Több panelbeszélgetés volt érdekes témákkal
Fotó: Haáz Vince
A vállalkozók támogatása, a Kárpát-medencei vállalkozások közötti kapcsolatok megteremtése a szülőföldön való boldogulást segíti elő és a magyar kormány nemzetpolitikai államtitkárságának ez az egyik fő célja – tolmácsolta Potápi Árpád Jánosnak, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkárának köszöntőjét Hajnal Virág, az államtitkárság főosztályvezetője pénteken Szovátán.
2023. december 15., 18:222023. december 15., 18:22
2023. december 15., 18:252023. december 15., 18:25
Oktatás és munkaerőpiac témával szervezték meg pénteken Szovátán a III. Erdélyi Gazdasági Fórumot. Az egész napos tanácskozáson munkaadók és oktatásügyi szakemberek egyeztettek, tárgyaltak, hogy megtalálják a fiatalok, leendő munkavállalók számára a legjobb megoldásokat.
Kozma Mónika, az eseményt szervező Pro Economica Alapítvány vezetője köszöntőjében elmondta, hogy az ünnepekre való tekintettel is választottak az idei gazdasági fórum témájaként az oktatás és munkaerőpiac kapcsolatát, hiszen ez egy mindenki számára kedves kérdéskör. De azért is, mert már az első találkozón kiderült, hogy gondot jelent a munkaerőhiány, és erre az oktatási szakemberekkel közösen kellene megoldást találni.
Kozma Mónika, a Pro Economica Alapítvány vezetője
Fotó: Haáz Vince
Csakhogy a koronavírus-járvány közbeszólt, így a második fórum a válság és az ebből kivezető megoldások keresésére összpontosított. Kozma Mónika azt is elmondta, hogy azért szervezték a gazdasági fórum találkozóját Szovátán a Crystal szállodában, mert ez az új épület a magyar kormány jelentős támogatásával épült fel és idén adták át.
Hajnal Virág, az államtitkárság főosztályvezetője a Székelyhonnak elmondta, hogy 2016-ban kezdték el az erdélyi vállalkozói közösség kiépítését.
– vélekedett, elmesélve, nemrég egy nagy cég egy tananyagot dolgozott ki egy felsőoktatási intézménynek, és kiderült, ez a stratégiai partnerség úgy alakult ki, hogy az oktatási szakember és a cég egyik képviselője egy vacsoraasztalnál ült és beszélgetni kezdtek. A gazdasági fórumnak is ez a célja, hogy együtt beszélgessenek az oktatási szakemberek és a vállalkozók, megoldásokat keresve.
Hajnal Virág főosztályvezető
Fotó: Haáz Vince
Az egész napos találkozón többek között az egyetemi és vállalati kapcsolatokról, a humán-erőforrás igényekről, a vállalkozói szféra igényeiről beszélgettek a résztvevők és arra is keresték a választ, hogy az oktatás valóban a gazdasági növekedés alapja?
A találkozón bejelentették, hogy Vállalkozás a közösségben, közösség a vállalkozásban a jelszava a nemrég létrehozott, a Kárpát-medencei vállalkozóknak ismerkedési, kapcsolatteremtési lehetőséget biztosító honlapnak.
Új honlapot is létehoztak
Fotó: Haáz Vince
Zárult az erdélyi mentorprogram 3. évada
Szovátán a Crystal szállodában tartották csütörtökön délután az Erdélyi mentorprogram 3. évadának zárógáláját. Mint Hajnal Virág emlékeztetett, a mentorprogram lényege, hogy helyi, tapasztalt nagyvállalkozók segítik fiatalabb, kezdő társaikat. Kárpát-medencei szinten a mentorprogramnak immár 900 tagja van. „2021-ben volt Erdélyben a program első évada, és azóta stabil mentorcsapattal dolgozunk együtt. A most zárult évadban 118 mentor és mentorált volt a programban, családias hangulatban zajlottak a találkozók és a zárógála is. Ismét bebizonyosodott, hogy szükség van az ilyen programokra, amelyek lehetőséget teremtenek a fiatal vállalkozóknak, hogy egy új szemszögből, új megközelítésből láttassák velük a cégüket. Az ilyen együttműködéssel lehet igazán komoly előrehaladást elérni” – vélekedett Hajnal Virág, aki elmondta, hogy Potápi Árpád Jánosnak is szívügye a mentorprogram, így bizonyosan lesz ennek 4. évadja Erdélyben.
Több részlet is kiderült a Transzfogarasi úton történt tegnapi halálos medvetámadást követően, aminek következtében egy olasz motoros vesztette életét.
Teherautó és személygépkocsi ütközött össze Ludason, a helyszínre nagy erőkkel szálltak ki a mentőegységek.
Tűzesethez riasztották a tűzoltókat Székelyvarságra az elmúlt éjszaka, ahol egy garázs kapott lángra – tájékoztatott a Hargita megyei tűzoltóság.
A deficitcsökkentő intézkedések részeként augusztus elsejétől megnövelné az áruforgalmi adót a kormány, és ezzel párhuzamosan áttérne a kétkulcsos áfára az ország. De mit hoz ez a gyakorlatban, mekkora lesz a drágulás jövő hónaptól?
Daniel David oktatási miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy két órával megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát, az óraadó tanárok óraszáma pedig csökkenni fog.
Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a havi bruttó 347 lejes étkezési támogatásban pedig csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapfizetésű közalkalmazottak fognak részesülni.
Negyvenhat eltűnt esetet tartanak nyilván Hargita megyében, közülük több mint a fele kiskorú, és jelentős arányban lányok. Minden eltűnést lehetséges bűncselekményként kezel a rendőrség.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy a fogyatékkal élő és a rákbeteg személyeknek nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot (CASS) fizetniük.
Daniel David csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások.
szóljon hozzá!