Fotó: Haáz Sándor
Két és félmilliárd forint támogatást kapott a magyar kormánytól Székelyudvarhely arra, hogy kulturális, egyházi és sport téren végezzen fejlesztéseket. Ekkora összegű segítséget még sosem kapott a város, az összegből több központi egyházi műemléképület újul meg, de támogatják a helyi kultúrát és sportot. Soltész Miklós államtitkár szerint a támogatás Székelyudvarhely megerősítéséhez járul hozzá.
2018. január 14., 16:572018. január 14., 16:57
2018. január 14., 17:252018. január 14., 17:25
„Úgy lelkiekben, mint intézményeiben megújítjuk Székelyudvarhelyt – ígértem ezelőtt másfél éve.
– mondta Gálfi Árpád, Székelyudvarhely polgármestere a vasárnap délután tartott sajtótájékoztatón, amelyen Soltész Miklossal, Magyarország Emberi Erőforrások Minisztériumának egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkárával együtt jelentették be, hogy
A támogatásokról tavaly év végén döntött a kormány, és december 27-én már a Magyar Közlönyben is megjelentek a részletek. A legnagyobb támogatásban a római katolikus egyház részesült,
Fotó: Haáz Sándor
Jelentős összeget kap a református egyház a székelyudvarhelyi Márton Áron tér 6-os szám alatti épület felújítására, ami Soltész szerint „nemcsak külsőleg, hanem tartalmilag is megújul”, hiszen diakónia-központtá alakítanák át. Pontos összeget nem említett, ugyanis még nem tiszták a műemlék-felújítás részletei, hozzátette, hogy a főtéri református templom felújítását 200 millió forinttal segítik. Kulturális téren
Soltész Miklós elmondta, hogy nemzetpolitikai céljuk volt a kormányzati ciklus megkezdése óta, hogy az elszakított országrészekben lévő magyaroknak minden segítséget megadjanak ahhoz a küzdelemhez, amit közel száz év óta folytatnak szülőföldjükön a magyarságuk megőrzéséért. Hangsúlyozta, hogy
Fotó: Haáz Sándor
„Székelyföldön Székelyudvarhely jelentős erővel bír” – magyarázta, hozzátéve, hogy másfél évvel ezelőtt a választáson győztes városvezetés a magyar kormányhoz, és magyar politikai vezetőkhöz fordult, hogy segítség törekvéseiket. Soltész úgy látja, hogy
Újságírói kérdésre kifejtette azt is, noha az összes határon túli támogatott helyszín fontos, idén Székelyudvarhely kiemelt központi helyszín ezen a téren.
Gálfi Árpád polgármester kifejtette, hogy tavaly kilencvenmillió lejes költségvetése volt a városnak, az módosult adótörvények miatt idén mintegy tízmillió lejjel kevesebb összegből gazdálkodhatnak, így az eddigi támogatásoknál hathatósan nagyobb összeg sokat számít.
– mondta Orbán Árpád alpolgármester, aki elmondta, hogy a magyar kormány segítsége mellett igyekeznek majd európai uniós forrásokat lehívni, valamint a román állami pénzforrásokat is szerezni.
Fotó: Haáz Sándor
Laczkó György, a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium igazgatója elmondta, hogy
Megjegyezte, hogy az eddigi 50 milliós forintból elkészültek a műemléképületek felújítási tervei, valamint már elkezdték a munkálatokat, a másfél milliárdos összegből még felszerelésekre is költenek majd.
– mondta az iskolaigazgató. Köszönetet mondott a Tomcsa Sándor Színház igazgatója, Nagy Pál is, aki szerint a segítséggel most nem azon kell gondolkozzanak az önkormányzatok és a támogatott kulturális intézmények, hogy milyen megszorításokat alkalmazzanak, hanem egy sokkal pozitívabb irányba fejlődhetnek a két évre szóló segítséggel.
– fejtette ki terveiket Győri István, a Székelyudvarhelyi Kézilabdaklub sportigazgatója.
Fotó: Haáz Sándor
– jelentette ki Soltész, aki szerint a magyaroknak Magyarország, Erdély, és Románia is a kereszténységen keresztül maradhat meg. Szerinte, ha a román politikusok is megértik, hogy az ortodoxia, a protestantizmus és katolicizmus sok tekintetben egy út fele vezet, akkor széthúzás helyett erősíteni lehetne a közösségeket.
Fotó: Haáz Sándor
A Tarló zenekar koncertezik március végén a marosvásárhelyi táncházban – olvasható az Erdélyi Hagyományok Háza által szerkesztőségünknek küldött közleményben.
A szokásosnál kissé lassabban halad az idei mezőgazdasági támogatási kérelmek iktatása, de az összterületet tekintve így is az átlag fölött van Hargita megye. A kezdeti nehézségek dacára Maros és Kovászna megyében is jól halad az igénylési folyamat.
Meggyőződését fejezte ki kedden a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu miniszterelnök, hogy Románia vízummentességi programba való felvételének felülvizsgálata szigorúan technikai jellegű intézkedés.
Továbbra is a tíz legforgalmasabb romániai repülőtér között szerepel a Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtér – derül ki a Romániai Repülőterek Szövetségének legfrissebb kimutatásából.
Kovászna megye a krumpli egyik hazája, azonban a mezőgazdaságot rendkívül érzékenyen érinti az utóbbi időben egyre gyakoribbá váló aszály. Kézdivásárhelyre és annak környékére leginkább a szárazság, a kánikula és az árvíz jelenthet veszélyt.
A Román Rendőrség az elmúlt két évben 279 bűnszervezetet számolt fel – jelentette ki az intézmény létrehozásának 203-ik évfordulóján szervezett keddi ünnepségen a belügyminiszter.
Önkénteseket toboroz a Romániai Mária Út Egyesület, akik segítenek fenntartani a zarándokutat. A jelentkezők több önkéntesmunka-lehetőségből is választhatnak.
Elkezdődtek a fúrások Románia legnagyobb fekete-tengeri gázmezőjén, a Neptun Deepen – jelentette be Christina Verchere, az OMV Petrom vezérigazgatója.
Rozsdásak helyett újakra cserélték a közlekedési táblákat a 13A jelzésű országút fenyédi eltérőjénél. Mostantól mindenki számára világos lehet, hogy Fenyédtől hány kilométerre is fekszik Csíkszereda, Szentegyháza vagy éppen Gyergyószentmiklós.
Áprilistól átmenetileg felfüggeszti a Kolozsvár–Budapest járatát az Aeroexpress Regional légitársaság – közölte hétfőn a magyar légitársaság.
1 hozzászólás