„Kimillizve”. Felirat nélkül 10×5 mm a megkülönböztető jelzés, és további hátrány, hogy egyéb logók társaságába helyezték
Fotó: László Ildikó
Nagy előrelépés történt Romániában két hónappal ezelőtt az újrahasznosítást illetően: a kereskedelmi egységekben 50 banis betétdíjjal ösztönzik a vásárlókat, hogy visszaváltsák a kiürült üveg-, alumínium- és PET-palackokat. A betétdíjas rendszer tavaly november végén startolt, ahogy azonban az lenni szokott, a hiányosságok ebben az esetben is az elindulást követően mutatkoztak meg.
2024. február 06., 08:012024. február 06., 08:01
2024. február 07., 15:362024. február 07., 15:36
A betétdíjas rendszer, más néven DRS (angolul Deposit Return System) vagy SGR (románul Sistemul de garanţie-returnare), amit nálunk a 2021. évi, azóta többször módosított 1074-es számú kormányhatározat szabályoz, Európa több országában már évek óta működik.
Mi legyen a műanyagpalackokkal? Hajítsuk ki továbbra is az erdő szélén vagy a patak partján, ahogy szoktuk? Nehogy, váltsuk inkább vissza! November 30-tól nálunk is lehetőség lesz erre. A rendszer elveiről, részleteiről átfogó anyagot készítettünk.
Amikor a rendszer még csak az elgondolás szintjén működött, azt olvashattuk, az ide sorolandó italcsomagolások speciális védjegyet kapnak: a címkén rajta lesz a körkörös nyilakat ábrázoló logó, amiről fel lehet ismerni, hogy a csomagolás visszaváltható.
A vonalkódnál érdemes keresni
Fotó: László Ildikó
Most, hogy már a gyakorlatban is működik, fény derült az egyik nagy hiányosságára, amely pontosan abban a bizonyos speciális védjegyben rejlik, ami annyira nem is speciális:
Noha fizetés során az 50 bani pluszt kifizetjük rá, ami a számlán is megjelenik, egy nagyobb bevásárlás során az sem biztos, hogy ez feltűnik. Így sokan nem is viszik vissza a termékcsomagolást, amiért korábban fizettek, mert nincsenek tudatában, hogy az adott palack visszaváltható, ez pedig elég nagy buktatója lehet a rendszernek.
Ha ráfókuszálunk, így néz ki
Fotó: László Ildikó
Egy székelyudvarhelyi kereskedelmi egységben érdeklődve megtudtuk, észrevételünk nem alaptalan: számos vásárló fordul az ott dolgozókhoz azzal a kérdéssel, hogy visszaváltható-e az általuk megvásárolni kívánt termék csomagolása, mert
A pénztárosoknak is sokan neki szegezik a kérdést, és nekik ugyan nincs nehéz dolguk ebben az esetben, hiszen a rendszer automatikusan ráteszi az 50 banis betétdíjat a számlára, amiből azonnal látják, ha visszaváltható üveg-, alumínium- vagy PET-palackot vásárolt valaki, elmondásuk szerint
Az igazsághoz viszont az is hozzátartozik – és a legnagyobb probléma talán pont ez –, hogy nem minden vásárló ilyen tudatos. Vannak, akiknek eszébe sem jut, hogy visszaváltható csomagolású terméket vásároltak, esetleg még nem is hallottak a rendszer működéséről, így nem is keresik a jelzést, ami erre utalna.
Éppen ezért lenne szerencsésebb, ha valóban elkülönítő jellegű jelzéssel látnák el az adott termékek csomagolását, amely figyelemfelkeltő, szembetűnő. Bizonyára így a rendszer is jobban, gördülékenyebben működne, több ember tudomására jutna.
Érdemes tehát alaposabban megnézni az otthon felgyűlt palackokat, boros-, pálinkás-, sörösüvegeket vagy üdítősdobozokat, hátha visszaváltható csomagolásúak, mert első ránézésre bizony nem fogjuk észrevenni a logót, aminek bár megkülönböztetésre, figyelemfelkeltésre kellene szolgálnia, egyelőre jobban megmutatja, hogy miként tud elsikkadni egy fontos információ, ha nem megfelelően van közölve.
Súlyos baleset történt Parajd és a Bucsin-tető között hétfőre virradóan: egy haszongépjármű lesodródott az úttestről és felborult. A történtek következtében ketten életüket vesztették.
Az árvíz újabb áldozatának holttestét találták meg vasárnap késő délután a Galac megyei Suhurlui településen – közölte a katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU).
Játszótér, szabadidőközpont, sportpálya – mindez egy helyen megtalálható a vasárnap átadott Cserealja parkban Marosvásárhelyen. A késő délutáni megnyitón több százan vettek részt, gyerekek és felnőttek, szülők és nagyszülők egyaránt.
Nehéz lépést tartani a városoknak azzal az ütemmel, ahogyan a magántulajdonban levő autók száma növekedik, különösen, ha a zöldövezeteket sem szeretnék feláldozni újabb parkolók létesítése céljából. Sepsiszentgyörgyön is hasonló a helyzet.
Mi lenne, ha tüllszoknyában motoroznánk egyet a városban és a város körül? – ebből a baráti körben felmerült poénos kérdésből jött létre a vasárnapi csíkszeredai, Szoknyás gurulás elnevezésű figyelemfelkeltő akció. Mintegy ötven hölgy ült nyeregbe.
Bár a rossz időjárás ellenére továbbra is vannak kikapcsolódást nyújtó szabadtéri események, ez a borús, csapadékos hétvége annak is kedvez, aki inkább otthon maradna és filmekkel, sorozatokkal ütné el a szabadidőt. Ehhez ajánlunk most hét néznivalót.
Szombaton 18 óra 6 perckor 3,3-as erősségű földrengés volt Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – jelentette az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Haszongépjármű alá szorult egy ember szombat este a Maros megyei Tekeújfalván. A helyszínre mentőhelikoptert is riasztottak.
Profik és háziasszonyok, modern irányzatok és hagyományok találkoznak ezen a hétvégén a Taste of Transylvania keretében. Volt, akiknek a szombat aktívan, közösségi pityókaszedéssel indult, mások már délben belevetették magukat a kulináris kalandozásba.
Galac megyében négy, Vaslui és Iaşi megyében egy-egy 200 férőhelyes tábort állít fel a belügyminisztérium azok számára, akiknek otthonát elöntötte a víz a szombati áradások során – közölte a katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU).
szóljon hozzá!