Büdösfürdőn sok a fogyasztó, de kevés a víz. Változásra van szükség
Fotó: Farkas Tamás
Egyre sürgetőbbé válik Büdösfürdő víz- és szennyvízhálózatának kiépítése, amelyre most keresik a megoldást az illetékesek. Európai uniós pályázati támogatásra nincs esély, a Hargita megyei tanács Kisvíz programja nyújthat segítséget, ehhez társulniuk kell a helyi és megyei önkormányzatoknak.
2018. május 13., 11:262018. május 13., 11:26
2018. május 13., 20:022018. május 13., 20:02
Folyamatosan fejlődő település képét mutatja Büdösfürdő az odalátogatók számára, akik már könnyen, aszfaltúton juthatnak fel a Dél-Hargita egyetlen hegyi üdülőhelyére. Épülnek az új házak, jelentős a turistaforgalom, de hiányzik a megfelelő ivóvíz- és szennyvízhálózat. Noha régóta van vízvezeték, amelyet időközben bővítettek, ez korántsem biztosítja a szükséges vízellátást, és az ott épült házak jelentős részéhez el sem jut. Legutóbb 2012-ben kezdeményezte és valósította meg a Büdösfürdő Alapítvány egy új vízvezeték lefektetését a csíkszentkirályi területen, akkor négyszáz házhoz juttatva el a vizet – a munkálatot közadakozásból kezdték el, és akkor 26 ezer lejbe került.
Akkor a szárazság okozta vízhiány miatti kényszerhelyzetben kellett lépni, most ez visszatérni látszik. A vezetékekbe került víz, mivel a hálózatnak nincs engedélyezett működtetője, és hiányzott a vízminőség ellenőrzése, nem kapta meg az ivóvíz-minősítést. Az elmúlt években a közterületen felszerelt csapok is eltűntek, és
Mivel Büdösfürdő részben Csíkszentkirály, részben pedig Csíkszentimre közigazgatási területéhez tartozik, a két község vezetői közös megoldást szeretnének az ivóvíz- és szennyvízhálózat kiépítésére, de ez nem tűnik egyszerűnek.
Kencse Előd csíkszentimrei polgármester szerint az állandó lakosok száma kizáró feltétel ezeknél az infrastruktúra-fejlesztési pályázatoknál, így hiába követték a kiírásokat, nem lehet ebbe az irányba elindulni. Székely Ernő, Csíkszentkirály polgármestere úgy látja, a meglévő vízhálózat gazda nélkül maradt, ugyanakkor nagy beruházásra volna szükség ahhoz, hogy a törvény előírásainak megfelelő víz- és csatornahálózatot lehessen létrehozni és működtetni.
Mint elmondta, a fejlesztési elképzelések Büdösfürdő esetében a Hargita megyei önkormányzat által létrehozott Kisvíz program támogatásával valósulhatnak meg, ehhez a megyei tanáccsal partnerségi megállapodást kell kötni. „Ha találunk egy olyan forrást, ahonnan befognánk a vizet, az sokkal könnyebb volna, mert le lehet zárni, szigetelni, de amikor patakból kell kivenni, ott az eső, az állatok, a fakitermelés mind szennyezést jelent” – ismertette Székely Ernő, aki azt mondta, jövőben kellene megtenni az első lépéseket. A két község közösen képzeli el a büdösfürdői fejlesztéseket – ezt mindkét elöljáró megerősítette.
A Kisvíz programról
A Hargita megyei önkormányzat Kisvíz programja tíz éve, 2008-ban indult el, célja az elszigetelt kistelepülések infrastruktúrájának fejlesztése korszerű, egyszerű és olcsón működtethető közműrendszerek kiépítésével. A program támogatásával, amely a megyei és helyi önkormányzatok partnerségét, és a költségek megosztását feltételezi, mostanig főként Udvarhelyszék kisebb településein épültek ivóvízrendszerek.
A teljesítménykényszertől a testképzavarokig, a válás okozta problémáktól a környezeti változásokból eredő feszültségekig rendkívül széles azoknak a problémáknak a skálája, amellyel a gyermekek az iskolai tanácsadókhoz kerülnek vagy fordulnak.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
1 hozzászólás