Bordás Attila, a LAM szakembere a mezőgazdaságból élő gazdák helyzetét pénzügyi szempontból is értelmezi: meglátása szerint a bizonytalanságban is van út, amely jó irányba mutat, hiszen az élelmiszer alapszükséglete a társadalomnak. Erről kérdeztük.
2022. október 28., 09:002022. október 28., 09:00
– Korábban azt mondta, hogy ameddig a kereskedők raktárkészletről dolgoznak, nem tudjuk, hogy az árak hol állnak meg. Az októberi árakat mennyire tekinthetjük végleges áraknak?
– Abból, amit láttunk és érzékeltünk az elmúlt hónapokban, az következtethető, hogy a piac hozzászokott a háború által generált krízishelyzethez. A dollár erősödött, az infláció üteme magas, de dinamikája stabilizálódott, a ROBOR is magas, de stabilnak látszik. Ugyanakkor sajnos
Azt mindenki érzi, hogy a húrok meg vannak feszülve, egyik percről a másikra nagyon gyors változások történnek, és mindezekre pillanatok alatt lereagáló gazdasági reakciók érkezhetnek mind pozitív, mind pedig negatív irányba. Ha valami jelentősebb esemény van a háborúban – mint például a nemrég bejelentett részleges sorozás – azonnal érezni lehet a nemzetközi pénzpiacon. Sem politikailag, sem gazdaságilag nem látszik a folyamat vége – én legalább is így érzékelem.
– Hogyan érintette az elmúlt időszakban a gazdákat ez a helyzet?
– Az elmúlt napokban készítettünk egy szimulációt az árakról, a drágulás – pl. üzemanyag, műtrágya ára – ha nem is teljességében, de javarészt beépült az árakba. Persze itt is vannak fáziseltolódások – a tejtermelő gazdák a felvásárlói konkurencia hiányában jóval szorultabb helyzetben vannak. Mindez úgy, hogy a tej, fogyasztó által kifizetett üzleti ára jelentősen emelkedett. Viszont jórészt
– Az üzemanyag ára csökken. Vajon eljön ez a gáz esetében is, ami elengedhetetlen a műtrágya gyártásához?
– Nincsenek olyan jelenlegi információk, amelyek alapján azt mondhatnánk, hogy a gáz esetében fordulat jön. Az utóbbi periódusban történt események, gondolok itt például a gázvezetékek robbanása, ami egyértelművé teszi, hogy nem lehet ezen a területen előre gondolkodni. Az unió szintjén voltak olyan óvatos politikai nyilatkozatok, amelyek szerint van elegendő gáztartalék a télre, de az is befolyásolhat sok mindent, hogy milyen kemény lesz a tél. Ez majd csak március, április végén derül ki. Van ennek pozitív hatása is – érzékelhetően csökkent a fogyasztás mind a gáz, mind a villamos energia területén, mindenki a spórolás lehetőségét keresi. Annyi biztos,
– elsőkörben az ipart és az olyan nagy energiafelhasználókat érinti majd, mint amilyenek a műtrágyagyárak. Persze ez is okozhat gondokat – ahogy idén tavasszal is –, de úgy gondolom, hogy ezeket a piac már beárazta és sokkal felkészültebben vágunk neki a télnek/tavasznak, mint tavaly.
Ha lesz is az iparban valamiféle leállás, az a mezőgazdaságot nem fogja olyan szinten érinteni, mint ahogy az idén. Abban is biztos vagyok – figyelembe véve, hogy szó szerint a mindennapit termelik meg a gazdák – hogy erre mind kormányzati, mind uniós szinten oda fognak figyelni.
– Ha egy gazdának kellene tanácsot adnia, mire hívná fel a figyelmet?
– Pénzforgalmi lassulás várható, illetve valamelyest már van. Ez konkrétan azt jelenti, hogy a megtermelt áru, takarmány értékesítése hosszabb időt vesz majd fel, kitolódnak a fizetési határidők, stb. Lassul a rendszer vérkeringése, ami gondokat okozhat: helyenként készpénzhiány léphet majd fel – magyarán megvásárolják a krumplit, de kifizetni csak haladékkal tudják. Most válik csak igazán fontossá az évek alatt kialakult, termelő és felvásárló közötti jól működő viszony, a bizalom.
– Most érdemes-e hitelhez fordulni, ha igen, milyen feltételek mellett?
– Amennyiben a pénz, a készpénzforgalom akadozik, akkor az azt eredményezi, hogy akinek van, az jelentős árkedvezményhez juthat: például
De hozhat olyan lehetőségeket is a mostani konjunktúra, amit nem szabad elszalasztani – eladóvá válik a szomszédos parcella vagy jelentős árkedvezménnyel vehető át egy eladásra került állatállomány. Ennek ellenére a LAM-nál mi mindig azt javasoljuk, hogy hitelhez csak jól átgondoltan, megfontoltan érdemes nyúlni és csak akkor, ha az abból megvalósított befektetés kitermeli a hitel árát.
Zsombori Ödön, (X – Fizetett hirdetés)
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
szóljon hozzá!