Felgyorsulhat az immunizálás a várhatóan nagy mennyiségben érkező új oltásokkal. Képünk illusztráció
Fotó: Mohai Balázs/MTI
Románia legkevesebb hatszázezer oltást kap az AstraZenecától február folyamán – jelentette be szombaton Florin Cîţu miniszterlenök, miután a Carol Davila-kórházban megkapta a Pfizer-BioNTech által kifejlesztett koronavírus elleni védőoltás második részét. Az AstraZeneca oltására február 10-én indul az előjegyzés.
2021. február 06., 14:242021. február 06., 14:24
2021. február 06., 18:152021. február 06., 18:15
A COVID-19 elleni oltással kapcsolatos tevékenységeket koordináló országos bizottság (CNCAV) csütörtöki közleménye szerint az AstraZeneca által kifejlesztett koronavírus elleni vakcinát a 18 és 55 év közöttiek immunizálására ajánlják.
– hivatkozik az Agerpres hírügynökség az oltáskampányt koordináló bizottság tájékoztatására. A közleményben emlékeztetnek, hogy az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) ajánlása szerint a védőoltást 18 évnél idősebb személyek kaphatják meg, a két dózis közötti ajánlott időszak pedig 4 és 12 hét közé esik.
Az AstraZeneca-vakcina szaporodásra képtelenné tett adenovírus-vektorplatformot használ, amelynek mindkét részoltása egyforma, és „közvetíti” a sejteknek a koronavírus adatait, így késztetve az immunrendszert arra, hogy ellenanyagot termeljen.
Az oltást nyolc- és tízdózisos flakonokban forgalmazzák, amelyek 2 és 8 Celsius-fok között hat hónapig őrzik meg stabilitásukat. A vakcinát csak intramuszkulárisan szabad beadni, az alkalmazási előírás szerint. Az elosztás hőmérséklet-ellenőrzés mellett, szabványos módszerekkel történik, hűtőkocsikban, konténerekben és hűtött dobozokban.
Nincsenek jelentős különbségek az Európai Unióban eddig jóváhagyott két koronavírus elleni védőoltás között. A Pfizer-BioNTech és a Moderna által kifejlesztett vakcinák egyaránt RNS-alapúak, a hatékonyságuk is hasonló, ahogy az esetleges mellékhatásaik is.
Az Európai Gyógyszerügynökség 2021. január 29-én javasolta az AstraZeneca által kifejlesztett COVID-19 elleni védőoltás feltételes forgalomba hozatali engedélyének megadását. Az AstraZeneca vakcina a harmadik COVID-19 elleni védőoltás, amely rendelkezésre áll az Európai Unió tagállamaiban, beleértve Romániát is.
A különböző oltásokról
Romániában eddig a Pfizer-BioNTech és a Moderna által kifejlesztett védőoltásokat használták, előbbit az oltáskampányt koordináló biztosság legutóbbi közlése szerint 806 608-an kapták meg (az első és a második dózist összesen), utóbbiból pedig 14 944 személy kapta meg az első dózist. Mindkét gyártó vakcinája RNS-alapú, azaz a vírus genetikai kódjának egy részét használják az immunreakció kiváltása érdekében, a hatékonyságuk is hasonló, ahogy az esetleges mellékhatásaik is. Az AstraZeneca gyógyszergyár által kidolgozott oltóanyag abban különbözik az előbbi kettőtől, hogy nem RNS-alapú, hanem úgynevezett vektorvakcina. Lényege, hogy a vakcina beadását követően a vektorvírusok bejutnak a sejtekbe, amelyek válaszként létrehozzák a koronavírus tüskefehérjéjét.
81.600 dózis érkezik vasárnap a bukaresti Cantacuzino intézetbe az AstraZeneca által kifejlesztett koronavírus elleni vakcinából – közölte a COVID-19 elleni oltáskampányt koordináló országos bizottság (CNCAV).
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
szóljon hozzá!