Tizennyolc nyelven beszél, három országban lakik felváltva, diákok százai rajonganak érte. Benedek Dezső nemcsak kiváló nyelvész és antropológus, hanem remek mesélő is. Négy éven át élt Irala-szigetén és vizsgálta a jami ősközösségi kultúrát, a műsorunkban párhuzamot vont köztük és a magyar nép között.
2021. május 07., 12:012021. május 07., 12:01
2021. május 07., 15:442021. május 07., 15:44
Tajvantól délkeletre fekszik az a kis sziget, ahol a globalizáció nem olyan rég még ismeretlen fogalom volt, az emberek teljes egyenlőségben éltek. A XX–XXI. század aztán átmenet nélkül tört az őslakókra, akik az új helyzetet nem tudták beolvasztani a kultúrájukba ezt nem tudják beolvasztani, így az fokozatosan leépül, eltűnik. De vajon ez várhat ránk, magyarokra is?
A Nézőpont vendége, Benedek Dezső nyelvész, antropológus az ausztronéz jami kultúra talán legavatottabb ismerője, szellemi hagyatékuk megörökítője, olyan kultúrantropológiai kísérlet fűződik a nevéhez, amely a maga nemében egyedülálló a világon. A szigetet az orvosok a halál szigetének hívják, az antropológusnak a saját bőrén kellett megtapasztalnia azt is, hogy miért.
Az 1950-ben, Kolozsváron született Benedek Dezső 1972-ben végzett a Babeș–Bolyai Tudományegyetemen. 1978-ban hagyta el az országot, az Amerikai Egyesült Államokban telepedett le. Tizennyolc nyelven beszél, többek között japán, kínai és vietnámi nyelven is. A Georgiai Állami Egyetem előadótanáraként kulturális antropológiát, kelet-ázsiai nyelveket és összehasonlító irodalmat tanít. A professzor doktori disszertációjából készült könyv, Az ősök éneke/The songs of the ancestors a világhálón is olvasható.
Megfigyeléseiről, kalandos utazásairól és a nevéhez fűződő ösztöndíjról mesélt a Székelyhon TV-nek a Médiatér Youtube-csatornáján.
A Solidaris Egyesület Kolozsváron és Marosvásárhelyen is hetente oszt szét a rászorulók között meleg ebédet a hidegben, de különbség van a két város hozzáállása között. Míg egyik helyen épphogy megtűrik őket, a másikon támogatólag fogadják.
Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke hétfő este megerősítette, hogy pártja nem fog koalícióra lépni a Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR).
Számos értéket rejt a református temetőkert Székelyudvarhely szívében: a több száz éves sírkövek révén tulajdonképpen a város történelme elevenedik meg, a növény- és madárvilág miatt pedig ökológiai szempontból is jelentős a sírkert szerepe.
Baleset történt a 13A jelzésű országút Szejkefürdőn áthaladó szakaszán kedden reggel, öt személy megsérült. A helyszínen kisebb várakozási idővel kell számolniuk az autósoknak.
A toplászat mint népi mesterség mintegy másfél évszázaddal ezelőtt honosodott meg Udvarhelyszéken, azon belül főként Korondon. Zsigmond Győző témába vágó könyvét kedden mutatják be a Székely Nemzeti Múzeumban.
Egyre élesebb vita körvonalazódik a civilszervezetek és a sepsiszentgyörgyi önkormányzat között, miután elterjedt a hír: a szépmezői kutyák egy részét rövidesen elaltatják. Körülbelül harminc menhelyi eb sorsa dől el a napokban.
Többhektáros területen ültettek tölgy, kőris és hegyi juhar facsemetéket a Bükkfatetőn, illetve a Szarkakő aljában – tájékoztat Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
Összesen 69 árus jelentkezett a megszabott határidőig arra, hogy részt vegyen a székelyudvarhelyi karácsonyi vásáron – közli a polgármesteri hivatal.
Számos utca telekkönyvezéséről, díszpolgári cím és Pro Urbe-díj odaítéléséről, továbbá a Gyilkostó Szövetkezet Fürdő utcai ingatlanjainak esetleges megvásárlásárlásáról esett szó a gyergyószentmiklósi képviselő-testület hétfői ülésén.
Szépvízen jogosítvány nélkül vezetett egy nő, Szentábrahámon ittasan balesetezett egy férfi, Csíkszeredában pedig bejegyzetlen járművel közlekedett egy személy az elmúlt hétvégén – derül ki a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság hétvégi összesítőjéből.
1 hozzászólás