Legalább húsz háziorvosra lenne szükség Hargita megyében

•  Fotó: Borbély Fanni

Fotó: Borbély Fanni

Évek óta kongatja a vészharangot Hargita megyében is a szakma: elöregedőben a háziorvosi társadalom, és az elkövetkezendő években legalább húsz új háziorvosra lenne szükség. Hargita megyében 126 háziorvosi rendelőben összesen 132 családorvos dolgozik.

Nagy Lilla

2024. szeptember 23., 08:002024. szeptember 23., 08:00

Egyre kevesebb fiatal választja a háziorvosi hivatást Hargita megyében, és ez nemcsak helyi, hanem országos jelenség. Egy szakmának, egy hivatásnak a vonzerejét több tényező határozza meg, az egyik a társadalmi megbecsülés, a többi az anyagi vonzat, a fejlődési lehetőség, a kiszámíthatóság a rendszeren belül – ezek mind olyan tényezők, amik befolyásolnak egy fiatalt a pályaválasztásban.

A háziorvos szakma adminisztratív problémája

Soós Szabó Klára, a Hargita Megyei Háziorvosok Egyesületének elnöke – egyúttal gyakorló háziorvos – szerint a háziorvoshiányra megoldás lenne, ha a jelenlegi ellátórendszer végre kiszámíthatóbbá válna, mert jelen pillanatban nem az.

Idézet
Amikor háromhavonta, hat hónaponként, évenként azzal kell megküzdjünk, hogy legalább annyi finanszírozást adjanak az alaphálózatnak, hogy tudjuk a rendelőt működtetni – és még itt nem is beszélünk a fejlesztésről –, akkor bizony ez így nem vonzó”

– emelte ki a probléma gyökerét Soós Szabó Klára.

Mint mondta, a biztosítópénztár szabályzata nagyon sok szakmai képesítéstől különböző intézkedéssel megfosztja a családorvost mint szakorvost.

Idézet
Ugyanazzal a szakorvosi vizsgával elmegy a kolléga Svájcba, Svédországba vagy Németországba dolgozni, és ott a biztosítási rendszeren belül ő kérhet olyan kivizsgálásokat, felírhat olyan gyógyszereket, amit a romániai biztosítópénztár nem enged. Magyarán: adminisztratív intézkedéssel megvonja a szakmai kompetenciánkat.”

Egy másik probléma tehát a biztosítópénztáraknál keresendő. Véleménye szerint országszinten fennálló problémáról van szó, hiszen a háziorvosnak hiába van tudása és szakmai hozzáértése, a biztosító nem ad arra lehetőséget, hogy bizonyos betegségeket kezeljenek, azaz a kezelést nem fizeti a biztosító. A Hargita Megyei Háziorvosok Egyesületének elnöke arra is kitért, hogy

a háziorvosok nem adhatnak küldőpapírt egy mágnesesrezonancia-vizsgálatra (MR), sem egy CT-vizsgálatra, helyette tovább kell küldjék a pácienst egy másik szakorvoshoz, hogy szerezzen be máshol papírokat, annak érdekében, hogy a biztosító rendszerén belül tudja kivizsgáltatni magát.

•  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Fotó: Borbély Fanni

Más esetekben is meg van kötve a kezük

Sok recept kiállítása esetében is, például az asztma elleni tabletta vagy tüdőgyógyászati készítmények esetében is a háziorvos kénytelen más szakorvoshoz irányítani a beteget, hiszen a biztosítópénztár csak így állja a kezelést. „Több olyan készítmény van, amit a biztosítópénztár adminisztratív intézkedéssel megtiltja a családorvosnak, hogy azt bevezesse kezelésképpen. Mindez szakmai nyelvre lefordítva azt jelenti, hogy

Idézet
a kompetenciánkat, amit tanulással, vizsgákkal megszereztünk, ők adminisztratív intézkedéssel megszorítják”

– hangsúlyozta a problémát a szakember. Szerinte ezek a tényezők összességében hozzájárulnak ahhoz, hogy egy fiatal orvos számára ne legyen vonzó a háziorvosi pálya.

A háziorvosnak menedzserként is helyt kell állnia

A háziorvoshiánynak egyéb tényezői is vannak, ilyen például az orvosi tevékenységen kívüli alaphálózatban a rendelő menedzselése, a családorvosi rendelők adminisztrálása és az infrastruktúra biztosítása. Aki magánvállalkozó, az tudja, hogy mi mindennel jár egy magánvállalkozásnak a fenntartása és működtetése – húzta alá. „A családorvosi rendelőnél is ugyanazok a nehézségek, terhek vannak, mint bármely más vállalkozónál, ilyen nehézség a kiszámíthatatlanság.” A szakember szerint

amikor a pénzügyi törvényt évente, havonta, és – ha kell – akár hetente módosítják, „akkor nem beszélhetünk arról, hogy egy kiszámítható rendszerben dolgozunk, ahol közép- és hosszútávon is tervezni lehet.

A családorvosokat is érintik a pénzügyi törvényváltozások, hiszen sokan magánpraxisban dolgoznak, az állami alkalmazásban levő orvos azonban, aki kórházban dolgozik, ezektől a gondoktól mentesül”.

Szintén problémája a háziorvosi szakmának – folytatta –, hogy pihenő- vagy betegszabadságra nagyon nehezen tud elmenni a családorvos, mert helyettest kell keressen. És

mivel mindenki túlterhelt, legtöbb két hét szabadságot engedhet meg magának a családorvos, hiszen a helyettesítő orvos is túlterhelt, emberfeletti erő kell ahhoz, hogy két praxist vigyen egyszerre.

•  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Fotó: Borbély Fanni

Hargita megye háziorvosi-mutatója

Jelenleg a Hargita Megyei Egészségbiztosító Pénztárnak 126 háziorvosi rendelővel van érvényes szerződése. Néhányban több orvos is dolgozik, vagy azért, mert vannak alkalmazott orvosok, vagy azért, mert társult orvosok dolgoznak egy rendelőn belül.

Hargita megyében a 126 rendelőben összesen 132 háziorvos dolgozik. A rendelők közül 66 falun működik, 60 városon, az orvosok közül pedig a 132-ből 70-en falvakban, 62-en városokban dolgoznak

– tudtuk meg Tar Gyöngyitől, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetőjétől. „Nagyjából minden faluban van valamilyen fajta orvosi ellátás, általában a szomszéd falusi vagy községbeli családorvos kijár egyszer-kétszer egy héten. Még 14-15 praxist lehetne létesíteni olyan helyeken, ahova csak kijár a családorvos, ahol a helybélieknek nincs saját családorvosuk. Még 14-15-öt tudnánk mi javasolni vagy létesíteni, ha lenne családorvos, aki hajlandó kimenni falura” – számolt be Tar Gyöngyi.

Romániában engedélyezett a praxisvásárlás

Szerinte általános probléma, hogy a fiatalok nem pályáznak a falvakban, sokkal inkább városon keresnek praxist maguknak.

A gyakorlatban a fiatalok elvégzik a szakképzést, utána pedig vagy együttműködnek egy idősebb családorvossal, vagy találnak olyat, aki eladja nekik a praxist.

„Én nem vagyok pártolója ennek a praxiseladásnak, mert az az igazság, hogy ez egy kezdő fiatalnak nagy anyagi erőfeszítés, sokszor a családja kell támogassa, vagy kölcsönt kell felvegyen, hogy meg tudjon vásárolni egy praxist. Most, amikor orvoshiány van, én ezt nem tartom jó megoldásnak, de erre Romániában lehetőséget ad a törvény” – fogalmazott Tar Gyöngyi.

•  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Fotó: Borbély Fanni

Létező probléma a háziorvoshiány

A szakember szerint Hargita megyében leginkább háziorvoshiányról beszélhetünk, mert a kórházak lassan felteltek fiatal szakorvosokkal, talán a sürgősségi ellátás az, ami még a szakorvosi ellátásból hiányos. Családorvosokat azonban szerinte is nagyon nehéz találni, illetve helyettesíteni.

Hargita megyében húsz 68 év fölötti háziorvos praktizál jelenleg, akik bármikor elmehetnek nyugdíjba, vagy kieshetnek valamilyen egészségi probléma miatt. Számításai szerint legalább húsz háziorvosra lenne igény megyeszerte, ideális esetben frissen végzett fiatalokra lenne szükség.

„A fiatalokat viszont elriasztja, hogy állandóan azt hallották éveken át az idősebb családorvosoktól, hogy nem éri meg családorvosnak lenni, hogy nem kifizetődő” – osztotta meg tapasztalatait Tar Gyöngyi. Mint fogalmazott, ez azonban már rég nem igaz: tavaly júliustól talán azt is el lehet mondani, hogy az egyik legjobban fizetett orvoskategória lett a családorvosi.

Idézet
Nem közvetlen fizetés formájában, hanem a rendelők bevételeit tekintve, amin persze vannak kiadások is. De én ezt megvizsgáltam, olyan könyvelőket megkérdezve, akik több családorvost könyvelnek. Szerintük a kiadásokat messze fedezik a bevételek”.

Szerinte azonban ez a fiatalok fülébe még nem jutott el.

•  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Fotó: Borbély Fanni

Továbbra is a társadalom megbecsült tagjai

Tar Gyöngyi fontosnak tartotta kihangsúlyozni azt is, hogy a háziorvos továbbra is a társadalom megbecsült tagja.

Idézet
Mindenki ragaszkodik a családorvosához, mindenki támaszkodik rá, mindenki hallgat rá, nemcsak orvosi kérdésekben, hanem az élet számtalan más területén is tanácsot kér tőle, hogyha egy jó családorvosa van”

– osztotta meg gondolatait Tar Gyöngyi. Mind mondta, vidéken külön megbecsülésnek örvendenek a háziorvosok, általában a falu bölcsei közé tartoznak. Ez azt jelenti, hogy kikérik a véleményüket az önkormányzati vezetők, hallgatnak a szavukra és támogatják is. Erre a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője szerint elkezdtek a fiatalok is felfigyelni, példaként az évek óta tartó kászoni orvoshiányt említette.

A megyeszékhelytől távol eső faluban ugyanis több éven keresztül nem praktizált háziorvos, majd egy fiatal családorvos betöltötte ezt az űrt, akárcsak Karcfalván és Csíkszentimrén. Reményei szerint a praxiseladás sem fog a most fiatal generációnál már működni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 05., szombat

Arcok az Ezer Székely Leány Napjáról – ki volt ott?

Kitűnni a tömegből, vagy éppen elvegyülni? Az Ezer Székely Leány Napján mindkettőnek megvan a jelentősége, hiszen ennyien székely népviseletben lenyűgőzően mutatnak. A mi szemünkben mindenképp. Egyenként és együtt is.

Arcok az Ezer Székely Leány Napjáról – ki volt ott?
2025. július 05., szombat

Négy új papot szentelnek fel, Böjte Csaba csíksomlyói lelkész lesz

Darvas-Kozma Józsefet, a csíkszeredai Szent Kereszt-plébánia plébánosát megerősítette hivatalában a gyulafehérvári főegyházmegye, Böjte Csaba atyát pedig csíksomlyói lelkésszé nevezte ki. Idén négy új papot fognak felszentelni.

Négy új papot szentelnek fel, Böjte Csaba csíksomlyói lelkész lesz
2025. július 05., szombat

Csónakból helikopterbe: többen megsérültek egy dunai balesetben

Balesetet okozott szombat reggel a Duna Sulina-ágán, Maliuc falu közelében egy turistákkal teli csónakot ittas állapotban vezető fiatalember.

Csónakból helikopterbe: többen megsérültek egy dunai balesetben
2025. július 05., szombat

Az utolsó fotó a meggyilkolt motoros telefonjáról – így tálalja a román sajtó a kiszivárgott felvételt

Több bukaresti hírportál is lehozta azt az elmosódott medvés képet, amiről azt írják, hogy ez volt az utolsó felvétel, amit a támadáskor készített a medve által meggyilkolt olasz motoros.

Az utolsó fotó a meggyilkolt motoros telefonjáról – így tálalja a román sajtó a kiszivárgott felvételt
2025. július 05., szombat

Külön világ: akiknél 5000 euró az átlagnyugdíj, és már ötvenéves koruk előtt nyugdíjba mehetnek

Ilie Bolojan kormányfő péntek este kijelentette, hogy a világon Románia az egyetlen ország, ahol a bírák 48 éves korukban mennek nyugdíjba.

Külön világ: akiknél 5000 euró az átlagnyugdíj, és már ötvenéves koruk előtt nyugdíjba mehetnek
2025. július 05., szombat

Tüntetésre gyűltek össze Parajdon

Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.

Tüntetésre gyűltek össze Parajdon
Tüntetésre gyűltek össze Parajdon
2025. július 05., szombat

Tüntetésre gyűltek össze Parajdon

2025. július 04., péntek

Jóváhagyta a kormány deficitcsökkentő intézkedésekre vonatkozó törvénytervezetet

Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.

Jóváhagyta a kormány deficitcsökkentő intézkedésekre vonatkozó törvénytervezetet
2025. július 04., péntek

CES: a deficitcsökkentő intézkedések csökkentik a polgárok vásárlóerejét

A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).

CES: a deficitcsökkentő intézkedések csökkentik a polgárok vásárlóerejét
2025. július 04., péntek

Online időpontfoglalás a nyugdíjpénztárnál

Augusztus elsejétől csak az online foglalt időpontokban lehet felkeresni ügyes-bajos kérdéseinkkel a Hargita megyei nyugdíjpénztárat.

Online időpontfoglalás a nyugdíjpénztárnál
2025. július 04., péntek

Bűnvádi feljelentést tettek a Kis-Küküllőn bekövetkezett ökológiai katasztrófa miatt

Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt.

Bűnvádi feljelentést tettek a Kis-Küküllőn bekövetkezett ökológiai katasztrófa miatt