100 kg áfonya rotyog a kuktában, elkelne még egy ilyen edény
Sok mindenről megjegyzik az idegenek Gyergyócsomafalva község nevét, közülük egyik a fekete áfonyából készült lekvár. Az íz már számos hazai üzletben a polcokon van, de Magyarország több településére, fesztiváljára, sőt távolabbra is eljutott, és díjazták ott is.
2018. július 18., 18:022018. július 18., 18:02
Manchesterből hazaérkezve a Pro Csomafalva-díjjal tüntették ki Fenyőalja Turisztikai Egyesület tagjait. Míg termékeiket kínálva Gyergyócsomafalvát is népszerűsítették Angliában, a községvezetés kitüntette a tevékenységükért a falunapokon. Sőt, múlt hónapban a Szlovákiában megrendezett Nemzetközi Bor- és Lekvárversenyen arany, ezüst és bronzérmet is nyertek lekvárjaik.
Idén korábban kezdődött a kokojza-idény, s úgy tűnik, most többet, lédúsabbat ad az erdő – mondja Orbán Melinda, a közösségi konyhát működtető Fenyőalja Turisztikai Egyesület ügyvezetője.
Mert a tartósítószermentes áfonyalekvárból, zakuszkából, padlizsánkrémből nincs az a mennyiség, ami el ne fogyna. „Az rettenetes, amikor keresik a kuncsaftok, és nincs, amivel kiszolgálni őket. Éppen ezért,
– mondta Orbán Melinda. Kedden ő volt a soros, már délelőtt 100 kilogramm áfonya rotyogott a nagy kuktában, miközben a sterilizálóban baktériummentesre tisztultak a befőttesüvegek.
Sterilizált üvegbe teszik a tartósítószermentes lekvárt
Fotó: Tamás Gyopár
A közösségi konyhát az egyesületi tagok használják, a 23 tag közül tízen főznek lekvárt általában.
Én már reggel 7 órától dolgozom, s estig itt leszek. Ezen a héten én nem kerülök sorra már, ha csak valaki át nem adja a napját” – magyarázta, s azt is hozzátette: van, aki munkaidő után, 18 órakor veszi birtokba a konyhát.
Új egyesületi tag csatlakozásának feltétele az, hogy csomafalvi legyen az illető. Tavaly 400 lej volt a tagfelvételi díj, idén valószínű több lesz. A jelenlegi tagok a Caritas helyi termék készítési tanfolyamán képezték magukat, sőt gyógynövénytermesztést is tanultak néhányan.
– ismertette Melinda, milyen befektetések kellettek a tagok részéről, a berendezésekre pedig pályáztak.
„2011-ben nyílt meg a konyha, a helyi önkormányzattól béreli az egyesület, pályázatok útján sikerült beszerezni a felszereléseket, üvegeket, címkéket. Volt, amikor az önkormányzat, máskor a helyi közbirtokosság adta az önrészt. Tavaly például gyümölcslé készítéséhez, zacskózásához szükséges felszerelésért pályáztunk” – mesélte az ügyvezető.
Minden településünnepen részt vesznek a fenyőaljás asszonyok
Időközben üvegbe kerül még e konyhában barack-, szilva-, somlekvár is. Melinda a gyógynövényeket is begyűjti, szárítja. Különböző szörpökkel kísérletezik, például vegyessel, amelybe kankalin, gyermekláncfű, fenyő, bodza, vadcsombor és méz jár.
Hozzávetőleg 3000 üveg áfonyalekvár, ugyanannyi zakuszka, 2000 üveg fenyőújulás- és áfonyaszörp hagyja el a konyhát évente. Vásárokba viszik az egységes címkével, rajta elérhetőséggel ellátott, bevizsgált készítményeket. A recept is azonos, ami alapján készülnek a finomságok, például az áfonyalekvár cukortartalma a gyümölcscukrot is beleszámítva 30 százalék.
A legjobb vásárról érdeklődve kiderült,
Ezenkívül az egyik nemrég nyílt szentmiklósi vendéglátó-egységben csomafalvi áfonyalekvárral szolgálják fel a palacsintát.
A tervek között szerepel, hogy bioegyesületi tag legyen a Fenyőalja Egyesület, illetve egy kukta beszerzése is cél, hogy minél többen igénybe vehessék a közösségi konyhát, jövedelemkiegészítéshez jussanak, és azért is, hogy a világ minél több táján kóstolják meg a délhegyalji kokojzából, tartósítószer nélkül készült lekvárt.
A munkáltatók vészharangot kongatnak: a vendéglátóiparban a munkaerőhiány országos viszonylatban 20–25 százalék körül alakul, az üdülőhelyeken pedig a szezon csúcspontján akár az 50 százalékot is elérheti.
Az enyhe tél kedvez a természetben élő parazitáknak, amelyek a tavasz érkeztével – sőt még azelőtt is – egyre inkább szaporodnak és megbetegítik a házikedvenceket. A megelőzés egyre fontosabb.
Harminc napos előzetes letartóztatásba helyeztek szerdán egy drogkereskedőt, akit tetten értek, miközben 200 gramm kábítószert (3-CMC-t) próbált eladni – tájékoztatta a Szatmár megyei rendőrség az Agerpres hírügynökséget.
Tűz ütött ki Alsóbölkényben egy lakóházban szerda délután, ahová a Maros megyei tűzoltók szászrégeni alakulata sietett ki két esetkocsival és egy elsősegélynyújtó-egységgel.
A volt UCECOM épületének hasznosításáról, területcseréről, a helyi pályázatok összegéről, valamint a Küküllő utca felújítási terveiről is döntöttek Székelyudvarhelyen a szerdai önkormányzati ülésen. Az egyik RMDSZ-es tanácsos túlszerepelte magát.
A bukaresti törvényszék helyt adott szerdán a kommunista rezsim ellen harcolók érdemeinek elismerésével foglalkozó államtitkárság beadványának, és érvénytelenítette Ion Iliescu volt államfő forradalmár-igazolványát.
Egy évtizeddel ezelőtt vetítette le a Székelyföldi Legendárium első animációs filmjét a székelyudvarhelyi Stúdió Moziban. Az évforduló napján új filmmel ünnepelnek: szabadtéri vetítésen mutatják be a Picok, a kakas című legújabb animációs filmjüket.
Az enyhe tavaszi idő beköszöntével ismét elérhető a sepsiszentgyörgyi Sepsi Bike szolgáltatása. Százöt kerékpár áll a biciklizni vágyók rendelkezésére.
Az elmúlt évek sikereire alapozva ismét elindítják Csíkszeredában a környezetszépítő mozgalmat, melynek célja – többek között – kulturált, vonzó lakókörnyezet kialakítása – olvasható Bors Béla alpolgármester bejegyzésében.
A Sepsiszéki Nagy Balázs és családja által a csinódi kertjükben pontosan tíz évvel ezelőtt építtetett kápolnához zarándokok százai érkeztek Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepén.
1 hozzászólás