Éppen 64 évvel ezelőtt, október 23-án robbant ki az 1956-os forradalom és szabadságharc, amikor a magyar nép úgy döntött, hogy maga megy a sorsa elébe. Mit üzen az utókornak és a nagyvilágnak az ötvenhatosok hőstette, miként szolidarizáltak erdélyi magyarok és románok ezrei a magyarországi szabadságharccal? Minderről Benkő Levente történész, újságíró beszél a Székelyhon TV ünnepi adásában.
2020. október 23., 12:002020. október 23., 12:00
• Videó: Székelyhon
A Nézőpont című műsorban az erdővidéki származású, jelenleg a Kolozsvár közeli Magyarvistán élő szerkesztő, közíró többek között felidézi, miként döntött úgy a magyar nép a kőkemény diktatúra idején – amikor a román Securitatéhoz hasonlítható Államvédelmi Hatóság (ÁVH) rettegésben tartott, likvidált mindenkit, aki nem tetszett a rezsimnek –, hogy elég volt, és szembeszáll a belső és külső elnyomással.
A történész kitért arra is, miként fejezte ki teljes azonosulását a határokon túlra szakadt magyarság az '56-os forradalom eszméivel, és hová vezetett a szolidaritási hullám Erdélyben.
A Székelyhon TV YouTube-csatornáján a nemzeti ünnep évfordulóján, közzétett adásból kiderül az is: bár Romániában egyetlen fegyver sem dördült el, a Szekuritáté több mint húszezer embert tartóztatott le és hallgatott ki, számos halálos ítéletet hajtottak végre Erdélyben.
A teljesítménykényszertől a testképzavarokig, a válás okozta problémáktól a környezeti változásokból eredő feszültségekig rendkívül széles azoknak a problémáknak a skálája, amellyel a gyermekek az iskolai tanácsadókhoz kerülnek vagy fordulnak.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
szóljon hozzá!