Fotó: Borbély Fanni
Évek óta kongatja a vészharangot Hargita megyében is a szakma: elöregedőben a háziorvosi társadalom, és az elkövetkezendő években legalább húsz új háziorvosra lenne szükség. Hargita megyében 126 háziorvosi rendelőben összesen 132 családorvos dolgozik.
2024. szeptember 23., 08:002024. szeptember 23., 08:00
Egyre kevesebb fiatal választja a háziorvosi hivatást Hargita megyében, és ez nemcsak helyi, hanem országos jelenség. Egy szakmának, egy hivatásnak a vonzerejét több tényező határozza meg, az egyik a társadalmi megbecsülés, a többi az anyagi vonzat, a fejlődési lehetőség, a kiszámíthatóság a rendszeren belül – ezek mind olyan tényezők, amik befolyásolnak egy fiatalt a pályaválasztásban.
Soós Szabó Klára, a Hargita Megyei Háziorvosok Egyesületének elnöke – egyúttal gyakorló háziorvos – szerint a háziorvoshiányra megoldás lenne, ha a jelenlegi ellátórendszer végre kiszámíthatóbbá válna, mert jelen pillanatban nem az.
– emelte ki a probléma gyökerét Soós Szabó Klára.
Mint mondta, a biztosítópénztár szabályzata nagyon sok szakmai képesítéstől különböző intézkedéssel megfosztja a családorvost mint szakorvost.
Egy másik probléma tehát a biztosítópénztáraknál keresendő. Véleménye szerint országszinten fennálló problémáról van szó, hiszen a háziorvosnak hiába van tudása és szakmai hozzáértése, a biztosító nem ad arra lehetőséget, hogy bizonyos betegségeket kezeljenek, azaz a kezelést nem fizeti a biztosító. A Hargita Megyei Háziorvosok Egyesületének elnöke arra is kitért, hogy
Fotó: Borbély Fanni
Sok recept kiállítása esetében is, például az asztma elleni tabletta vagy tüdőgyógyászati készítmények esetében is a háziorvos kénytelen más szakorvoshoz irányítani a beteget, hiszen a biztosítópénztár csak így állja a kezelést. „Több olyan készítmény van, amit a biztosítópénztár adminisztratív intézkedéssel megtiltja a családorvosnak, hogy azt bevezesse kezelésképpen. Mindez szakmai nyelvre lefordítva azt jelenti, hogy
– hangsúlyozta a problémát a szakember. Szerinte ezek a tényezők összességében hozzájárulnak ahhoz, hogy egy fiatal orvos számára ne legyen vonzó a háziorvosi pálya.
A háziorvoshiánynak egyéb tényezői is vannak, ilyen például az orvosi tevékenységen kívüli alaphálózatban a rendelő menedzselése, a családorvosi rendelők adminisztrálása és az infrastruktúra biztosítása. Aki magánvállalkozó, az tudja, hogy mi mindennel jár egy magánvállalkozásnak a fenntartása és működtetése – húzta alá. „A családorvosi rendelőnél is ugyanazok a nehézségek, terhek vannak, mint bármely más vállalkozónál, ilyen nehézség a kiszámíthatatlanság.” A szakember szerint
A családorvosokat is érintik a pénzügyi törvényváltozások, hiszen sokan magánpraxisban dolgoznak, az állami alkalmazásban levő orvos azonban, aki kórházban dolgozik, ezektől a gondoktól mentesül”.
Szintén problémája a háziorvosi szakmának – folytatta –, hogy pihenő- vagy betegszabadságra nagyon nehezen tud elmenni a családorvos, mert helyettest kell keressen. És
Fotó: Borbély Fanni
Jelenleg a Hargita Megyei Egészségbiztosító Pénztárnak 126 háziorvosi rendelővel van érvényes szerződése. Néhányban több orvos is dolgozik, vagy azért, mert vannak alkalmazott orvosok, vagy azért, mert társult orvosok dolgoznak egy rendelőn belül.
– tudtuk meg Tar Gyöngyitől, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetőjétől. „Nagyjából minden faluban van valamilyen fajta orvosi ellátás, általában a szomszéd falusi vagy községbeli családorvos kijár egyszer-kétszer egy héten. Még 14-15 praxist lehetne létesíteni olyan helyeken, ahova csak kijár a családorvos, ahol a helybélieknek nincs saját családorvosuk. Még 14-15-öt tudnánk mi javasolni vagy létesíteni, ha lenne családorvos, aki hajlandó kimenni falura” – számolt be Tar Gyöngyi.
Szerinte általános probléma, hogy a fiatalok nem pályáznak a falvakban, sokkal inkább városon keresnek praxist maguknak.
„Én nem vagyok pártolója ennek a praxiseladásnak, mert az az igazság, hogy ez egy kezdő fiatalnak nagy anyagi erőfeszítés, sokszor a családja kell támogassa, vagy kölcsönt kell felvegyen, hogy meg tudjon vásárolni egy praxist. Most, amikor orvoshiány van, én ezt nem tartom jó megoldásnak, de erre Romániában lehetőséget ad a törvény” – fogalmazott Tar Gyöngyi.
Fotó: Borbély Fanni
A szakember szerint Hargita megyében leginkább háziorvoshiányról beszélhetünk, mert a kórházak lassan felteltek fiatal szakorvosokkal, talán a sürgősségi ellátás az, ami még a szakorvosi ellátásból hiányos. Családorvosokat azonban szerinte is nagyon nehéz találni, illetve helyettesíteni.
„A fiatalokat viszont elriasztja, hogy állandóan azt hallották éveken át az idősebb családorvosoktól, hogy nem éri meg családorvosnak lenni, hogy nem kifizetődő” – osztotta meg tapasztalatait Tar Gyöngyi. Mint fogalmazott, ez azonban már rég nem igaz: tavaly júliustól talán azt is el lehet mondani, hogy az egyik legjobban fizetett orvoskategória lett a családorvosi.
Szerinte azonban ez a fiatalok fülébe még nem jutott el.
Fotó: Borbély Fanni
Tar Gyöngyi fontosnak tartotta kihangsúlyozni azt is, hogy a háziorvos továbbra is a társadalom megbecsült tagja.
– osztotta meg gondolatait Tar Gyöngyi. Mind mondta, vidéken külön megbecsülésnek örvendenek a háziorvosok, általában a falu bölcsei közé tartoznak. Ez azt jelenti, hogy kikérik a véleményüket az önkormányzati vezetők, hallgatnak a szavukra és támogatják is. Erre a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője szerint elkezdtek a fiatalok is felfigyelni, példaként az évek óta tartó kászoni orvoshiányt említette.
A megyeszékhelytől távol eső faluban ugyanis több éven keresztül nem praktizált háziorvos, majd egy fiatal családorvos betöltötte ezt az űrt, akárcsak Karcfalván és Csíkszentimrén. Reményei szerint a praxiseladás sem fog a most fiatal generációnál már működni.
Öt nagyiklandi és mezőkapusi ingatlanban végzett házkutatást csütörtökön a Maros megyei rendőrség.
Mivel a Székely Mikó Kollégium igazgatónője, Sztakics Éva a júniusi önkormányzati választásokon bejutott a városi tanácsba, sőt a héten alpolgármesterré is választották, az iskola tantestülete csütörtökön döntött arról, kit javasol utódjául.
Vajon mi, akik számára evidens, hogy látjuk a minket körülvevő világot, gondoltunk már bele valaha, hogy milyen lehet az élet teljes sötétségben?
Székelyföldi útjának utolsó megállójaként érkezett Sepsiszentgyörgyre csütörtökön a magyarországi Miniszterelnökség vezető minisztere. A sajtóval való találkozón Gulyás Gergely a román-magyar kapcsolatokról, a schengeni csatlakozásról is beszélt.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnöke, Toni Greblă csütörtökön bejelentette, hogy mintegy 19 ezer szavazóhelyiséget alakítanak ki belföldön az államelnök-választásra, és közel 20 millió szavazólapot rendeltek meg a választások első fordulójára.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
Megkapta a marosvásárhelyi városháza az állami kincstártól a visszatartott 62 millió lejt – erősítette meg a Székelyhon értesülését Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere. A pénzt az elmaradt számlák kifizetésére fogják fordítani.
Legújabb animációs sorozatának első részét mutatja be a Székelyföldi Legendárium Székelyudvarhelyen, október 28-án, hétfőn, az animáció világnapján.
A defibrillátor használatát tanulták meg csütörtök délelőtt a marosvásárhelyi állatkert alkalmazottai, miután adományba kaptak egy életmentő készüléket.
Kézdivásárhely új helyi képviselő-testülete is letette a hivatali esküt. Az ünnepélyes ceremóniának a Vigadó Művelődési Központ díszterme adott helyet csütörtök délben.
szóljon hozzá!