A budapesti diákoknak az egyetemekről kiinduló békés tüntetésével kezdődött 1956. október 23-án. Fényképünk 2018-ban Székelyudvarhelyen készült
Fotó: Beliczay László
Az 1956-os forradalom és szabadságharc hőseire emlékezik a világ magyarsága október 23-án. A budapesti diákoknak az egyetemekről kiinduló békés tüntetésével kezdődött, majd november 11-re vérbe fojtott szabadságharc 67. évfordulóján Székelyföld-szerte szónoklatokkal, kulturális műsorral, koszorúzással hajtanak fejet a harcokban elesettek előtt.
2023. október 23., 10:142023. október 23., 10:14
Sepsiszentgyörgyön a helyi önkormányzat és a Volt Politikai Foglyok Szövetségének Kovászna megyei szervezete tart megemlékezést. Október 23-án, 12 óra 30 perckor koszorúznak Sepsiszentgyörgy Polgármesteri Hivatalának homlokzatára kihelyezett Gloria Victis táblánál, majd 13 órakor a Szalay Attila 1956-os mártír Csíki utcai emléktáblájánál.
A Kónya Ádám Művelődési Ház udvarán kialakított ’56-os emlékparkban 19 órától megemlékezést tartanak. Közreműködik a Cantus Firmus Vegyeskar, a Magyar Férfidalárda, a Plugor Sándor Művészeti Szakközépiskola diákjai, beszédet mond Vargha Fruzsina, Sepsiszentgyörgy alpolgármestere, Soós Zoltán konzul, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának képviselője, Török József, a Volt Politikai Foglyok Szövetségének Kovászna megyei elnöke; áldást mond Bucsi Zsolt Tamás református lelkipásztor.
A himnuszok eléneklése után koszorúzást tartanak. Közreműködik a 14. sz. Dr. Kovács Sándor cserkészcsapat, a 40. számú Szent György cserkészcsapat és a 115-ös számú Bölöni Farkas Sándor cserkészcsapat.
Az ’56-os emlékparkból a fáklyás felvonulás 20 órakor indul az Erzsébet parkba, a kommunizmus áldozatai emlékére felállított kopjafához, ahol a Vox Humana Kamarakórus előadását és FT. Ilyés Zsolt római katolikus plébános áldását a koszorúk elhelyezése követi.
Kézdivásárhelyen Ahol a hősöket nem felejtik, mindig lesznek újak! mottóval szerveznek megemlékezést az ’56-osok emlékére. A középiskolás diákok és tanáraik által összeállított programhoz sokéves hagyomány szerint Kézdivásárhely önkormányzata is csatlakozik. Október 23-án 13 órától a református temető kopjafáinál tisztelegnek a szabadságharc hősei előtt, 17 órától pedig megemlékező műsorra kerül sor a Vigadó Művelődési Központ előtti téren, amelyben közreműködnek a Nagy Mózes Főgimnázium diákjai. Eső esetén az előadást október 24-én, 17 órától tartják meg. Mindkét esemény koszorúzással ér véget.
Kovásznán október 23-án 18 órától emlékeznek meg a forradalom hőseiről a központi parkban. A Lyukaskós Egyesület által szervezett eseményen szónoklatok, szavalatok fognak elhangzani, a kulturális műsorban közreműködik a Pastorala Kamarakórus, ugyanakkor áldást mondanak a történelmi egyházak képviselői. A megemlékezés az ’56-os emlékmű, a Lyukas kő megkoszorúzásával, illetve himnuszaink eléneklésével zárul.
A baróti október 23-i megemlékezés két helyszínen fog zajlani. 13 órától a Gaál Mózes Általános Iskola és a Baróti Szabó Dávid Technológiai Középiskola közös udvarán, Jan Palach, Bauer Sándor és Moyses Márton mártírok emlékművénél, illetve a négy baróti diákforradalmár: Bíró Benjámin, Józsa Árpád Csaba, Kovács János és Moyses Márton emléktáblájánál emlékeznek és koszorúznak a barótiak, erdővidékiek. A megemlékezés szervezői, közreműködői a Gaál Mózes Általános Iskola és a Baróti Szabó Dávid Technológiai Líceum tanárai, diákjai.
14 órától a Petőfi Sándor (Híd) utcai 1956-os emlékműnél folytatódik az ünnepség. A megemlékezésen beszédek, énekek és szavalat fog elhangzani. Az ünnepség szónokai: Benedek Huszár János, Barót polgármestere és Bartha Imre, a Történelmi Vitézi Rend törzskapitánya. Az esemény Fancsal Zsolt bibarcfalvi református lelkipásztor áldásával, koszorúzással, illetve himnuszaink éneklésével zárul.
Október 24-én, 19 órától, a Baróti Művelődési Ház Bodosi Dániel termében Őrizni a lángot – 1956 emlékének ápolása Háromszéken címmel emlékidéző és szervezetbemutató beszélgetésre kerül sor Török József egykori politikai elítélttel, a Volt Politikai Foglyok Szövetségének háromszéki elnökével. Az esemény házigazdája Demeter Zoltán művelődésszervező.
Csíkszeredában október 23-án 13 órától a Kalász lakótelepi temető előtti kopjafánál a Volt Politikai Foglyok Hargita Megyei Szövetsége szervezésében tartanak ünnepi megemlékezést, majd
Az előadás a nyárádszeredai együttes fennállásának tizenötödik évfordulója apropóján született, amelyben – a teljesség igénye nélkül – összegzik és felelevenítik az évek alatt emblematikussá vált koreográfiákat. A Kis-Küküllő menti, marossárpataki és vajdaszentiványi táncok mellett válaszúti, nagyecsedi, szucsági és andrásházi tánclépések egyaránt a műsor szerves részét képezik – írják a csíkszeredai polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Díszkivilágítást kap a székelyudvarhelyi belvárosi református templom, illetve a barátok temploma is az október 23-i megemlékezés részeként. Gálfi Árpád székelyudvarhelyi polgármester hétfő délután hat órakor mond beszédet a Márton Áron téren, majd innen fáklyás felvonulás indul az Üldözöttek és Áldozatok emlékművéhez, amelyet megkoszorúznak. Aki koszorúzni szeretne, az szándékét jelezheti a 0266-218145/1920-as belső telefonszámon. A polgármesteri hivatal, a Haáz Rezső Múzeum és a művelődési ház által szervezett eseményen közreműködik az Üvegfigurák színjátszó csoport, illetve az Alla Breve Vegyeskar. A programokhoz kapcsolódik a Székelyföldi Filharmónia vonószenekari hangversenye, amelyet előző nap tartanak délután hat órától a belvárosi református templomban.
Székelykeresztúron ugyancsak hétfőn 18 órától kezdődik a megemlékezés: ökumenikus istentiszteletet tartanak a helyi katolikus templomban, majd 18.45-től gyertyás felvonulás lesz a Millenniumi emlékműnél. Ezt követően az 1956-os emléktáblákat koszorúzzák meg. Beszédet mond Koncz Hunor János polgármester, illetve Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának képviselője. A kulturális műsort a Zeyk Domokos Technológiai Középiskola diákjai biztosítják.
Gyergyószentmiklóson október 23-án 17 órától a római katolikus temetőben tisztelegnek a nemzet hősei előtt. Világi és egyházi elöljárók, a Történelmi Vitézi Rend és a Volt Politikai Foglyok Szövetségének közreműködésével zajlik az esemény. A szervezők kérik, hogy koszorúzási szándékukat jelezzék a 0787-755294-es telefonszámon vagy személyesen a Gyergyószentmiklósi Művelődési Központ ideiglenes székhelyén, a Szabadság-tér 22. szám alatt.
Marosvásárhelyen az RMDSZ városi szervezete tart megemlékezést október 23-án, 17 órától a vártemplomnál. A koszorúzni vágyó magánszemélyeket és szervezeteket arra kérik, hagyományos koszorú helyett egy szál virággal tisztelegjenek a hősök előtt.
Az 1956-os forradalom és szabadságharc Magyarország népének a sztálinista terror elleni forradalma és a szovjet megszállás ellen folytatott szabadságharca, amely a 20. századi magyar történelem egyik legmeghatározóbb eseménye volt. A budapesti diákoknak az egyetemekről kiinduló békés tüntetésével kezdődött 1956. október 23-án.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
A húsvéti ünnepek alatt naponta átlagban mintegy 9600 rendőr gondoskodik a templomok környékén a közbiztonságról – számolt be szombaton a sajtónak az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.
Az erős szél miatt gyorsan terjednek a lángok Maroshévízen, ahol egy dombon kapott lángra a száraz növényzet.
Idén április 16-án nyílt ki Mezőzáhon az első sztyeppei bazsarózsa, és a húsvéti ünnepek alatt, valamint a tavaszi vakációban is meg lehet látogatni a rezervátumot.
Útlezárásokat léptetnek érvénybe Csíkszeredában a nagyszombat esti körmenet idejére, továbbá a húsvétvasárnap reggel kezdődő szabadtéri ételszentelés és alatt – közli a csíkszeredai városvezetés.
Nemcsak vallásos, hanem közösségi élményt is nyújt a virágvasárnapi Passió előadására való készülés, a szenvedéstörténetet 2022 óta évente bemutatják a csíkszentkirályi plébániaudvarban. Idén csatlakozott a csapathoz a Médiatár stábja is.
A Román Posta pénteken közölte, hogy befejezte az áprilisi nyugdíjak, a gyermeknevelési pótlék (gyermekpénz), a gyermekgondozási díj és más szociális juttatások idő előtti kézbesítését.
Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóan történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.
1 hozzászólás