Fotó: Haáz Sándor
Két és félmilliárd forint támogatást kapott a magyar kormánytól Székelyudvarhely arra, hogy kulturális, egyházi és sport téren végezzen fejlesztéseket. Ekkora összegű segítséget még sosem kapott a város, az összegből több központi egyházi műemléképület újul meg, de támogatják a helyi kultúrát és sportot. Soltész Miklós államtitkár szerint a támogatás Székelyudvarhely megerősítéséhez járul hozzá.
2018. január 14., 16:572018. január 14., 16:57
2018. január 14., 17:252018. január 14., 17:25
„Úgy lelkiekben, mint intézményeiben megújítjuk Székelyudvarhelyt – ígértem ezelőtt másfél éve.
– mondta Gálfi Árpád, Székelyudvarhely polgármestere a vasárnap délután tartott sajtótájékoztatón, amelyen Soltész Miklossal, Magyarország Emberi Erőforrások Minisztériumának egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkárával együtt jelentették be, hogy
A támogatásokról tavaly év végén döntött a kormány, és december 27-én már a Magyar Közlönyben is megjelentek a részletek. A legnagyobb támogatásban a római katolikus egyház részesült,
Fotó: Haáz Sándor
Jelentős összeget kap a református egyház a székelyudvarhelyi Márton Áron tér 6-os szám alatti épület felújítására, ami Soltész szerint „nemcsak külsőleg, hanem tartalmilag is megújul”, hiszen diakónia-központtá alakítanák át. Pontos összeget nem említett, ugyanis még nem tiszták a műemlék-felújítás részletei, hozzátette, hogy a főtéri református templom felújítását 200 millió forinttal segítik. Kulturális téren
Soltész Miklós elmondta, hogy nemzetpolitikai céljuk volt a kormányzati ciklus megkezdése óta, hogy az elszakított országrészekben lévő magyaroknak minden segítséget megadjanak ahhoz a küzdelemhez, amit közel száz év óta folytatnak szülőföldjükön a magyarságuk megőrzéséért. Hangsúlyozta, hogy
Fotó: Haáz Sándor
„Székelyföldön Székelyudvarhely jelentős erővel bír” – magyarázta, hozzátéve, hogy másfél évvel ezelőtt a választáson győztes városvezetés a magyar kormányhoz, és magyar politikai vezetőkhöz fordult, hogy segítség törekvéseiket. Soltész úgy látja, hogy
Újságírói kérdésre kifejtette azt is, noha az összes határon túli támogatott helyszín fontos, idén Székelyudvarhely kiemelt központi helyszín ezen a téren.
Gálfi Árpád polgármester kifejtette, hogy tavaly kilencvenmillió lejes költségvetése volt a városnak, az módosult adótörvények miatt idén mintegy tízmillió lejjel kevesebb összegből gazdálkodhatnak, így az eddigi támogatásoknál hathatósan nagyobb összeg sokat számít.
– mondta Orbán Árpád alpolgármester, aki elmondta, hogy a magyar kormány segítsége mellett igyekeznek majd európai uniós forrásokat lehívni, valamint a román állami pénzforrásokat is szerezni.
Fotó: Haáz Sándor
Laczkó György, a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium igazgatója elmondta, hogy
Megjegyezte, hogy az eddigi 50 milliós forintból elkészültek a műemléképületek felújítási tervei, valamint már elkezdték a munkálatokat, a másfél milliárdos összegből még felszerelésekre is költenek majd.
– mondta az iskolaigazgató. Köszönetet mondott a Tomcsa Sándor Színház igazgatója, Nagy Pál is, aki szerint a segítséggel most nem azon kell gondolkozzanak az önkormányzatok és a támogatott kulturális intézmények, hogy milyen megszorításokat alkalmazzanak, hanem egy sokkal pozitívabb irányba fejlődhetnek a két évre szóló segítséggel.
– fejtette ki terveiket Győri István, a Székelyudvarhelyi Kézilabdaklub sportigazgatója.
Fotó: Haáz Sándor
– jelentette ki Soltész, aki szerint a magyaroknak Magyarország, Erdély, és Románia is a kereszténységen keresztül maradhat meg. Szerinte, ha a román politikusok is megértik, hogy az ortodoxia, a protestantizmus és katolicizmus sok tekintetben egy út fele vezet, akkor széthúzás helyett erősíteni lehetne a közösségeket.
Fotó: Haáz Sándor
Marosvásárhelyen 1948-ban államosították a római katolikus gimnázium épületét, megszüntetve ezzel az iskolát. Húsz évvel ezelőtt újraindult a római katolikus felekezeti oktatás, erre emlékeztek kedden a Keresztelő Szent János-templomban.
Egyszerűsített feltételek teljesítésével kaphatnak élelmiszer-biztonsági engedélyt a jövőben azok az őstermelők, akik feldolgozott formában értékesítenék zöldségeiket, gyümölcseiket. Az ilyen kistermelők számára új kategóriát hoz létre a szakhatóság.
Igazgató nélkül maradt a székelyudvarhelyi Hargita Business Center (HBC), miután „főnökét”, Szakács-Paál Istvánt polgármesterré választották. Szerdán kiderült, hogy fél évig Berkeczi Zsolt vezeti az intézményt.
Nagy kiterjedésű avartűzhöz riasztották a Maros megyei tűzoltókat szerda délután. A lángok egy, az Apold község melletti erdőben csaptak fel.
Felfüggeszthetik a Kovászna és Hargita megyei környezetvédelmi ügynökségek által kibocsátott medvekilövési engedélyeket, miután egy környezetvédelemmel foglalkozó brassói civilszervezet törvényszéken támadta meg ezeket. Döntés november 13-án várható.
Áramkimaradás teszi nehézzé az életet Csíkszereda nagy részén szerda délután. Bíró Árpádot, a DEER áramszolgáltató igazgatóját kérdeztük az okokról.
Székelyudvarhelyen is bemutatják a Hun utódok című, hun-mongol-magyar rokonságot és történelmi múltat feltáró dokumentumfilmet, amely körüljárja a közös eredet kérdését, illetve arra is választ kaphatunk, mi köti össze a székelyeket a mongolokkal.
Az egészségügyi miniszter szerdán közölte, hogy elkészült azoknak a gyógyszereknek a listája, amelyek befolyásolhatják az autóvezetési képességet.
További három évre igényelhető nagycsaládos kártyát hirdetett meg Csíkszereda önkormányzata. A kártyát számos intézményben lehet használni, melyeket egy egységes matrica fog jelölni.
Az úgynevezett Respiratorikus Szinciciális Vírus (RSV) veszélyeire figyelmeztetett szerdai közleményében a Román Pneumológiai Társaság.
1 hozzászólás