Az mindig egy azonnali intő jel, ha az állítólagos vásárló bankkártyánk adatait kéri. Óvatossággal megelőzhető a bosszúság és a kár
Fotó: Pixabay
Több mint negyven Hargita megyei áldozata van már azoknak az online csalásoknak, amelyek során csomagküldésre, online piactéren való vásárlásra hivatkozva csalják ki a gyanútlan felhasználók bankkártyaadatait. A csalások Hargita megyei áldozatainak a bankszámláiról több mint 80 ezer lejt emeltek le az internetes bűnözök csak ebben az évben. A rendőrség tájékoztató kampányt indított a hasonló esetek megelőzése érdekében.
2021. július 29., 22:392021. július 29., 22:39
2021. július 29., 22:472021. július 29., 22:47
A Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság a Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrséget is együttműködésre kérte az online csalások elleni kampányban, részben azért is, mert a bűncselekményeknek a Hargita megyei áldozatai között székelyudvarhelyiek is vannak. A helyi rendőrség felhívása szerint az ismeretlenektől, azaz a csalóktól érkező üzenetekben az áll, hogy csomagot, küldeményt kap a címzett, és a megadott linkre kattintva követheti annak az útvonalát.
A weboldal azonban egy telefonos alkalmazás letöltését és telepítését kéri, az applikáció segítségével pedig bankkártyaadatokat, jelszavakat és egyéb személyes információkat lophatnak el a gyanútlan felhasználók telefonjáról az internetes bűnözők. Hasonló üzenetet e-mailben, sms-ben, és különböző üzenetküldő platformokon (Facebook Messenger, WhatsApp) egyaránt kaphatnak a potenciális áldozatok. Ugyanakkor a népszerű online piactér, az OLX szolgáltatásait használók is kaphatnak hasonló, megtévesztő linket tartalmazó üzenetet.
A módszer valószínűleg sokak számára ismerős lehet, hiszen kisebb-nagyobb különbséggel – alkalmanként az egyik legnagyobb hazai csomagküldő szolgálat nevével visszaélve – már hosszú hónapok óta küldözgetik az üzeneteket a látszólag véletlenszerűen kiválasztott címzetteknek.
A Hargita Megyei Rendőr-főkapitányságnál megkeresésünkre az elsődleges adataik alapján arról tájékoztattak, csak ebben az évben 41 bűnügyi iratcsomót nyitottak már meg a hasonló csalások miatt. A kiberbűnözők csapdájába esett Hargita megyei áldozatok bankszámláiról összesen nagyjából 81 ezer lejt loptak el a csalók.
– külföldi elkövetőkre utal az is, hogy helytelenül használják a román nyelvet –, ezért is nehéz és körülményes a leleplezésük. Az utóbbi időben leggyakrabban WhatsApp-on küldött üzenetekkel próbálkoznak, kiszemelt áldozataik telefonszámát pedig sok esetben az OLX-ről gyűjtik be. Ezekben az üzenetváltásokban vevőnek adják ki magukat, és az eladót megpróbálják rávenni arra, hogy a megadott linkre kattintva adja meg bankkártyaadatait. A művelet során feltelepülő kémprogram azonban észrevétlenül személyes adatokat lop a telefonról, az így megszerzett információkkal pedig a netbanking szolgáltatásokat használó áldozatokat meglopják.
– számolt be a lopás részleteiről forrásunk.
A csalók az online piactéren történő hirdetésfeladás után azonnal lecsapnak kiszemelt áldozatukra, és amint azt az egyik udvarhelyszéki példa igazolja, elsőre csak ez adott okot a gyanúra a hirdetés feladójánál. „Engem is majdnem átvertek. Szerencsére a férjemmel leellenőriztük az oldalt és jelentettük is. Másnap is volt egy, aki próbálkozott. Nekem az lett gyanús, hogy nagyon hamar mondta, hogy megvásárolja” – írta meg tapasztalatait.
Egy átverésre kiszemelt eladó és a csalók között lezajlott beszélgetés. A bűnözők üzenete itt is WhatsApp-on érkezett • Forrás: Facebook/Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség
A Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség felhívása szerint az internetes vásárlások, eladások esetében különösen fontos odafigyelni pár dologra, hogy a felhasználó ne váljon internetes csalás áldozatává: semmiképp ne adjuk meg bankkártyánk adatait, az egyéni azonosító kódot, és a 3D secure ellenőrzőkódot senkinek, főként akkor, ha mi kínálunk valamit eladásra; amennyiben az OLX oldalán adunk el valamit, a potenciális vásárlókkal kizárólag az oldal felületén kommunikáljunk; biztonsági okokból válasszuk mindig az utánvételes fizetési módot; soha ne kattintsunk ismeretlenektől érkező, e-mailen, WhatsApp-on, Facebook-on, sms-ben, vagy más platformon küldött linkekre; amennyiben az OLX oldalán vásárolunk vagy adunk el valamit, kizárólag az oldal felületén bonyolítsuk le a tranzakciót, és soha, semmilyen okból kifolyólag ne adjuk meg kártyaadatainkat másoknak.
A helyi rendőrség arra is felhívta a figyelmet, hogy online vásárláskor legyünk különösen körültekintőek, és ha egy eladó túl sok személyes információt kér tőlünk, tekintsük azonnali intő jelnek.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) törvénymódosítással kitiltaná a játéktermekből a 21 év alatti fiatalokat is – közölte kedden Adrian Cozma képviselő.
Lángra kapott egy dálnoki család házának tetőtere szombat éjjel, a tűz következtében egy fiatal házaspár és kisgyerekei, egy két év alatti és egy két hónapos kislány otthona veszett oda. Összefogással építik újra, mielőtt beköszönt a tél.
Gyorsabban és hatékonyabban segíthetnek baj esetén az alsósófalvi önkéntes tűzoltók, miután hollandiai segítséggel és közösségi összefogással sikerült tűzoltóautót vásárolni. Ezt a járművet vethették át kedden a helyiek.
Emelt gyalogosátkelőket alakítottak ki a Zsögödi Nagy Imre utcában is, ahol nemrég fejezték be a munkát, akárcsak a Szék útján és Csobotfalván.
Évfordulós emlékévet ünnepel az idén ötven éves gyergyószárhegyi művésztelep, az évforduló kapcsán számos rendezvényt tartanak. Szombaton kiállítás nyílik Gyergyószentmiklóson, továbbá a művésztelep enciklopédiájának harmadik kiadását is bemutatják.
Kézdivásárhely önkormányzata megkezdte ama 25 ökosziget telepítését hulladékgyűjtéshez, amelyekre az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) keretében pályáztak 1,43 millió lej értékben. Ezzel egy újabb lépést sikerült tenni a zöldebb város felé.
Megkésett munkálatok átütemezése, a sepsiszentgyörgyi önkormányzat és a hozzá tartozó cégek költségvetésének módosítása, különböző rendezvények szervezése szerepelt a helyi képviselő-testület keddi ülésének napirendjén.
Elromlott vagy használaton kívüli elektromos készülékeket gyűjtenek Gyergyószentmiklóson november 16-án, szombaton.
Megtalálták a román határrendészek és hegyimentők azt az ukrán fiatalembert, aki hétfőn érkezett Romániába a Máramarosi-havasokon keresztül – közölte kedden délután a Máramaros megyei Salvamont igazgatója.
Holtan találták meg a 63 éves marosvécsi férfit, akit november 6-án, szerdán hagyta el otthonát és napokig nem jelentkezett családjánál, végül a rendőrség is kereste.
1 hozzászólás