Biztos a váltás két csíki és három udvarhelyszéki község élén. Képünk illusztráció
Fotó: Gecse Noémi
Nem szeretné folytatni a községvezetői munkát az idei önkormányzati választások után Csíkszentmárton és Madéfalva polgármestere. Udvarhelyszéken a siménfalvi, az oklándi és a parajdi polgármester jelezte, hogy nem vállal újabb mandátumot. Döntésük okairól, illetve jövőbeli terveikről faggattuk a községvezetőket.
2020. február 28., 15:542020. február 28., 15:54
Az RMDSZ jelöltjeinek nevesítésekor vált világossá, hogy két jelenlegi csíki községvezető nem kívánja a továbbiakban jelöltetni magát a polgármesteri tisztségre. Gergely András, Csíkszentmárton polgármestere csak önkormányzati képviselőnek jelentkezett, Csibi József madéfalvi községvezető pedig sem polgármesterként, sem az önkormányzatban nem szeretne tovább tevékenykedni.
Gergely András. Archív
Fotó: Kristó Róbert
Gergely András 1992 óta négyéves megszakítással tölti be a polgármesteri tisztséget Csíkszentmártonban, először 27 évesen választották községvezetőnek,
Kérdésünkre azt mondta, nyugalomra vágyik, és úgy gondolja, elég volt az a 24 év, amit polgármesterként töltött a község élén. „Ennyi esztendő bőven elég egy ember életéből ilyen tisztségben.
– emlékeztetett a polgármester. Gergely András esetében az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség (ANI) 2018-ban összeférhetetlenséget állapított meg, a jelentés szerint 2012 júniusa és 2015 decemberének vége között polgármesteri mandátumának betöltésével egyidejűleg az elöljáró biztosítási ügynöki tevékenységről szóló szerződéssel is rendelkezett, ezáltal megszegve a 2003-ból származó 161-es számú törvény előírásait.
A polgármester a Marosvásárhelyi Ítélőtáblán kérte a megállapítás érvénytelenítését, és miután keresetét elutasították, a Legfelsőbb Ítélő- és Semmítőszékhez fellebbezett. Ott viszont még nem tűzték napirendre az ügy tárgyalását. Kérdésünkre azt mondta, nem emiatt döntött a visszalépés mellett.
„Ha opportunista (haszonleső, törekvő) lennék, jelöltettem volna magam, mert messze van még a tárgyalása” – tette hozzá. Önkormányzati képviselőnek ugyan jelentkezett Gergely András, de mint megtudtuk, nincs meggyőződve arról, hogy négy évig fog tevékenykedni a testületben, inkább az elején szeretné segíteni a munkát.
Csibi József 2017 júniusában, időközi választás nyomán foglalhatta el a polgármesteri széket Madéfalván, miután a 2016-ban újraválasztott Szentes Csaba községvezetői mandátuma összeférhetetlenség miatt megszűnt. Az ANI szerint megsértette a már említett 161-es törvény előírásait, amelynek értelmében a polgármester nem rendelkezhet olyan engedéllyel, amely magánszemélyként kereskedelmi tevékenységre is feljogosítja (PFA).
Csibi József és Szentes Csaba. Archív
Fotó: Pinti Attila
Szentest, aki elmondása szerint az engedély alapján mezőgazdasági tevékenységet folytatott, akkor három évre tiltották el választott köztisztség betöltésétől, ez az idő közben lejárt. Ő akkor sem zárta ki, hogy visszatér a község élére, erre most nagy az esélye, mert az RMDSZ részéről ő az egyetlen polgármesterjelölt.
kérdésünkre azt mondta, a szövetség helyi küldötteinek tanácsa megújult, kibővült, és a jövendőbeli terveket is megvitatták. Ennek eredményeképpen ő továbbra is a közügyek mentén folytatná a munkát, de nem mint választott tisztségviselő, hanem különböző projektek irányítójaként.
A helyi RMDSZ alapító tagja volt, 2004-től pedig Parajd polgármestereként tevékenykedett a hamarosan 70. életévét betöltő Bokor Sándor, aki úgy döntött, hogy nem indul újabb mandátumért a három hónap múlva megtartandó helyhatósági választásokon. Mint mondta, mindig szerette a „pörgős” közösségi munkát, ezért is volt nehéz meghoznia döntését, de úgy érzi, ideje megpihennie és családja körében élveznie nyugdíjas éveit.
Bokor Sándor. Archív
Fotó: Pál Árpád
Mindemellett azt is fontosnak tartja, hogy helyét egy fiatalabb vegye át. Kijelentette, boldog embernek tekinti magát az elért eredményeiért, de személyiségéből fakadóan sokszor nem volt elégedett önmagával munkája során. „Persze
A község kasszáját nem hagyom üresen, jelenleg 15 millió lejes költségvetésből gazdálkodhatnak, és további 25 millió lejre vannak nyertes pályázataink” – közölte.
Péter Zoltán siménfalvi polgármester szintén nem vállal újabb mandátumot, mivel negyvennégy évnyi munka – amiből húsz évet állt a közösség élén – után nyugdíjba szeretne vonulni. Úgy érzi, községvezetőként becsületesen végezte munkáját, mindent megtett, amit lehetett, de most már ideje, hogy családjára és magánéletére helyezze a hangsúlyt.
Péter Zoltán. Archív
Fotó: Pál Árpád
Azt tervezi, hogy őshonos gyümölcsfákat fog ültetni, és ezzel megpróbálja megmenteni az eltűnőben lévő fajokat. Kijelentette,
Persze ennek ellenére felajánlotta, hogy szívesen megosztja ismereteit a következő polgármesterrel.
Már tavaly tavasszal nyugdíjazták Cseke Miklós oklándi polgármestert, aki úgy érzi, számtalan évnyi tanácsosi, húszéves polgármesteri és négyéves alpolgármesteri szolgálat után ideje megpihenni. Ezért nem indul a közelgő helyhatósági választásokon.
Cseke Miklós. Archív
Fotó: Barabás Ákos
Mint mondta, már négy évvel ezelőtt is gondolkodott azon, hogy abbahagyja hivatását, ám akkor szövetségi társainak sikerült rábeszélniük egy újabb mandátum vállalására. Most azonban határozottan eldöntötte, hogy ideje átadni a stafétát a fiatalabb generációnak.
– jelentette ki. Rámutatott, az RMDSZ a jelenlegi alpolgármestert fogja jelölni a polgármesteri tisztségbe, akivel ő is számtalan évig dolgozott együtt, így megbízik benne. Cseke Miklós nyugdíjas éveiben állatait fogja gondozni, és meglátogatja azon barátait, akiket a község testvértelepülési kapcsolatai révén ismert meg.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
2 hozzászólás