Fotó: Veres Nándor
Lejárt az egységes mezőgazdasági támogatások kérelmezésének határideje. Hargita megyében 26 438 gazda 179 327 hektárnyi területre igényelte a lehetséges juttatások valamelyikét. Idén nem volt tolongás az utolsó kérelmezési napon.
2017. május 15., 20:082017. május 15., 20:08
2017. május 15., 20:572017. május 15., 20:57
Sajtótájékoztatón számolt be hétfő délután az idei kérelmezési időszak eredményeiről Haschi András, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) vezetője. Beszámolóját azzal indította, hogy
Mint mondta, ütemterv szerint haladt a kérelmek elfogadása, szinte végig kiegyensúlyozottan zajlott a gazdákkal való munka. Egy rövid időszak alatt voltak nagyobb sorok csupán, amikor a kérelmezési időszakra rátevődött a rendkívüli tejtermelési juttatás igénylési időszaka.
– hangsúlyozta köszönetképpen az igazgató.
Arról is beszámolt Haschi András, hogy a hétfő délután lezárult igénylési időszak alatt Hargita megyében – a tavalyhoz hasonlóan – 26 438 kérelmet iktattak 179 327 hektárnyi területre. Ebből pedig 7858-ra tehető azoknak a gazdáknak a száma, akik valamilyen állattenyésztési juttatással is éltek. Közöttük 900 állattenyésztő van, akik területalapú támogatást nem kértek, csupán állataik után számítanak juttatásra.
A közel 26 500 igénylésből hozzávetőleg 1500 esetben változott a gazda személye a tavalyhoz képest haláleset vagy átíratás végett, de így is maradt a tavalyi gazdaszám és területméret. Az is fontos ugyanakkor, hogy a leadott kérelmek minősége is kiváló a megyében. Az első statisztikák szerint
Hargita megye országos második – Ilfov megye előzte meg csupán –, ahol a legkevesebb a parcellák átfedése.
Keddtől már nem tehetők le további kérelmek. Arra az újságírói kérdésre, hogy jónak tartja-e, hogy a többi uniós országgal ellentétben Romániában a mezőgazdasági miniszter ragaszkodott hozzá, hogy ne legyen határidő-hosszabbítás, Haschi András elmondta, mindenképp jó ötletnek látja. Főként annak tükrében, hogy tavaly ilyenkor még ezer kérésre vártak, amelyeket idén időben le tudtak adni a gazdák tolongás nélkül.
Ezzel több mint három hetet nyertek az APIA alkalmazottai, hiszen ennyivel korábban foghatnak hozzá a kérelmek feldolgozásához, az ellenőrzési szelvényeken szereplő gazdaságok, földterületek felkereséséhez. Példaként megemlítette, hogy a tavaly ellenőrzés alá került parcellák vizsgálata annyira elhúzódott, hogy még mindig dolgoznak azon.
Mint megtudtuk,
Ezt a minisztériumi ígéretek szerint október közepén kezdik el.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!