
Archív
Fotó: Haáz Vince
Elfogadta a héten a szenátus azt a törvénytervezetet, amely által a Maros megyei önkormányzat tulajdonába kerülhetne a közlekedési minisztériumtól a már évtizedek óta nem használt Maros megyei keskeny nyomtávú vasút. Ha a képviselőház is jóváhagyja, akkor elkezdődhet a műszaki tervek készítése a Nyárádmentére és a Mezőségre tervezett kerékpárút megépítéséhez.
2020. szeptember 13., 19:002020. szeptember 13., 19:00
A törvény kezdeményezője, Császár Károly RMDSZ-es szenátor érdeklődésünkre elmondta, egy módosító javaslatot is megfogalmazott és iktatott a tervezetbe, amely szerint a törvény nem vonatkozna a Szováta és Vármező között működő kisvasútra. „Amúgy sem vonatkozna arra a szakaszra, de hogy egyértelmű legyen, nem fenyegeti veszély a kisvonatot, ezért pontos adatokkal kiegészítve tettem le a módosító javaslatot” – magyarázta a Székelyhonnak a szenátor.
Amennyiben a képviselőház is elfogadja a törvényjavaslatot, és azt követően az államelnök is rábólint arra, kezdődik az érdemi munka, amely a kerékpárút megépítésére szolgál: előbb a kataszteri felmérést készíti el a megyei önkormányzat, majd a műszaki tervet, utána a megvalósíthatósági tanulmányt és így jut el az építkezés megkezdéséhez.
A Marosvásárhely és Szováta között működő keskeny nyomtávú vasút nagy részét a kilencvenes években felszámolták, a síneket a szakasz java részén ellopták, az állomásépületeket téglánként elhordták, az úttestet átvágó sínpárokat leaszfaltozták, a töltést fák és bokrok nőtték be. Csak a Vármező és Szováta közötti szakaszt sikerült megmenteni, ahol egy gőzmozdony által húzott sétavonat működik. Néhány évvel ezelőtt a vonal másik, marosvásárhelyi végén is pöfékelt egy kirándulóvonat, azonban a mezőségi gőzös nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket.
– vélik a kezdeményezők.
Nagy az érdeklődés a gazdasági szereplők részéről az ország legfiatalabb repülőterének bővítése iránt. A vezetőség szerint a fejlesztés kulcsfontosságú lépés abban, hogy Brassó–Vidombák Nemzetközi Repülőtér országos és európai csomóponttá váljon.
Körülbelül 80 ezer gazdasági társaság összesen mintegy 2,3 milliárd lejjel tartozik az államnak, de az összeget nem tudják behajtani, mert a cégeknek már nincs bankszámlájuk – nyilatkozta az országos adóhatóság elnöke egy keddi szakmai rendezvényen.
Újabb beavatkozásra volt szükség a nagyvadak miatt Zabolán, ezúttal az iskola területén. A medvét és bocsait kora reggel vette észre egy alkalmazott, így a gyerekek nem kerültek veszélybe, de az oktatást aznap biztonsági okokból felfüggesztették.
Gyanús körülmények között halt meg egy csecsemő a bukaresti Polizu szülészeten. Az ügyészség vizsgálatot indított az ügyben.
Kinevezte Magyar Péter kormányának minisztereit Sulyok Tamás köztársasági elnök kedden Budapesten, ezzel megalakult az új kabinet.
Esőre és viharokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztás van érvényben kedden az ország szinte egész területén.
Előzetes letartóztatásba helyezték a perbáthidai gyilkosság fő gyanúsítottját – tájékoztatott a Bihar megyei ügyészség kedden.
Nicușor Dan államfő kedden azt nyilatkozta, hogy „viszonylag kevés” olyan kormányalakítási forgatókönyv jöhet szóba, amelyben stabil többség támogatja a kabinetet. A technokrata miniszterelnök kinevezését „esélyes forgatókönyvnek” nevezte az elnök.
Folyamatosan az Ugron Gábor, Orbán Balázs, Farcád és Lejtő utcák házai között ólálkodott az elmúlt időszakban egy kifejlett medve, amelyet végül hétfőn este lőttek ki a vadászok a székelyudvarhelyi városvezetés utasítására.
A Nemzeti Liberális Pártnak (PNL) nem kellene támogatnia egy Sorin Grindeanu vezette kisebbségi kormányt – jelentette ki hétfő este Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
szóljon hozzá!