
„Kimillizve”. Felirat nélkül 10×5 mm a megkülönböztető jelzés, és további hátrány, hogy egyéb logók társaságába helyezték
Fotó: László Ildikó
Nagy előrelépés történt Romániában két hónappal ezelőtt az újrahasznosítást illetően: a kereskedelmi egységekben 50 banis betétdíjjal ösztönzik a vásárlókat, hogy visszaváltsák a kiürült üveg-, alumínium- és PET-palackokat. A betétdíjas rendszer tavaly november végén startolt, ahogy azonban az lenni szokott, a hiányosságok ebben az esetben is az elindulást követően mutatkoztak meg.
2024. február 06., 08:012024. február 06., 08:01
2024. február 07., 15:362024. február 07., 15:36
A betétdíjas rendszer, más néven DRS (angolul Deposit Return System) vagy SGR (románul Sistemul de garanţie-returnare), amit nálunk a 2021. évi, azóta többször módosított 1074-es számú kormányhatározat szabályoz, Európa több országában már évek óta működik.

Mi legyen a műanyagpalackokkal? Hajítsuk ki továbbra is az erdő szélén vagy a patak partján, ahogy szoktuk? Nehogy, váltsuk inkább vissza! November 30-tól nálunk is lehetőség lesz erre. A rendszer elveiről, részleteiről átfogó anyagot készítettünk.
Amikor a rendszer még csak az elgondolás szintjén működött, azt olvashattuk, az ide sorolandó italcsomagolások speciális védjegyet kapnak: a címkén rajta lesz a körkörös nyilakat ábrázoló logó, amiről fel lehet ismerni, hogy a csomagolás visszaváltható.
A vonalkódnál érdemes keresni
Fotó: László Ildikó
Most, hogy már a gyakorlatban is működik, fény derült az egyik nagy hiányosságára, amely pontosan abban a bizonyos speciális védjegyben rejlik, ami annyira nem is speciális:
Noha fizetés során az 50 bani pluszt kifizetjük rá, ami a számlán is megjelenik, egy nagyobb bevásárlás során az sem biztos, hogy ez feltűnik. Így sokan nem is viszik vissza a termékcsomagolást, amiért korábban fizettek, mert nincsenek tudatában, hogy az adott palack visszaváltható, ez pedig elég nagy buktatója lehet a rendszernek.
Ha ráfókuszálunk, így néz ki
Fotó: László Ildikó
Egy székelyudvarhelyi kereskedelmi egységben érdeklődve megtudtuk, észrevételünk nem alaptalan: számos vásárló fordul az ott dolgozókhoz azzal a kérdéssel, hogy visszaváltható-e az általuk megvásárolni kívánt termék csomagolása, mert
A pénztárosoknak is sokan neki szegezik a kérdést, és nekik ugyan nincs nehéz dolguk ebben az esetben, hiszen a rendszer automatikusan ráteszi az 50 banis betétdíjat a számlára, amiből azonnal látják, ha visszaváltható üveg-, alumínium- vagy PET-palackot vásárolt valaki, elmondásuk szerint
Az igazsághoz viszont az is hozzátartozik – és a legnagyobb probléma talán pont ez –, hogy nem minden vásárló ilyen tudatos. Vannak, akiknek eszébe sem jut, hogy visszaváltható csomagolású terméket vásároltak, esetleg még nem is hallottak a rendszer működéséről, így nem is keresik a jelzést, ami erre utalna.
Éppen ezért lenne szerencsésebb, ha valóban elkülönítő jellegű jelzéssel látnák el az adott termékek csomagolását, amely figyelemfelkeltő, szembetűnő. Bizonyára így a rendszer is jobban, gördülékenyebben működne, több ember tudomására jutna.
Érdemes tehát alaposabban megnézni az otthon felgyűlt palackokat, boros-, pálinkás-, sörösüvegeket vagy üdítősdobozokat, hátha visszaváltható csomagolásúak, mert első ránézésre bizony nem fogjuk észrevenni a logót, aminek bár megkülönböztetésre, figyelemfelkeltésre kellene szolgálnia, egyelőre jobban megmutatja, hogy miként tud elsikkadni egy fontos információ, ha nem megfelelően van közölve.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!