Képünk illusztráció
Fotó: Kristó Róbert
Riasztóan megnőtt az utóbbi időben a fertőtlenítéseket, rovarirtásokat követő iskolai rosszullétek száma, részben ezért is hívta közös videokonferenciára a megyei tanfelügyelőket az oktatási miniszter és az egészségügyi szaktárca vezetője szerdán. Hargita megyében nem történt hasonló eset, de a megelőzés érdekében a közelmúltban a rovarirtást és fertőtlenítést végző összes szakcéget leellenőrizték az egészségügyi igazgatóság, az állategészségügyi hatóság, valamint a rendőrség szakemberei.
2020. január 23., 12:032020. január 23., 12:03
Légzési panaszokkal került kórházba tizennyolc diák kedden, miután egy fertőtlenítést követően sokan rosszullétre panaszkodtak a bukaresti tanintézetben. Az ügyben szerdán gondatlanságból elkövetett testi sértés miatt indult kivizsgálás, és három napra felfüggesztették az oktatást az iskolában.
Tíz napja egy aradi iskolában kellett elrendelni az oktatás szüneteltetését egy hétre, miután több tíz diák került kórházba egy rovarirtást követően. A tanítást hétfőn kezdték újra, ám ekkor újabb tizenegy diák lett rosszul és szorult orvosi ellátásra. Nem tanintézetben ugyan, de Temesváron is volt egy hasonló, ám súlyosabb eset novemberben: ott egy teljes tömbházat kellett evakuálni, miután egy rágcsáló- és rovarirtást követően egy család több tagja is meghalt a feketepiacról származó szer miatt.
Szerdán videokonferenciára hívta a megyei tanfelügyelőket Monica Cristina Anisie oktatási, illetve Victor Sebastian Costache egészségügyi miniszter. Az eligazítás egyik apropója az volt, hogy az ország több tanintézetében is regisztráltak influenzás megbetegedéseket, de az ilyen eseteket követő fertőtlenítések elvégzésének módjára is kitértek a tárcavezetők.
– tájékoztatott Demeter Levente Hargita megyei főtanfelügyelő, megemlítve „a bukaresti, illetve aradi tragikus eseteket”, ahol a fertőtlenítés, rovarirtás okozta az iskolai rosszulléteket. A videokonferencián úgy értesült, hogy ezen szakcégek engedélyeztetését is szigorítják, és
Továbbá elmondta, a videokonferencián az oktatási miniszter arra is felhívta a figyelmet, hogy közvetlenül a fertőtlenítések után nem szabad elkezdeni az oktatást, be kell tartani az előírt szünetet. Kihangsúlyozta ugyanakkor, hogy ott, ahol rosszullétek történtek, a szakcégek hibáztak, nem az iskolák, illetve kérdésünkre azt is elmondta, hogy
Ezt Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője is megerősítette a Székelyhonnak, és felidézett egy 2018 tavaszán történt esetet, amikor a csíkszeredai hajléktalanszállón két férfit találtak holtan. Mivel az azt megelőző napon fertőtlenítést végeztek a szállón, felmerült a gyanúja, hogy a két férfi halálát mérgezés okozhatta, de ezt végül nem sikerült egyértelműen kideríteni – idézte fel az ügyet a megyei népegészségügyi igazgatóság vezetője.
Nem jutott még eredményre a hatóságok vizsgálata a több mint másfél éve a csíkszeredai hajléktalanszállón elhunyt két férfi ügyében. Haláluk oka egyelőre ismeretlen, a nyomozás viszont folytatódik.
Tar Gyöngyi arról is beszámolt, hogy a temesvári haláleseteket követően a megye összes rovarirtást végző szakcégét leellenőrizték az egészségügyi igazgatóság, az állategészségügyi hatóság, valamint a rendőrség munkatársai. Az általa vezetett intézmény az emberi környezetben végzett szerhasználat okán vett részt az akcióban, az állategészségügyi hatóság azért, mert a szakcégek engedélyezésében ők az illetékesek, a rendőrség pedig azért, mert a nem engedélyezett szerek használata bűncselekménynek minősül.
– számolt be az eredményről Tar Gyöngyi.
A keddi, bukaresti eset kapcsán viszont azt is elmondta, szerinte nagyon alaposan ki kellene vizsgálni, minden hipotézist számba véve, ugyanis a hírek szerint a fertőtlenítést este végezték, majd másnap a szellőztetés után a délelőtti diákváltás végigülte a tanórákat, és csak a délutáni diákváltás panaszkodott rosszullétre, ami mindenképp fura.
Iskolabusz ütközött hétfő reggel személygépkocsival a 15-ös jelzésű országúton Maroshévíz és Szászrégen között, a Maros megyei Csobotány térségében.
Ködképződésre és jegesedésre figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki hétfőn reggel az ország nagy részére a meteorológiai szolgálat.
A Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség szigorított ellenőrzésekkel lép fel a buszmegállókban és taxihelyeken parkolókkal szemben. A tilosban állomásozók bírságra számíthatnak, az intézkedés célja a tömegközlekedés zavartalan működésének biztosítása.
Ha a vakációs időszakra is levonják a tanügyi bérekből a társadalombiztosítási hozzájárulásokat, akkor a vakáció idejére is jár az oktatásban dolgozóknak az ételjegy – erre hivatkozva indított sikeres pereket az állam ellen a tanügyi szakszervezet.
A teljesítménykényszertől a testképzavarokig, a válás okozta problémáktól a környezeti változásokból eredő feszültségekig rendkívül széles azoknak a problémáknak a skálája, amellyel a gyermekek az iskolai tanácsadókhoz kerülnek vagy fordulnak.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
szóljon hozzá!