Illusztráció
Fotó: Gecse Noémi
Hargita megyében tavaly több mint 11 ezer diagnosztizált cukorbeteget tartottak nyilván. Csíkszeredában is egyre több személynél állapítják meg a betegséget.
2017. április 18., 18:082017. április 18., 18:08
2017. április 18., 18:462017. április 18., 18:46
Mint mindenütt a világon, a megyében, és ezen belül Csíkszeredában is a kettes típusú cukorbetegség a gyakoribb, vagyis a betegek több mint 90 százalékánál ezt a többnyire felnőttkorban jelentkező diabétesztípust diagnosztizálják.
– mutatott rá Fülöp Éva csíkszeredai diabetológus.
A legszembeötlőbb tünetek a gyakori vizelési inger, illetve az, hogy az illető sok folyadékot fogyaszt és fáradékony. Az orvosok tapasztalatai azt mutatják, hogy amikor megjelennek a tünetek, akkor már magas a páciens vércukorszintje is. Ugyanakkor az is elmondható, hogy az orvosoknak rendszerint még a szövődmények kialakulása előtt sikerül diagnosztizálniuk a cukorbetegséget: gyakran maga a beteg jelentkezik kivizsgálásra, vagy háziorvosa javaslatára végeztet vércukormérést. Ha nem diagnosztizálják és kezelik időben a beteget, a diabétesz szervkárosodáshoz vezet, általában a szem, a vese és az érrendszer állapotának romlásával jár.
A gyermekek esetében egyébként a legjellemzőbb az egyes típusú cukorbetegség volt, ami ma már viszonylag ritka, a gyermekkori elhízás gyakorisága miatt viszont nő a kettes típusú diabétesz előfordulása.
A megyében hét diabetológus szakorvos dolgozik, viszont gyermekdiabetológus nincs. A Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár adatai szerint 2015 óta 401 beteggel nőtt a diagnosztizált diabéteszesek száma. 2014-ben még 10 526 beteg szerepelt a nyilvántartásban, 2015-ben 10 946-ra nőtt a cukorbetegek száma. Az elmúlt évben már 11 374 beteg szerepelt a megyei nyilvántartásban – tájékoztat a megyei egészségbiztosítási pénztár.
– osztotta meg tapasztalatait Fülöp Zsuzsánna. Mivel kezelőorvosa beállította már étrendjét, az étteremben való étkezés sem okoz gondot neki.
„Egy cukorbeteg már ránézésre meg tudja állapítani, hogy ahhoz az adaghoz, amit feltálalnak neki, mennyi inzulin szükséges” – mondta, hozzáfűzve, hogy manapság már a cukormentes alapanyagokhoz is könnyedén hozzá lehet jutni. A gyógyszerellátás viszont gyakran akadozik országszerte.
– sorolta a gondokat.
A deficitcsökkentő intézkedések részeként augusztus elsejétől megnövelné az áruforgalmi adót a kormány, és ezzel párhuzamosan áttérne a kétkulcsos áfára az ország. De mit hoz ez a gyakorlatban, mekkora lesz a drágulás jövő hónaptól?
Daniel David oktatási miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy két órával megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát, az óraadó tanárok óraszáma pedig csökkenni fog.
Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a havi bruttó 347 lejes étkezési támogatásban pedig csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapfizetésű közalkalmazottak fognak részesülni.
Negyvenhat eltűnt esetet tartanak nyilván Hargita megyében, közülük több mint a fele kiskorú, és jelentős arányban lányok. Minden eltűnést lehetséges bűncselekményként kezel a rendőrség.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy a fogyatékkal élő és a rákbeteg személyeknek nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot (CASS) fizetniük.
Daniel David csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások.
A kormány deficitcsökkentő intézkedései részeként növelni fogja szeptember elsejétől a személygépkocsik úthasználati díját.
Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Az alkotmánybíróság ügyvivő elnöke csütörtökön pontosítani kívánta, hogy a mandátuma végéhez közeledő három alkotmánybíró egyike sem kért vagy kapott semmilyen juttatást.
szóljon hozzá!