Közpénzen utazni jó – tudják ezt Hargita Megye Tanácsánál is

Hargita Megye Tanácsának különböző küldöttségei 2017 és 2022 között 374 alkalommal utaztak külföldre •  Fotó: Pinti Attila

Hargita Megye Tanácsának különböző küldöttségei 2017 és 2022 között 374 alkalommal utaztak külföldre

Fotó: Pinti Attila

Hargita Megye Tanácsának különböző küldöttségei 2017 és 2022 között 374 alkalommal utaztak külföldre; 24 országban jártak; a 374 utazáson több mint ezer közalkalmazott vett részt; a 374 „kiruccanás” több mint 6000 napot jelent – derült ki abból az adathalmazból, amit csak per útján sikerült kikérnie egy képviselőnek.

Kozán István

2023. október 24., 21:162023. október 24., 21:16

2023. október 26., 18:572023. október 26., 18:57

Talán maga Rákossy Botond József megyei tanácsos sem gondolta, hogy közérdekű adatigényléséhez a bírósághoz kell fordulnia; pedig ő mindössze arra volt kíváncsi, hogy közpénzen milyen külföldi utazásokat bonyolított le a megyei tanács. Az önkormányzati képviselő érdeklődésünkre jelezte, a per még nem zárult le, egy rend adathoz azonban már így is hozzájutott.

„Nagy az összevisszaság az átadott iratok között, ezt is csak a per során tudtam megszerezni.

Idézet
Nagyon sok esetben nem derül ki, hogy mi volt a kiszállás célja, az eredményekről nem is beszélve, az ugyanis sehonnan sem derül ki”

– jelezte. Adatgyűjtése során kézhez szerette volna kapni a „kirándulások” beszámolóit is, ezekhez azonban nem jutott hozzá, holott a vonatkozó jogszabályok értelmében erre is joga lenne.

Rákossy a közösségi oldalán is beszámolt a kutatásáról. Ott a következőképpen fogalmazott: „Jó előre tisztázni szeretném: nem fér ahhoz kétség, hogy szükségünk van külkapcsolatokra, elsősorban az Anyaországgal. De amennyiben a külkapcsolatokat közpénzen építjük, azok hozadékát megyénk lakóinak is érezniük kell. Mert

Idézet
ha nincs hozadéka, akkor a külföldi utazás nem egyéb, mint magánkirándulás közpénzen, az én, a te, a mi pénzünkön”.


Illem tanulmányozása Észtországban

A szerkesztőségünknek is eljuttatott, vaskos adathalmazból a következő eredményeket sikerült levonni: Hargita Megye Tanácsának küldöttségei 2017 és 2022 között 374 alkalommal utaztak külföldre; 24 országban jártak; a 374 utazáson több mint ezer közalkalmazott vett részt (megjegyzendő, sok esetben nyílván ugyanazok az emberek képviselték Hargita megyét, így nem feltétlenül ezer személy járt külföldi utakra); a 374 utazás több mint 6000 napot jelent.

Rákossy több napos munkával elemezte ki az adatokat. Többek között felállított egy szubjektív toplistát is arról, hogy milyen témakörökben delegált közalkalmazottakat külföldre Hargita Megye Tanácsa. Íme néhány olyan témakör, amelyek a legtöbb esetben nincsenek összefüggésben a megyei tanács munkájával, így különösebb hozadéka sem volt az utazásoknak:

  • 1. Finnország: Konferencia az intelligens sarkvidékről.

  • 2. Olaszország: Duna-program.

  • 3. Görögország: Görögország felszabadításának megünneplése.

  • 4. Észtország: Községeink, városaink és régióink ökologizálása.

  • 5. Portugália: Vállalkozó központok.

  • 6. Olaszország: Együtt élni a húsevő nagyvadakkal.

  • 7. Nagy-Britannia: Tapasztalatcsere.

  • 8. Amerikai Egyesült Államok: Tapasztalatcsere.

  • 9. Nagy-Britannia: Együttműködési megállapodás vallási és etnikai témában.

  • 10. Észtország: Rendezvényszervezés és illem tanulmányozása.

Összesítés a hat esztendőről

Rákossy Botond József vette a fáradtságot – ha már jogi úton sikerült hozzájutnia az adatokhoz – és összesítette a vizsgált hat esztendő adatait, amiből átlagot számolt. Mint kiderült,

  • 2017 és 2022 között évente átlagosan 62 külföldi utat, delegációt bonyolított le Hargita Megye Tanácsa,

  • a küldöttek száma évente átlagosan 178,

  • átlagosan évente 1083 napot tartózkodtak külföldön.

Belgiumban 31 alkalommal járt a megyei tanács valamely alkalmazottja, Olaszországban 16 alkalommal, Spanyolországban pedig kilencszer. Magyarországot Hargita Megye Tanácsa nevében 256-szor keresték fel a vizsgált hat esztendő alatt.

Továbbá érdemes tudni, hogy a külföldi utazásokra kiszállási díjat (románul diurna) is el lehet számolni. 2023-ban egy napra legkevesebb 35 euró, vagyis 175 lej számolható el. Amennyiben a vizsgált 374 utazás 6000 napjára számoljuk ki a legkevesebb 35 eurós díjat, kiderül, hogy

210 ezer eurót, vagyis 1 millió 50 ezer lejt számolhattak el

– mindez természetesen nem törvénytelen.

Rákossy állítása szerint nem jutott hozzá a külföldi utakhoz csatolt beszámolókhoz, amelyekből kiderülhetett volna, hogy milyen hozadéka volt Hargita megyére nézve a több száz külföldi útnak az elmúlt években.

Mivel véleményünk szerint is fontos minderről tájékoztatni a közvéleményt, ezért kérdéssel fordultunk Borboly Csabához, Hargita Megye Tanácsának elnökéhez. E-mailben elküldött hétfői kérdéseink többek között a következő utak tapasztalataira vonatkoztak: konferencia az intelligens sarkvidékről (Finnország); Duna-program (Olaszország); Görögország felszabadításának megünneplése (Görögország); együtt élni a húsevő nagyvadakkal (Olaszország); rendezvényszervezés és illem tanulmányozása (Észtország). Amennyiben válaszolnak kérdéseinkre, cikkünket frissítjük.

Frissítés

Válaszolt Borboly Csaba, teljes terjedelmében közöljük

Válaszolt megkeresésünkre Borboly Csaba, aki felrótta egy évekkel ezelőtti egyezségünket, miszerint „volt egy korábbi megállapodásunk, hogy a válaszadási határidő három munkanap, a magam részéről továbbra is tartom ezt”. Az említett megállapodás a Székelyhon saját fejlesztésű cikkeire vonatkozik, így az említett egyezményünk ezután is működni fog a Székelyhon részéről is. Ez esetben azonban azért nem volt tartható a három munkanap, mert egy olyan történetet dolgoztunk fel, ami a cikkünk megjelenése előtt már több mint 48 órával napvilágot látott a Facebookon, Rákossy Botond József megyei tanácsos ugyanis nyilvánosságra hozta. Ugyanakkor köszönjük szépen a válaszát, amit alább teljes terjedelmében közzé teszünk. (Kozán István)

Kedves Kozán István!

Amint látom, az anyag már megjelent, így az az érzésem, hogy válaszom fölöslegessé vált. Volt egy korábbi megállapodásunk, hogy a válaszadási határidő három munkanap, a magam részéről továbbra is tartom ezt. Ha e három napon belül megjelenik a cikk, amely kapcsán felteszik a kérdéseket, én úgy gondolom, hogy csak afféle “kirakat” etikett kedvéért kérdeztek meg, nem a pontos tájékoztatás céljából.

Rákossy Botond kollégám írására hivatkozni feltételekkel szabad csak, ugyanis több dolgot is összekever. Ez ügyben folyamatban van egy per, amelynek eredményéről a megfelelő időben tájékoztatunk.

Hogy egyes kiutazásoknak milyen hozadékuk volt… Lehet, hogy nem hoztunk meg egy döntést, vagy épp más döntést hoztunk, lehet lesz plusz támogatás a megyének, de lehet nem jön össze, lehet lesz egy újabb partnerség, de az is lehet, hogy nem, lehet egy pr termelőnk piachoz jut, de lehet hogy nem, lehet hozunk befektetőt, de lehet hogy nem, lehet változik az EU-s jogszabályrendszer, de lehet, hogy nem… és a sort lehetne folytatni, mint amit eredetileg terveztünk.

De lehet, hogy a cikk által megjelölt listából az olaszországi Együtt élni a húsevő nagyvadakkal konferenciára való kiutazásnak, amelyen egyes uniós államokban alkalmazott módszereket mutattak be, a hozadéka az, hogy a látottakból és a hallottakból leszűrt következtetéseket beépítettük a medvékkel való együttélésre irányuló tevékenységünkbe, s közös asztalhoz sikerült ültetni a zöldeket a vadászokkal, hogy javaslatokat fogalmazzanak meg, amelyeket beépíthetünk a jogszabályokba. Hogy ebből még nem lett hatályos törvény, az már nem a megyei tanács felelőssége, mi a 14 jogszabálymódosítót parlemntereinknek átadtuk, volt amiből vettek figyelmbe és ma jogszabály és volt amit nem.

Görögország esetében pedig 2016-ban Imathia régió és Hargita megye között szándéknyilatkozatot írtunk alá testvérmegyei együttműködésre, Salamon Márton László akkori főkonzul kezdeményezésére. Sokszor a kiutazás célja a kapcsolatépítés, amelyet minden meghívó fél rendszerint számára fontos vagy jelképes napra időzít – nálunk ez rendszerint a csíksomlyói búcsú vagy az Ezer Székely Leány Napja.

Ezen testvérmegyei együttműködések gazdasági, kulturális haszna gondolom nem kérdés számodra és így, a cikk megírása után már kevésbé is érdekesek számodra vagy tanácsos kollégám számára.

Vannak az Európai Unió által finanszírozott programok keretében történő kiutazások, amelyek esetében a megyei tanács pénzügyi szempontból csak a bankár szerepét tölti be, hiszen rajta keresztül történik az egyes költségek kifizetése, ez kiemelten így van a kiutazások kétharmadánál legalább. Egy öt partner által lebonyolított program keretében átlagosan minden országban van egy partnertalálkozó, tehát a projektet koordináló kollégáknak négy alkalommal kell kiutazniuk, egy partnertalálkozóra pedig Hargita megyében kerül sor. S van olyan eset is, hogy egyszerűen csak tanulni küldjük ki kollégáinkat, olyan képzésekre, ahova meghívást kap a megyei tanács, amely ez esetben jelentős megtakarítás, hiszen csak az utazás költségeit kell fedezni, s nem kell több ezer eurós tandíjat kifizetni.

Az észtországi illem tanulmányozás megjegyzéshez annyi hozzáfűzni valóm van, hogy az inkább lehetett a CD-ETA, szintén EU-s finanszírozású projekt, amelyről évek óta kommunikálunk, minden kiutazásról is. A program célja pedig a kulturális és természeti örökség együttműködésben való digitalizálás a cél. Ez egy közismert projekt. Számtalan sajtóhírünk és sajtóeseményünk volt a témában.

Ezen kiutazások és projektek alkalmával rendszerint kommunikálunk és kommunikáltunk is, többek között sajtótájékoztatók formájában is. Az ehhez hasonló EU-s finanszírozású programoknál kötelező.

Ezért furcsállom, az írását, mintha politikai harcra hívná az olvasóit és nem hiteles tájékoztatásra?

Tisztelettel: Borboly Csaba

32 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 12., szombat

Téli tájat hagyott maga után a jégverés a szomszédos megyében

Nem szokványos látvány ami egy jégeső után maradt július 12-én a Neamț megyei Vânători-Neamț faluban és környékén.

Téli tájat hagyott maga után a jégverés a szomszédos megyében
2025. július 12., szombat

A többségnek az ötven lej is sokat jelent – a PSD a deficitcsökkentő intézkedések terhének elosztását bírálja

A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.

A többségnek az ötven lej is sokat jelent – a PSD a deficitcsökkentő intézkedések terhének elosztását bírálja
2025. július 12., szombat

Fontos, hogy az egész nőt lássuk

Bármilyen nőgyógyászati műtétet el tudnak végezni a csíkszeredai kórházban, hiszen rendelkezésre áll a tudás és a felszereltség. A nőgyógyászat kérdéseiről, a szűrővizsgálatokról és a műtéti lehetőségekről dr. Horvát Zalán szakorvos beszélt.

Fontos, hogy az egész nőt lássuk
Fontos, hogy az egész nőt lássuk
2025. július 12., szombat

Fontos, hogy az egész nőt lássuk

2025. július 12., szombat

Már több mint 1 millióan látták a Kárpát-medencében a Hogyan tudnék élni nélküledet? – készül a folytatás is 

Múlt héten elhagyta a bűvös 1 milliós nézőszámot a Hogyan tudnék élni nélküled?. Ehhez a számhoz az erdélyi nézők, mint egy 120 ezer nézővel járultak hozzá.

Már több mint 1 millióan látták a Kárpát-medencében a Hogyan tudnék élni nélküledet? – készül a folytatás is 
2025. július 12., szombat

Megválasztották Ilie Bolojant a PNL elnökévé; megvannak az első alelnökök is

Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.

Megválasztották Ilie Bolojant a PNL elnökévé; megvannak az első alelnökök is
2025. július 12., szombat

Nagyobb fizetésre, kevesebb stresszre vágynak az alkalmazottak

Sok romániai alkalmazott nemcsak a pénz, hanem a lelki nyugalom miatt váltana munkahelyet. Egy friss felmérés szerint többségük elégedetlen a jelenlegi fizetésével, és komoly pszichés nyomás nehezedik rájuk.

Nagyobb fizetésre, kevesebb stresszre vágynak az alkalmazottak
2025. július 12., szombat

Nicușor Dan: Romániának van jövője, és ez belátható időn belül érezhető lesz

Az elnök a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében rámutatott, Romániának van jövője, és ez nem 20-30 év múlva, hanem várhatóan 2-3 évig tartó korrekciós időszak lejártával érezhető lesz.

Nicușor Dan: Romániának van jövője, és ez belátható időn belül érezhető lesz
2025. július 12., szombat

Egy férfi meghalt, egy fiatalkorú pedig súlyosan megsérült egy motorbalesetben

Egy 32 éves motoros életét vesztette, és egy 15 éves fiatalkorú megsérült egy súlyos közúti balesetben szombat hajnalban a Kolozs megyei Magyarkapus településen.

Egy férfi meghalt, egy fiatalkorú pedig súlyosan megsérült egy motorbalesetben
2025. július 12., szombat

Forgalomkorlátozások vannak Maros és Hargita megye egyes útszakaszain

Több útszakaszon is forgalomkorlátozásokra kell számítani Maros és Hargita megyében, az ott zajló útjavítási munkálatok miatt, a Brassói Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság (DRDP) tájékoztatása szerint.

Forgalomkorlátozások vannak Maros és Hargita megye egyes útszakaszain
2025. július 12., szombat

Rendkívüli tisztújító kongresszust tart szombaton a Nemzeti Liberális Párt

Szombaton 1200 küldött részvételével rendkívüli tisztújító kongresszust tart a parlament épületében a Nemzeti Liberális Párt (PNL).

Rendkívüli tisztújító kongresszust tart szombaton a Nemzeti Liberális Párt