
Fotó: Rab Zoltán
A budapesti és kolozsvári bemutató után Marosvásárhelyre is elhozták az alkotók A maga természete szerint és szabadon című történelmi dokumentumfilmet, amely báró Bornemisza Elemérné Szilvássy Carola életét mutatja be.
2022. november 26., 20:262022. november 26., 20:26
2022. november 29., 13:032022. november 29., 13:03
A néző úgy kísérheti végig Szilvássy Carola életét a hetvenperces dokumentumfilmben, hogy betekintést nyer Erdély 19. század végi és 20. század eleji történelmébe, kulturális és társadalmi életébe is. Az alkotók korabeli fényképfelvételeket és mozgófilmeket használtak, játékfilmes elemeken alapuló jelenetbetéteket, valamint irodalom- és művészettörténészeket szólaltattak meg.
A filmet Szebeni Zsuzsanna, Ugron Zsolna és Bertha Lívia rendezte Szebeni Zsuzsanna és Ugron Zsolna forgatókönyve alapján, producere Molnár-Bánffy Kata. Carola alakját a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának tagja, Kádár Noémi játssza.
Fotó: Rab Zoltán
A Sapentia koronkai kampuszában tartott zártkörű vetítést egy rövid beszélgetés követte, amelyet Albert Mária vezetett, és ahol Bertha Lívia arról beszélt többek közt, hogy milyen kutatómunkával járt egy-egy fényképfelvétel, vagy mozgófilm megtalálása a különböző archívumokban. Szebeni Zsuzsanna a Székelyhon érdeklődésére elmondta, több éve fogalmazódott meg a gondolat, hogy létrehozzanak egy tartalmas dokumentumfilmet, amely a kiállítás és a könyv után még hatásosabban mutassa be Szilvássy Carola alakját. A filmen körülbelül másfél évet dolgoztak, az előmunkálatok tíz évet vettek igénybe.
Fotó: Rab Zoltán
Molnár-Bánffy Kata producer még gyerekként találkozott Szilvássy Carola nevével, elkezdte róla gyűjteni az információkat, de sehol nem lehetett egyben találni semmit róla – mondta, hozzátéve, hogy a bárónő szakácskönyve is a kezébe került, és az is nagyon érdekes volt számára, még jobban felcsigázta a kíváncsiságát a különleges asszony, a női példakép személye iránt. A beszélgetésen a színészek közül a Carolát alakító Kádár Noémi és a Kemény Jánost megformáló Csíky Szabolcs is jelen volt, akik a forgatásról, a szerepek megformálásáról, az alkotási folyamat élményeiről beszéltek.
Fotó: Rab Zoltán
Divatos szépség, költők múzsája
Báró Bornemissza Elemérné Szilvássy Carola (1876–1948) Erdély egyik legrégebbi arisztokrata családja, a Wass család leszármazottja. Különc, különleges egyéniség, aki nemcsak szépségével, eszével, drámai tehetségével, hanem lelki erejével, áldozatkészségével és művészetpártoló hajlamával is kitűnt kortársai közül. Carola a századforduló divatos szépsége, írók, költők múzsája, aki kipróbálta magát a kolozsvári színpadon, az 1910-es években újonnan épült kolozsvári filmgyárban, a Trianon utáni erdélyi irodalmi körökben, a Helikon porondján, Blériot repülőgépén és az afrikai vadonban is. A román betörés idején a lángoló Nagyszebenből legjobb barátnőjével, a miniszterelnök feleségével, Bethlen Margittal és Bánffy Miklóssal karöltve 130 árva gyereket mentettek ki a városból. Elvégezte a Ferencz József Tudományegyetem bábaképzőjét, és az első világháború kezdetén az elsők között vonult be képzett ápolónőként a galíciai frontra.
Fotó: Rab Zoltán
Fotó: Rab Zoltán
Fotó: Rab Zoltán
Fotó: Rab Zoltán
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!