Fotó: Gergely Imre
A Gyergyószentmiklósi Városi Könyvtárban mutatják be csütörtökön Török Zoltán második könyvét. A Remete című regény Erdély múltjába vezet vissza, de a mai generációknak is tanulságokat rejt.
2022. március 30., 18:012022. március 30., 18:01
Gyergyószárhegy határában található egy tömegsír, amelyet Tatárdomb néven ismerünk, és ahová az 1658 szeptemberében a Moldva irányából betörő, fosztogató ellenséget legyőzők a támadók halottait földelték el. Török Zoltán könyve ebbe a korszakba kalauzol vissza: II. Rákóczi György szerencsétlen lengyelországi hadjárata során az erdélyi hadsereg tatár fogságba esik, Erdély védtelen marad. Mit jelent az, amikor nincsenek itthon a harcra képes férfiak, és az asszonyoknak, öregeknek, gyerekeknek kell szembeszállniuk a rájuk törő ellenséggel? – ezt a történelmi élethelyzetet idézi fel a könyv, de beleszövődik a történetbe az örmények bejövetele is az utolsó erdélyi fejedelem, Apafi Mihály idején, ami a gyergyószentmiklósiaknak különösen jelentős lehet, hiszen itt telepedtek meg sokan, és a város tősgyökeres lakói közül aligha van olyan, akinek a vérében egy kevés örmény vér ne csörgedezne.
Török Zoltán ugyanakkor utánanézett a tatár nép történetének is. Erdélybe a török hadsereg előcsapataiként nemegyszer betörtek, fosztogattak, de nemcsak ők, hanem a kozákoktól a moldovaiakig. A Tatárdombnál eltemetett ellenség sem csak tatárokból állt – ezt az akkori feljegyzések is mutatják. Azonban néhányan itt meg is telepedtek. Számos család viseli a Török vagy Tatár nevet, és lehet, hogy a könyvben megjelenő, kitalált agához hasonló személy lehetett a családok megalapítója, pedig ellenségként került ide – mutat rá a Török Zoltán.
Török Zoltán második könyvét Siklódy Ferenc grafikái díszítik
Fotó: Gergely Imre
A Siklódy Ferenc grafikáival díszített könyv bemutatójára március 31-én, csütörtökön 18 órától kerül sor a Gyergyószentmiklósi Városi Könyvtárban.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!