Fontos, hogy a tanulás vagy játék mellett is megfelelő felügyelet alatt legyenek a gyerekek
Fotó: Veres Nándor
A digitális tanrendre való áttérés miatt nagyon sok otthon tanuló diák szülei kell választ találjanak arra a megkerülhetetlen kérdésre: ki tudna felügyelni gyerekükre, miközben ők dolgoznak? Az alternatív megoldások között az első a nagyszülői segítség igénybevétele, ám egyre inkább teret nyer az alkalmi dadák szerepe a gyerekfelügyelet biztosításában. A szolgáltatás közvetítésére már csoport is létezik a közösségi hálón.
2020. november 14., 17:432020. november 14., 17:43
Tünde munkahelyváltást követően egy Facebook-csoportban hirdette meg, hogy szívesen besegítene gyerekek felvigyázásában. „A csoport célja, hogy hiteles, megbízható pesztrákat és bébiszittereket fogadjon be. Olyan módon próbálják szűrni a megbízhatóságot, hogy csak ismerős ajánlásával lehet csatlakozni a csoporthoz” – magyarázta a lány. A hirdetésére másnap már reagáltak is, a későbbiekben pedig még négy megkeresést kapott. Végül az első ajánlat lett a befutó:
Mint mesélte, a többi ajánlat változó volt: a délutáni pár órás pesztrálástól kezdve a heti két alkalomra kiterjedő nyolc órás felvigyázáson át egészen a napi rendszerességgel igényelt, hét órás felügyeletek közül is választhatott.
„Döbbenetes számomra, hogy milyen sok szülő van szorult helyzetben, mivel a nagyszülők távol vannak, vagy már nem is élnek.
– számolt be tapasztalatiról, hozzátéve, egy ismerőse például évekig gyerekfelvigyázással töltötte mindennapjait és abból élt meg.
Tünde hozzátette, ott, ahol már három vagy több gyerek van, nem szívesen bízzák külsősre a felvigyázást. „Több gyerekhez több odafigyelés kell. Ez megterhelő tud lenni, főleg ott, ahol egy óvodás korú is van, kiemelten nehéz, mert megosztódik a figyelem” – mondta.
Mivel az egyetemek sem normál tanrend szerint működnek, számos, például Kolozsváron tanuló csíkszeredai egyetemista keres így délelőtti vagy délutáni felvigyázási lehetőséget. Pozitívan és bizakodóan állnak hozzá a szülők a felvigyázók kereséséhez,
„Ennél lehet több vagy kevesebb is, attól függően, hogy egy vagy két gyerekről van-e szó, vannak-e egyéb igényei a bébiszitternek vagy a családnak. Egy biztos,
– fűzte hozzá.
Egy kétgyerekes családfő megkeresésünkre elmondta, iskolás és napközis korú gyerekeik felvigyázása olykor nagy fejtörést okoz számukra. Mivel sem iskola, sem napközi nincs jelenleg, hol az egyik, hol a másik nagymama segít be.
– összegezte. Egy másik kisgyerekes anyuka úgy foglalta össze a kihívásokat, amelyekkel az utóbbi időben szembesültek, hogy ha gyereknevelés után jelen körülmények között kellene visszamenjen dolgozni, inkább nem vállalná és a gyerekével otthon maradna.
Tiboldi Bea, a Csíki Anyák Egyesületének elnöke megkeresésünkre megerősítette, a nyár folyamán valósággal ellepték az egyetemisták a közösségi hálón alakult csoportot. „Évekkel ezelőtt hoztuk létre a Csíkipesztrák csoportot azzal az céllal, hogy ideiglenes felvigyázókat tudjanak megbízni a szülők, teszem fel, ha az anyukának van pár órás elintéznivalója” – mondta, megjegyezve, hogy sikeresen működött ez az irány. Az igények miatt idővel ebből vált a bébiszitterek hosszútávú távra történő keresésének a helyévé a csoport, viszont bevallotta, a visszajelzések nyomon követése nehéz, hiszen már sok szülő érintett a felvigyázás kérdéskörében. „Az egyszülős családok esetében borzasztó nehéz megfelelő megoldást találni, járványhelyzettől függetlenül.
– fogalmazott.
A teljesítménykényszertől a testképzavarokig, a válás okozta problémáktól a környezeti változásokból eredő feszültségekig rendkívül széles azoknak a problémáknak a skálája, amellyel a gyermekek az iskolai tanácsadókhoz kerülnek vagy fordulnak.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
1 hozzászólás