Fotó: Pinti Attila
A Hadtörténeti Intézet és Múzeum megalakulásának 101. évfordulója alkalmából tartott hétfői ünnepségen nyitották meg a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum gyűjteményéből összeállított Lészen ágyú című kiállítást Budapesten. Az eseményen többen is elismerésben részesültek a múzeum érdekében végzett munkájukért, közöttük a Székelyhon.ro két munkatársa: főszerkesztőnk, Szüszer-Nagy Róbert, és szerkesztő-fotós kollégánk, Pinti Attila.
2019. november 18., 14:572019. november 18., 14:57
2019. november 20., 10:212019. november 20., 10:21
Megalakulásának 101. évfordulóját ünnepelte hétfőn a budapesti Hadtörténeti Intézet és Múzeum, ezzel párhuzamosan pedig az 1848–49-es ereklyék a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum gyűjteményéből című kiállítást is megnyitották.
Fotó: Pinti Attila
A kettős ünnepet a 70 éves Honvéd Zenekar fellépésével nyitották meg, majd Kovács Vilmos ezredes, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnoka köszöntötte a jelenlévőket. Felszólalásában számos beszédes adatot felsorolt az intézményről, mint például azt, hogy évente 200-300 ezer személyt szólítanak meg, ám elmondása szerint a hétfői nap valódi különlegessége a kiállításmegnyitó. Ezt követően át is adta a szót Kelemen Hunornak, az RMDSZ elnökének.
Fotó: Pinti Attila
Kelemen elmondta: a sepsiszentgyörgyi múzeum ereklyéi fél éven át lesznek láthatók a magyar fővárosban, ahol
„Az itt kiállított tárgyak jelentős része inkább egy fontos történelmi pillanat relikviája, mint annak emlékműve. Vagyis az adja a jelentőségüket, hogy történelmi hőseink használták vagy éppen ők készítették ezeket” – húzta alá Kelemen Hunor.
Fotó: Pinti Attila
A továbbiakban Vargha Mihály, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója is Gábor Áron rézagyúját emelte ki, csodának nevezve azt, hogy hétfőtől Budapesten láthatja a közönség. Hozzátette: maga az ágyú történetével kapcsolatosan is további három csodát tud felsorolni. Az első az ágyú létrejöttével kapcsolatos, hiszen amikor 1848-ban az osztrák csapatok a fellázadt Székelyföld leverésére érkeztek, azt hitték, könnyű dolguk lesz. De mint tudjuk, végül ágyúval várták őket a székelyek. A másik csoda az, hogy ez az ágyúcső megőrződött. Az igazgató felelevenítette:
Fotó: Pinti Attila
Mire mindenki azt gondolta, hogy Gábor Áron 70 ágyúja közül az összes megsemmisült,
Vargha végül a harmadik csodaként az ágyú visszaszerzését nevezte a Román Nemzeti Múzeumtól.
Fotó: Pinti Attila
Az igazgató beszédét követően Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke bemutatta a Lesz ágyú című kötetet, amelyben a tavaly november és idén augusztus között megvalósult programsorozatuk alatt tartott konferenciák, megemlékezések, foglalkozások, kiállítások és egyéb programok tartalmát foglalták össze.
Fotó: Iszlai Katalin
Az ünnepség zárásaként a 101 éves Hadtörténeti Intézet és Múzeum több elismerést is átadott. Többek között
Kápolnásfaluban újra életre kelt a régi idők húsvéti locsolkodási szokása: a Kápolnásfalusi Ifjúsági Társaság néhány éve vette a kezébe a hagyományőrzés stafétáját, s azóta minden tavasszal friss kútvízzel locsolják meg a lányokat.
A következő napokban fokozatos lehűlés kezdődik – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) május 4-éig érvényes előrejelzéséből.
Ez év első három hónapjában mintegy 700 súlyos közúti baleset történt Romániában, ezekben több mint 240-en haltak meg és mintegy 520-an sérültek meg súlyosan.
A romániai politikai vezetők a béke és igazságosság iránti elkötelezettség jelképének nevezték Ferenc pápát, a római katolikus egyház húsvéthétfőn elhunyt vezetőjét.
Az teljesen egyértelmű, hogy anyák napján legalább egy csokor virággal megleped anyukádat, de képzeld el, ha a Rádió GaGa játékában megnyerné a fődíjat! Hogyan nyerheted meg? Mutatjuk!
A húsvétitojás-díszítés napjainkban újra reneszánszát éli, igaz, a legtöbben bolti festékanyagot használnak. A kézdivásárhelyi Opra Etelka azonban kizárólag növényi alapanyagból, hagyományos módon nyeri ki a Háromszékre leginkább jellemző színeket.
A nyárádszeredai önkéntes tűzoltók immár hatodik éve szerveznek csoportos locsolást. Húsvéthétfőn tűzoltóautóval vonulnak végig a kisváros utcáin és mindenkit alaposan meglocsolnak, ha kiáll a háza elé.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
szóljon hozzá!