Felgyorsulhat az immunizálás a várhatóan nagy mennyiségben érkező új oltásokkal. Képünk illusztráció
Fotó: Mohai Balázs/MTI
Románia legkevesebb hatszázezer oltást kap az AstraZenecától február folyamán – jelentette be szombaton Florin Cîţu miniszterlenök, miután a Carol Davila-kórházban megkapta a Pfizer-BioNTech által kifejlesztett koronavírus elleni védőoltás második részét. Az AstraZeneca oltására február 10-én indul az előjegyzés.
2021. február 06., 14:242021. február 06., 14:24
2021. február 06., 18:152021. február 06., 18:15
A COVID-19 elleni oltással kapcsolatos tevékenységeket koordináló országos bizottság (CNCAV) csütörtöki közleménye szerint az AstraZeneca által kifejlesztett koronavírus elleni vakcinát a 18 és 55 év közöttiek immunizálására ajánlják.
– hivatkozik az Agerpres hírügynökség az oltáskampányt koordináló bizottság tájékoztatására. A közleményben emlékeztetnek, hogy az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) ajánlása szerint a védőoltást 18 évnél idősebb személyek kaphatják meg, a két dózis közötti ajánlott időszak pedig 4 és 12 hét közé esik.
Az AstraZeneca-vakcina szaporodásra képtelenné tett adenovírus-vektorplatformot használ, amelynek mindkét részoltása egyforma, és „közvetíti” a sejteknek a koronavírus adatait, így késztetve az immunrendszert arra, hogy ellenanyagot termeljen.
Az oltást nyolc- és tízdózisos flakonokban forgalmazzák, amelyek 2 és 8 Celsius-fok között hat hónapig őrzik meg stabilitásukat. A vakcinát csak intramuszkulárisan szabad beadni, az alkalmazási előírás szerint. Az elosztás hőmérséklet-ellenőrzés mellett, szabványos módszerekkel történik, hűtőkocsikban, konténerekben és hűtött dobozokban.
Nincsenek jelentős különbségek az Európai Unióban eddig jóváhagyott két koronavírus elleni védőoltás között. A Pfizer-BioNTech és a Moderna által kifejlesztett vakcinák egyaránt RNS-alapúak, a hatékonyságuk is hasonló, ahogy az esetleges mellékhatásaik is.
Az Európai Gyógyszerügynökség 2021. január 29-én javasolta az AstraZeneca által kifejlesztett COVID-19 elleni védőoltás feltételes forgalomba hozatali engedélyének megadását. Az AstraZeneca vakcina a harmadik COVID-19 elleni védőoltás, amely rendelkezésre áll az Európai Unió tagállamaiban, beleértve Romániát is.
A különböző oltásokról
Romániában eddig a Pfizer-BioNTech és a Moderna által kifejlesztett védőoltásokat használták, előbbit az oltáskampányt koordináló biztosság legutóbbi közlése szerint 806 608-an kapták meg (az első és a második dózist összesen), utóbbiból pedig 14 944 személy kapta meg az első dózist. Mindkét gyártó vakcinája RNS-alapú, azaz a vírus genetikai kódjának egy részét használják az immunreakció kiváltása érdekében, a hatékonyságuk is hasonló, ahogy az esetleges mellékhatásaik is. Az AstraZeneca gyógyszergyár által kidolgozott oltóanyag abban különbözik az előbbi kettőtől, hogy nem RNS-alapú, hanem úgynevezett vektorvakcina. Lényege, hogy a vakcina beadását követően a vektorvírusok bejutnak a sejtekbe, amelyek válaszként létrehozzák a koronavírus tüskefehérjéjét.
81.600 dózis érkezik vasárnap a bukaresti Cantacuzino intézetbe az AstraZeneca által kifejlesztett koronavírus elleni vakcinából – közölte a COVID-19 elleni oltáskampányt koordináló országos bizottság (CNCAV).
A szokásosnál később kezdődik el idén Hargita megyében a veszettség megelőzését célzó oltáskampány a rókák esetében. A háború miatt Ukrajnában rendre elmaradnak az ilyen jellegű akciók, így Romániában a határmenti megyékre koncentrál a szakhatóság.
A Román Vasúttársaság (CFR) hétfőn tesztelte, hogy a IV. páneurópai folyosó korszerűsített vasútvonala elbírja-e az óránkénti 176 kilométeres sebességet.
Letették az esküt azok a képviselők, akik az új testület alakuló ülésén ezt még nem tehették meg, és az alpolgármestert is megválasztották Gyergyószentmiklóson. Immár teljes az új városvezetés.
Közzétette az előttünk álló kéthetes időszakra, az október 28. és november 10. közötti időintervallumra szóló időjárás-előrejelzését az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Letették a hivatali esküt a Hargita megyei önkormányzat képviselő-testületének tagjai, és Bíró Barna Botond megválasztott elnök. Bíró szerint minden céljuk, munkájuk, tervük központjában az emberek állnak.
Október a látás hónapja, ennek alkalmából pedig az Elit Optika október 25-én egész napos programot szervezett, hogy felhívja a figyelmet a látásmegőrzés és a látásunk körüli tudatosság fontosságára is.
Közelebb kerülhettek a rajzfilmkészítéshez az érdeklődők Székelyudvarhelyen, akik az animáció világnapján ellátogattak a Legendárium rajzfilmstúdió workshopjára, hétfőn.
Teljes lett a Kovászna megyei tanács a mai ülésén, miután három új tanácstag is letette az esküt, illetve Henning János és Kondor Ágota személyében kinevezték a megyei önkormányzat alelnökeit is az új mandátumra: egyikük újrázik, másikuk új.
A Maros megyei környezetvédelmi ügynökség hétfőn kibocsátja a környezetvédelmi engedélyt a ratosnyai vízerőmű üzembe helyezésére – közölte Mircea Fechet.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn megerősítette, hogy a hozzáadottérték-adó (áfa) nem fog emelkedni.
szóljon hozzá!