Bálint Csaba: sokkal fontosabb az euróhoz vezető út, mint maga az euró
Fotó: Erdély Bálint Előd
Romániának viszonylag magas növekedési potenciálja van, az ország a gazdasági ciklusnak valószínűleg az érett vagy már a lassulási szakaszában van. Mindemellett vannak bizonyos belső sérülékenységek és kinti kockázatok, de ezekre fel lehet készülni innovációval és termelékenység-javítással – mondta a huszonhetedik Őszi Vásár üzletember fórumán megtartott előadásán Bálint Csaba makrogazdasági elemző, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának leendő tagja.
2019. október 04., 12:372019. október 04., 12:37
Elemzéskészítésről, Románia gazdasági helyzetéről, illetve az euró bevezetéséhez vezető útról tartott előadást Bálint Csaba közgazdász, makrogazdasági elemző csütörtökön, a huszonhetedik Őszi Vásár Székelyudvarhely rendezvénysorozat üzletember fórumán.
– fogalmazott a szakember a Románia eurozónához való csatlakozását megelőző időszak fontosságáról a Hargita Business Center vállalkozói inkubátorházban telt ház előtt zajló előadáson. „Egy versenyképes gazdaság számára, egy olyan gazdaság számára, amely oktatásra, infrastruktúrára, innovációra épül, és amely képes felzárkózni, ez egy nagyon jó dolog. Ez elhozhatja a hitelköltségek mérséklődését (…) és segíthet Románia kockázati megítélésében is” – mondta az európai valutaunióhoz való majdani csatlakozás előnyeiről, illetve az arra való felkészülés várható hatásairól.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Gazdasági körkép & Út az euróhoz című előadásában az ország gazdasági helyzetét illetően Bálint Csaba kifejtette,
Az elmúlt tíz évben Románia gazdaságának az átlagos növekedése 4 százalék körül alakult.
„Ami ebből a ciklusból hiányzik, azok az állami beruházások. Gyengélkedtek az állami infrastrukturális beruházások, jó volna, ha egy kicsit több lenne ezekből.
– magyarázta a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának leendő tagja.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Románia beruházási rátájából kitűnik, hogy volt olyan időszak, amikor 100 lejnyi GDP-ből 25-35 lejt tett ki a beruházások értéke, de mostanra régiós szinten,
Ez lecsökkentheti a potenciális növekedés mértékét, amit a demográfiai mutatók romlása is erősít. A kínálati oldalon továbbra is a szolgáltatások jelentik az első számú motort, amit a belső kereslet hajt, a hazai iparra pedig a külső, régiós gazdasági faktorok vannak nagy hatással.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A romániai gazdaság egyik gyenge pontja a folyó fizetési mérleg hiánya, azaz leegyszerűsítve
„A másik gyenge pontja a költségvetési hiány mértéke. Ha ezt a kettőt összetesszük, akkor sajnos Románia nem néz ki jól a régióban, de ez a kép még mindig jobb, mint 2007-ben” – fogalmazott a makrogazdasági elemző, hozzáfűzve, hogy mindezek azt jelentik, hogy a költségvetésben nincs olyan tér, ahol egy esetleges kívülről érkező sokk hatását mérsékelni lehetne. Európai Uniós viszonylatban sem fest túl szép képet a román költségvetési hiány, az ugyanis a megengedett alsó határértéken, három százalékon áll – „EU-s összevetésben ez nem számít jó értéknek”.
A világgazdaságnak az alakulására is új kockázatok vannak hatással, ugyanis 2017-hez képest a növekedés lassult, ami az Egyesült Államokban mérsékeltebben, Nyugat-Európában – illetve Kínában is – erősebben tapasztalható.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Bálint Csaba előadásában a makrogazdasági elemzéskészítésről is beszélt, kis büszkeséggel megemlítve, hogy idén két nagy nemzetközi intézet díját is elhozták, ugyanis az általuk készített, Romániára vonatkozó makrogazdasági előrejelzések voltak a legpontosabbak, és ez volt az első alkalom, hogy mind a londoni, mind a barcelonai intézet az ő elemzésüket sorolta az első helyre.
„Ahhoz, hogy egy jó előrejelzést, vagy vállalkozók esetében egy jó tervet készítsünk, elsőként meg kell vizsgálni a globális környezetet. Egy olyan globalizált világban élünk, amiben ezt megkerülni egyszerűen már nem lehet. Minél nagyobb egy vállalat, annál nehezebben tudja megkerülni a makrogazdasági, a külső környezet hatásait.
– hangsúlyozta ennek a tényezőnek a fontosságát a szakember.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Számos faktort lehet vizsgálni, de ami hosszú távon igazán hatással van a gazdaságra, az egy nagyon rövid egyenletre egyszerűsödik le – összegezte a közgazdász a vállalkozások esetében is alkalmazható hármasszabályt.
– sorolta fel a fejlődéshez szükséges legfontosabb gazdasági lépéseket, megjegyezve, hogy a magasabb fejlettségi szinten álló gazdaságokban gyakorlatilag a termelékenység növelésével lehet a határokat kiterjeszteni.
Újabb megemelt gyalogátjárókat alakítottak ki Csíkszeredában, hogy megfékezzék a sebességhatárt jóval túllépő száguldozókat. Most Csíksomlyón és Csobotfalván történt ilyen beavatkozás, de Zsögödben is folytatják.
Csak könnyebb sérüléseket szenvedett az a két személy, akik egy haszongépjárműben utaztak, amikor az felborult hétfőn este Mezőbánd közelében – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Román Nemzeti Bank (NBR) a korábbi 4 százalékról 4,9 százalékra módosította a 2024 végére vonatkozó inflációs előrejelzését, és 2025 végére 3,5 százalékos inflációra számít – közölte hétfői sajtótájékoztatóján Mugur Isărescu.
Első házként elfogadta hétfőn a szenátus azt a törvénytervezetet, amely szerint balesetokozás esetén harmadával nő a járművek tiltott átengedésének büntetési tétele; ha a baleset áldozatokat követel, szintén egyharmaddal nő a büntetési tétel.
A járművében rekedt, ám mostanra sikerült kiszabadítani azt a nőt, akik Marosszentkirályon balesetezett hétfőn délután – közli a Maros megyei tűzoltóság. Jelenleg félsávos útlezárás van a helyszínen.
Befejeződött a gyergyószéki településeken az új önkormányzatok megalakítása, Ditróban és Szárhegyen új személyek kerültek az alpolgármesteri tisztségbe.
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további ezer kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter.
Személyes szabadság korlátozásának bűntette miatt előzetes letartóztatásba helyeztek három férfit november 10-én, akik két nappal korábban egy országúton haladó taxiból rángattak ki, majd tartottak fogva egy nőt.
A kedvezőtlen időjárás miatt kedden 8 órától lezárják a forgalmat a 7C jelzésű országút (Transzfogarasi út) Piscul Negru menedékház és Bilea-vízesés közötti szakaszán – tájékoztatott hétfőn a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR).
A kopóréteg-aszfalt is rákerült a Korond és Pálpataka között lévő, közel kilenc kilométeres községi útra, továbbá mindkét településen megújult egy-egy iskola – ezeknek örülhetett hétfőn a helyi közösség.
1 hozzászólás