„Kimillizve”. Felirat nélkül 10×5 mm a megkülönböztető jelzés, és további hátrány, hogy egyéb logók társaságába helyezték
Fotó: László Ildikó
Nagy előrelépés történt Romániában két hónappal ezelőtt az újrahasznosítást illetően: a kereskedelmi egységekben 50 banis betétdíjjal ösztönzik a vásárlókat, hogy visszaváltsák a kiürült üveg-, alumínium- és PET-palackokat. A betétdíjas rendszer tavaly november végén startolt, ahogy azonban az lenni szokott, a hiányosságok ebben az esetben is az elindulást követően mutatkoztak meg.
2024. február 06., 08:012024. február 06., 08:01
2024. február 07., 15:362024. február 07., 15:36
A betétdíjas rendszer, más néven DRS (angolul Deposit Return System) vagy SGR (románul Sistemul de garanţie-returnare), amit nálunk a 2021. évi, azóta többször módosított 1074-es számú kormányhatározat szabályoz, Európa több országában már évek óta működik.
Mi legyen a műanyagpalackokkal? Hajítsuk ki továbbra is az erdő szélén vagy a patak partján, ahogy szoktuk? Nehogy, váltsuk inkább vissza! November 30-tól nálunk is lehetőség lesz erre. A rendszer elveiről, részleteiről átfogó anyagot készítettünk.
Amikor a rendszer még csak az elgondolás szintjén működött, azt olvashattuk, az ide sorolandó italcsomagolások speciális védjegyet kapnak: a címkén rajta lesz a körkörös nyilakat ábrázoló logó, amiről fel lehet ismerni, hogy a csomagolás visszaváltható.
A vonalkódnál érdemes keresni
Fotó: László Ildikó
Most, hogy már a gyakorlatban is működik, fény derült az egyik nagy hiányosságára, amely pontosan abban a bizonyos speciális védjegyben rejlik, ami annyira nem is speciális:
Noha fizetés során az 50 bani pluszt kifizetjük rá, ami a számlán is megjelenik, egy nagyobb bevásárlás során az sem biztos, hogy ez feltűnik. Így sokan nem is viszik vissza a termékcsomagolást, amiért korábban fizettek, mert nincsenek tudatában, hogy az adott palack visszaváltható, ez pedig elég nagy buktatója lehet a rendszernek.
Ha ráfókuszálunk, így néz ki
Fotó: László Ildikó
Egy székelyudvarhelyi kereskedelmi egységben érdeklődve megtudtuk, észrevételünk nem alaptalan: számos vásárló fordul az ott dolgozókhoz azzal a kérdéssel, hogy visszaváltható-e az általuk megvásárolni kívánt termék csomagolása, mert
A pénztárosoknak is sokan neki szegezik a kérdést, és nekik ugyan nincs nehéz dolguk ebben az esetben, hiszen a rendszer automatikusan ráteszi az 50 banis betétdíjat a számlára, amiből azonnal látják, ha visszaváltható üveg-, alumínium- vagy PET-palackot vásárolt valaki, elmondásuk szerint
Az igazsághoz viszont az is hozzátartozik – és a legnagyobb probléma talán pont ez –, hogy nem minden vásárló ilyen tudatos. Vannak, akiknek eszébe sem jut, hogy visszaváltható csomagolású terméket vásároltak, esetleg még nem is hallottak a rendszer működéséről, így nem is keresik a jelzést, ami erre utalna.
Éppen ezért lenne szerencsésebb, ha valóban elkülönítő jellegű jelzéssel látnák el az adott termékek csomagolását, amely figyelemfelkeltő, szembetűnő. Bizonyára így a rendszer is jobban, gördülékenyebben működne, több ember tudomására jutna.
Érdemes tehát alaposabban megnézni az otthon felgyűlt palackokat, boros-, pálinkás-, sörösüvegeket vagy üdítősdobozokat, hátha visszaváltható csomagolásúak, mert első ránézésre bizony nem fogjuk észrevenni a logót, aminek bár megkülönböztetésre, figyelemfelkeltésre kellene szolgálnia, egyelőre jobban megmutatja, hogy miként tud elsikkadni egy fontos információ, ha nem megfelelően van közölve.
A szokásosnál kissé lassabban halad az idei mezőgazdasági támogatási kérelmek iktatása, de az összterületet tekintve így is az átlag fölött van Hargita megye. A kezdeti nehézségek dacára Maros és Kovászna megyében is jól halad az igénylési folyamat.
Meggyőződését fejezte ki kedden a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu miniszterelnök, hogy Románia vízummentességi programba való felvételének felülvizsgálata szigorúan technikai jellegű intézkedés.
Továbbra is a tíz legforgalmasabb romániai repülőtér között szerepel a Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtér – derül ki a Romániai Repülőterek Szövetségének legfrissebb kimutatásából.
Kovászna megye a krumpli egyik hazája, azonban a mezőgazdaságot rendkívül érzékenyen érinti az utóbbi időben egyre gyakoribbá váló aszály. Kézdivásárhelyre és annak környékére leginkább a szárazság, a kánikula és az árvíz jelenthet veszélyt.
A Román Rendőrség az elmúlt két évben 279 bűnszervezetet számolt fel – jelentette ki az intézmény létrehozásának 203-ik évfordulóján szervezett keddi ünnepségen a belügyminiszter.
Önkénteseket toboroz a Romániai Mária Út Egyesület, akik segítenek fenntartani a zarándokutat. A jelentkezők több önkéntesmunka-lehetőségből is választhatnak.
Elkezdődtek a fúrások Románia legnagyobb fekete-tengeri gázmezőjén, a Neptun Deepen – jelentette be Christina Verchere, az OMV Petrom vezérigazgatója.
Rozsdásak helyett újakra cserélték a közlekedési táblákat a 13A jelzésű országút fenyédi eltérőjénél. Mostantól mindenki számára világos lehet, hogy Fenyédtől hány kilométerre is fekszik Csíkszereda, Szentegyháza vagy éppen Gyergyószentmiklós.
Áprilistól átmenetileg felfüggeszti a Kolozsvár–Budapest járatát az Aeroexpress Regional légitársaság – közölte hétfőn a magyar légitársaság.
Aranyérmet szerzett a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) közgazdász diákcsapata a Kínában szervezett világszintű esettanulmány-versenyen – olvasható a szerkesztőségünknek is eljuttatott közleményben.
szóljon hozzá!