
„Kimillizve”. Felirat nélkül 10×5 mm a megkülönböztető jelzés, és további hátrány, hogy egyéb logók társaságába helyezték
Fotó: László Ildikó
Nagy előrelépés történt Romániában két hónappal ezelőtt az újrahasznosítást illetően: a kereskedelmi egységekben 50 banis betétdíjjal ösztönzik a vásárlókat, hogy visszaváltsák a kiürült üveg-, alumínium- és PET-palackokat. A betétdíjas rendszer tavaly november végén startolt, ahogy azonban az lenni szokott, a hiányosságok ebben az esetben is az elindulást követően mutatkoztak meg.
2024. február 06., 08:012024. február 06., 08:01
2024. február 07., 15:362024. február 07., 15:36
A betétdíjas rendszer, más néven DRS (angolul Deposit Return System) vagy SGR (románul Sistemul de garanţie-returnare), amit nálunk a 2021. évi, azóta többször módosított 1074-es számú kormányhatározat szabályoz, Európa több országában már évek óta működik.

Mi legyen a műanyagpalackokkal? Hajítsuk ki továbbra is az erdő szélén vagy a patak partján, ahogy szoktuk? Nehogy, váltsuk inkább vissza! November 30-tól nálunk is lehetőség lesz erre. A rendszer elveiről, részleteiről átfogó anyagot készítettünk.
Amikor a rendszer még csak az elgondolás szintjén működött, azt olvashattuk, az ide sorolandó italcsomagolások speciális védjegyet kapnak: a címkén rajta lesz a körkörös nyilakat ábrázoló logó, amiről fel lehet ismerni, hogy a csomagolás visszaváltható.
A vonalkódnál érdemes keresni
Fotó: László Ildikó
Most, hogy már a gyakorlatban is működik, fény derült az egyik nagy hiányosságára, amely pontosan abban a bizonyos speciális védjegyben rejlik, ami annyira nem is speciális:
Noha fizetés során az 50 bani pluszt kifizetjük rá, ami a számlán is megjelenik, egy nagyobb bevásárlás során az sem biztos, hogy ez feltűnik. Így sokan nem is viszik vissza a termékcsomagolást, amiért korábban fizettek, mert nincsenek tudatában, hogy az adott palack visszaváltható, ez pedig elég nagy buktatója lehet a rendszernek.
Ha ráfókuszálunk, így néz ki
Fotó: László Ildikó
Egy székelyudvarhelyi kereskedelmi egységben érdeklődve megtudtuk, észrevételünk nem alaptalan: számos vásárló fordul az ott dolgozókhoz azzal a kérdéssel, hogy visszaváltható-e az általuk megvásárolni kívánt termék csomagolása, mert
A pénztárosoknak is sokan neki szegezik a kérdést, és nekik ugyan nincs nehéz dolguk ebben az esetben, hiszen a rendszer automatikusan ráteszi az 50 banis betétdíjat a számlára, amiből azonnal látják, ha visszaváltható üveg-, alumínium- vagy PET-palackot vásárolt valaki, elmondásuk szerint
Az igazsághoz viszont az is hozzátartozik – és a legnagyobb probléma talán pont ez –, hogy nem minden vásárló ilyen tudatos. Vannak, akiknek eszébe sem jut, hogy visszaváltható csomagolású terméket vásároltak, esetleg még nem is hallottak a rendszer működéséről, így nem is keresik a jelzést, ami erre utalna.
Éppen ezért lenne szerencsésebb, ha valóban elkülönítő jellegű jelzéssel látnák el az adott termékek csomagolását, amely figyelemfelkeltő, szembetűnő. Bizonyára így a rendszer is jobban, gördülékenyebben működne, több ember tudomására jutna.
Érdemes tehát alaposabban megnézni az otthon felgyűlt palackokat, boros-, pálinkás-, sörösüvegeket vagy üdítősdobozokat, hátha visszaváltható csomagolásúak, mert első ránézésre bizony nem fogjuk észrevenni a logót, aminek bár megkülönböztetésre, figyelemfelkeltésre kellene szolgálnia, egyelőre jobban megmutatja, hogy miként tud elsikkadni egy fontos információ, ha nem megfelelően van közölve.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
Mivel a következő napokban sárga, narancssárga és vörös kódra okot adó nappali hőség várható, június 28-án, vasárnap forgalmi korlátozásokat vezet be a rendőrség az ország 16 megyéjében. A Székelyföld is érintett.
Hatalmas érdeklődés övezte a Bagossy Brothers Company koncertjét az Udvarhely Napokon, ahol szinte egy emberként énekelte a közönség a zenekar legismertebb dalait.
Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.
szóljon hozzá!