hat foglalt jelen pillanatban – közölte a kórház sajtószóvivője, Kiss Edit. „A Covid-betegeket ellátó intenzív terápiás részlegen az eddig ott ápolt 126 Covid-beteg közül 54-en hunytak el, ezen a részlegen a mortalitás 42,8 százalékos, azaz 57,2 százalékuk élte túl. Az intenzív terápiás osztályon (non-Covid) 2020-ban a mortalitás 26,66-os százalékos volt” – tájékoztatott az adatokról Kiss Edit.
A Székelyudvarhelyi Városi Kórházban a tíz intenzív terápiás ágyból már egy hónapja az összes foglalt folyamatosan. Az egészségügyi intézmény Covid-háttérkórházként működik, ami azt jelenti, hogy Hargita megyében – de gyakran más megyéből is, ha máshol telítődnek a helyek – a székelyudvarhelyi kórház látja el a koronavírusos és társpatológiával rendelkező betegeket. Zörgő Noémi, a székelyudvarhelyi kórház sajtószóvivője lapunknak elmondta,
– tette hozzá a sajtószóvivő.
Attól a pillanattól kezdve, hogy a székelyudvarhelyi kórház Covid-háttérkórház lett, az egész intézmény Covid-kórházként működik, vagyis a teljes intenzív terápiás osztályból is kizárólag koronavírus-fertőzötteket ellátó intenzív terápia lett. Az orvosok tehát nem tudnak műtéteket programálni, mert nem tudják használni az intenzív osztályt – tájékoztatott Zörgő Noémi.
„Februárban a kórház megfogalmazott egy átiratot, amelyet el szerettek volna küldeni a minisztériumhoz és a megyei közegészségügyhöz, amelyben az alacsony esetszám miatt kérték, hogy hivatalosan különítsenek el öt koronavírusos- és öt egyéb betegnek való intenzív terápiás ágyat, hogy tudjon elkezdődni párhuzamosan a nem Covidos betegek ellátása is. A februári tanácsülésen aláírta mind a 19 helyi képviselő is ezt, küldték volna tovább, de azon a hétvégén megugrott a betegek száma, tehát az intenzív terápiára szorulók száma is, így felfüggesztették a beadványt, de
– fejtette ki Zörgő Noémi.
Hozzátette, ha most valaki Székelyudvarhelyen vagy a környező településeken egészségügyi ellátásra szorul, és nem koronavírusos, akkor a csíkszeredai kórházba szállítják, és ott látják el a nem koronavírusos egyéb betegségben szenvedőket. Ha pedig Csíkszeredában egy betegnek nincs társpatológiája a koronavírusos fertőzés mellett, akkor ők elláthatják, de ha társbetegsége is van, például cukorbeteg és koronavírusos is, akkor a Székelyudvarhelyi Városi Kórházba szállítják őt. A csíkszeredai egészségügyi intézménybe azokat az udvarhelyszéki betegeket küldik, akik nem koronavírus-fertőzöttek, hanem más betegségben szenvednek.
Daniel David oktatási miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy két órával megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát, az óraadó tanárok óraszáma pedig csökkenni fog.
Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a havi bruttó 347 lejes étkezési támogatásban pedig csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapfizetésű közalkalmazottak fognak részesülni.
Negyvenhat eltűnt esetet tartanak nyilván Hargita megyében, közülük több mint a fele kiskorú, és jelentős arányban lányok. Minden eltűnést lehetséges bűncselekményként kezel a rendőrség.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy a fogyatékkal élő és a rákbeteg személyeknek nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot (CASS) fizetniük.
Daniel David csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások.
A kormány deficitcsökkentő intézkedései részeként növelni fogja szeptember elsejétől a személygépkocsik úthasználati díját.
Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Az alkotmánybíróság ügyvivő elnöke csütörtökön pontosítani kívánta, hogy a mandátuma végéhez közeledő három alkotmánybíró egyike sem kért vagy kapott semmilyen juttatást.
Közúti balesethez riasztották a tűzoltókat a Maros megyei Libánfalva térségében, ahol egy személygépkocsi lesodródott az úttestről. A balesetben egy személy megsérült.
Közvitára bocsátotta csütörtökön a honlapján a pénzügyminisztérium az idei deficitcsökkentő intézkedések első csomagját tartalmazó törvénytervezetet.
1 hozzászólás