Archív
Fotó: Haáz Vince
Elfogadta a héten a szenátus azt a törvénytervezetet, amely által a Maros megyei önkormányzat tulajdonába kerülhetne a közlekedési minisztériumtól a már évtizedek óta nem használt Maros megyei keskeny nyomtávú vasút. Ha a képviselőház is jóváhagyja, akkor elkezdődhet a műszaki tervek készítése a Nyárádmentére és a Mezőségre tervezett kerékpárút megépítéséhez.
2020. szeptember 13., 19:002020. szeptember 13., 19:00
A törvény kezdeményezője, Császár Károly RMDSZ-es szenátor érdeklődésünkre elmondta, egy módosító javaslatot is megfogalmazott és iktatott a tervezetbe, amely szerint a törvény nem vonatkozna a Szováta és Vármező között működő kisvasútra. „Amúgy sem vonatkozna arra a szakaszra, de hogy egyértelmű legyen, nem fenyegeti veszély a kisvonatot, ezért pontos adatokkal kiegészítve tettem le a módosító javaslatot” – magyarázta a Székelyhonnak a szenátor.
Amennyiben a képviselőház is elfogadja a törvényjavaslatot, és azt követően az államelnök is rábólint arra, kezdődik az érdemi munka, amely a kerékpárút megépítésére szolgál: előbb a kataszteri felmérést készíti el a megyei önkormányzat, majd a műszaki tervet, utána a megvalósíthatósági tanulmányt és így jut el az építkezés megkezdéséhez.
A Marosvásárhely és Szováta között működő keskeny nyomtávú vasút nagy részét a kilencvenes években felszámolták, a síneket a szakasz java részén ellopták, az állomásépületeket téglánként elhordták, az úttestet átvágó sínpárokat leaszfaltozták, a töltést fák és bokrok nőtték be. Csak a Vármező és Szováta közötti szakaszt sikerült megmenteni, ahol egy gőzmozdony által húzott sétavonat működik. Néhány évvel ezelőtt a vonal másik, marosvásárhelyi végén is pöfékelt egy kirándulóvonat, azonban a mezőségi gőzös nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket.
– vélik a kezdeményezők.
Hiába nyerték meg a csíkszeredai lakók a fejlesztési ötleteikre az önkormányzat részvételi költségvetéséből a finanszírozást, mert sok esetben azok még nem valósulhattak meg. Többnyire a bürokrácia és a felmerülő többletköltségek miatt maradtak el.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
A Coradia Stream elektromos meghajtású vonatszerelvény, az első vonat, amit a román állam az utóbbi 20 évben vásárolt, megkezdte tesztútjait Bukarest és Brassó között, és a tervek szerint november 20-ától utasokat is szállítani fog ugyanezen az útvonalon.
A mentősök és tűzoltók erőfeszítései ellenére sem élte túl az áldozat a Maros megyei Nyomáton vasárnap délután történt traktorbalesetet, már a helyszínen életét vesztette.
Idén októberben 4.706.791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28.077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Románia csapata is részt vett azon a nemzetközi mentőversenyen Portugáliában, amely a világ húsz országának rohammentőcsapatait hozza össze 1999 óta. A hazai csapat első helyen végzett a Trauma Complex kategóriában.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
Kétnapos keresés után holtan találtak rá a csíkszeredai Sándor Péter Katalinra – tájékoztatott a Hargita megyei rendőrség vasárnap délután.
Kihirdették a Marosvásárhelyen megszervezett, 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjazottjait. A 20 ezer lej értékű fődíjat idén a lengyel Michał Toczek: Egy kiégett házasság című rövidfilmje kapta.
Az idei év első kilenc hónapjában 59.056 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 23,41 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
szóljon hozzá!