
Fotó: Pinti Attila
Fennállásának ötvenedik évfordulóját ünnepli a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház, amelyet még 1971. augusztus 14-én Nicolae Ceaușescu jelenlétében avatták fel a Nagy Laji dombján. A kórház vezetősége és az intézményt fenntartó megyei tanács a kerek évfordulóra ünnepséggel és díjátadóval készült.
2021. augusztus 05., 22:042021. augusztus 05., 22:04
2021. augusztus 05., 22:072021. augusztus 05., 22:07
Csütörtök délután a megyeházán tartott ünnepségen részt vettek politikai elöljárók, korábbi kórházvezetők és az egészségügyi intézményben jelenleg is dolgozó orvosok, főorvosok. A felvezető beszédben elhangzott, az elmúlt fél évtizedben csaknem hétezer ember dolgozott a kórházban, az ott ellátott beteg száma pedig ennek sokszorosa. Az is kiderült, az elmúlt húsz évben hatszázhúszezer bent fekvő beteget ápoltak az intézményben.
Fotó: Pinti Attila
Konrád Judit jelenlegi kórházmenedzser ünnepi beszédében visszatekintett a múltba, miszerint az első csíkszeredai kórház építése 1851-ben kezdődött el közadakozás nyomán. „A jelenlegi épületet rekordidő alatt építették fel, amelyet már a korabeli sajtó egyértelműen megyei kórházként említ. A helyiek mindenkori kiállása és támogatása az intézmény mellett összegzi a kórház jelenlegi és jövőbeli célját, vagyis hogy minden nap a közösségért dolgozunk” – fogalmazott a kórház vezetője, aki köszönetet mondott az intézmény összes jelenlegi és múltbeli alkalmazottjának. Közölte,
A kórház életének egyik meghatározó pillanataként említették, amikor Hargita Megye Tanácsa ügykezelésébe vette az intézményt. Borboly Csaba, a megyei önkormányzat elnöke az elmúlt tizenhét évről beszélt.
Fotó: Pinti Attila
„Ha valami a tevékenységem során motivált, az a megyei kórház fejlesztése volt. Sok nehézséget éltünk meg, de nincs, ami miatt szégyenkeznünk. Büszke lehet Székelyföld erre az intézményben” – értékelt a vezető.
Korodi Attila polgármester az országszinten elismert neves szakembereket emelte ki beszédében, akik dolgoztak és dolgoznak az intézményben.
– jelezte, kiegészítve, kiemelt feladatuk az egészségügyi rendszer működésének emberségesebbé tétele.
Fotó: Pinti Attila
A továbbiakban levetítették a korabeli kórház építéséről készült kisfilmet, majd a jelenkori kórházról szintén vászonra került egy alkotás. Az ünnepségen Hargita Megye Tanácsa és a kórház vezetősége posztumusz Márton Áron-emlékéremmel tüntette ki a kórház korábbi igazgatóit: a névadó Dénes Lászlót (1971-1973 között vezette a kórházat), Jeszenszky Ferencet (1973-1984), Bíró Gézát (1984-1989) és Papp Árpádot (1990-1993). Szintén Márton Áron-emlékéremmel díjazták a jelenlevő korábbi intézményvezetőket – Csedő Csaba (1993), Bokor Márton (1994-2006), Bachner István (2006-2008), Demeter Ferenc (2008-2018) –, Hajdu Gábor egykori egészségügyi minisztert és Ráduly Elek egykori polgármestert. Díjat kapott továbbá Sbârcea Aurel, aki 1971 és 2010 között volt a kórház gondnoka és Sándor Ilona, a szentegyházi alközpont főasszisztense.
Fotó: Pinti Attila
Csíkszereda városvezetése ugyancsak díjakat osztott ki a kórházban dolgozott, de hivatásuktól már visszavonult orvosok körében. Emléklapot kapott Prohászka Rád Ibolya, Gagyi Lídia, Piros György, Kraft Zsolt és László Imre, végül posztumusz díjjal Borsa Istvánt tüntették ki.
Fotó: Pinti Attila
Pénteken 11 órától panókiállításon lehet megtekinteni a korabeli fotókat és újságcikkeket a kórházzal kapcsolatban, szintén a megyeháza épületében. A kórház alkalmazottai számára a kórház könyvtárában 13 órától kezdődik az ünnepség, ahol az alkalmazottak régi fotóit is kiállítják. Az eseményen bemutatják a megyeházán egy nappal korábban levetített filmeket és felvágják az ünnepi tortát.
A kórház építésének időszakát Daczó Katalin és Daczó Dénes Megyecsinálók című filmje örökítette meg. Ráduly Elek akkori csíkszeredai polgármester a filmben elmondta, tömbházak és tanintézmények építésével foglalatoskodtak a hetvenes évek elején. A kórház épületének helyszíne első körben a mai Kaufland bevásárlóközpont területén lett volna, de ott mocsaras volt a talaj. A régi traktorgyár – ma a Fészek (Nest) üzletközpont – mellett sem lehetett a közeli rádióállomás miatt, utána pedig a zsögödfürdői ötletet is elvetették. A Nagy Laji dombja sziklás terület volt, de végül erre esett a választásuk. A film szerint Nicolae Ceaușescu volt kommunista diktátor elvárta, hogy mindössze egy év alatt épüljön fel a kórház. A 60 munkás az 1971. augusztus 14-i átadásra fel is építette az intézményt. Az akkori híradások is rekordidőként emlegették a gyors befejezést, amelyet a kommunista diktátor személyesen avatott fel.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
1 hozzászólás