Ráduly Róbert Kálmán: az igazi megoldás az lehetne, ha minden „üvegalapon” működne, és az üvegeket kimosnák, fertőtlenítenék és többször felhasználnák
Fotó: Pinti Attila
Mi legyen a műanyagpalackokkal? Hajítsuk ki továbbra is az erdő szélén vagy a patak partján, ahogy szoktuk? Nehogy, váltsuk inkább vissza! November 30-tól nálunk is lehetőség lesz erre. A rendszer elveiről, részleteiről átfogó anyagot készítettünk.
2023. november 23., 07:592023. november 23., 07:59
2023. november 23., 14:222023. november 23., 14:22
Ha van olyan téma, amely mindenkit érint, ez azok egyike: az egy hét múlva bevezetendő betétdíjas visszaváltási rendszer szinte minden részletére kitérünk. Ha elolvassa cikkünket, garantáltan tájékozottabb lesz.
Ráduly Róbert Kálmánt kértük fel arra, hogy öntsön tiszta vizet a pohárba; azért pont őt, mert egykori miniszteri tanácsosként jelen volt a betétdíjas rendszer finomhangolásánál – igaz, a nyári kormányváltás miatt félbe maradt a munkája. Mielőtt a dolgok mélyére ásnánk, összefoglaljuk egyetlen bővített mondatban mindazt, amit a vásárlónak tudnia kell.
Egy kis történelmi előzmény – ez tetszés szerint átugorható
„Akik korábban születtek, még emlékezhetnek a szocialista betétdíjas eljárásra: például a [széles szájú] tejesüvegek cseréjére. Később a piacgazdaság már arról szólt, hogy mindent a lehető legolcsóbban kell előállítani, ezért az újrafelhasználás módszerét átvette az egyszeri használat. Be is jött a képbe a műanyagpalackok tömkelege, aminek jelentős részét nem hasznosították újra, ezért azok inkább a patakok partján végezték. Egy idő után európai uniós nyomásra Romániának is lépnie kellett” – kezdte az alapoknál Ráduly Róbert.
A betétdíjas rendszer, más néven DRS (angolul Deposit Return System) vagy SGR (románul Sistemul de garanţie-returnare, amit a 2021-ből származó, azóta többször módosított 1074-es kormányhatározat szabályoz) Európa több országában már évek óta működik;
A fogyasztót érintő részletek
Ha a lényeget nézzük, akkor adódik a kérdés: decembertől mit fog látni a romániai fogyasztó?
– fogalmaz a szakember. Tehát a lényeg egy tetszőleges példával illusztrálva: a boltokban a megszokott kétliteres Borvíz márkájú ásványvízért 3 lejt, a visszaváltós logóval ellátott, szintén kétliteres Borvíz márkájú ásványvízért 3+0,5 lejt fog fizetni a vásárló.
A betétdíjas rendszer logója. Ez kerül a visszaváltható palackokra, üvegekre, alumíniumdobozokra
Fotó: RetuRO
Ez az emberekben először természetesen zavart fog okozni, ezért talán mindenki azokat a termékeket fogja keresni és megvásárolni, amelyeken nem lesz ilyen logó (vagyis az ötven banival olcsóbb kétliteres Borvíz ásványvizet), az átmeneti időszak után azonban ezek a termékek elfogynak a polcokról, azokat pedig felváltják a visszaváltós logóval ellátott kétliteres Borvíz márkájú ásványvizek, amelyek már 3,5 lejbe fognak kerülni.
Ezzel kapcsolatban az első és legfontosabb üzenet:
Tehát azokat a palackokat, boros, pálinkás, sörös üvegeket vagy üdítős dobozokat, amelyek most otthon hányódnak, hiába visszük vissza az üzletbe, mert azon nincs rajta az említett logó.
Az elején mindenkinek nehezére fog esni – főleg a boltosoknak –, hogy
Türelmet és kitartást kívánunk mindannyiuknak!
A fogyasztó tehát csak azután kapja vissza az ötven baniját, miután olyan palackot, üveget, dobozt visz vissza az üzletbe, amelyen szerepel a visszaváltási díjas logó – ezért is kell vigyázni, hogy a flakonról ne tépjük le a címkét. Mi több, visszavitelkor a palackot, dobozt nem szabad összenyomni. „Hoppá – húzhatja fel a szemöldökét jogosan az olvasó –, éveken át épp azt kérték, hogy térfogatcsökkentés, tárolás és szállítás miatt nyomjuk össze a palackokat”.
Tehát még egyszer a vásárlót érintő folyamatról:
A továbbiakban beszéljünk a kiskereskedőket és a vendéglátókat érintő tudnivalókról!
A kiskereskedők feladatáról
Nos, Ráduly Róbert szerint az egyik kutya épp itt van elásva, mert a demokráciára nem feltétlenül az a jellemző, hogy a dolgok szakmai alapokon működnek. A népszerűség hajhászása ugyanis ma már mindent felülír – így egy adott pillanatban a boltok szerepe is kezd kissé átmenni ködösbe. A vonatkozó jogszabály ugyanis egyrészt azt írja elő, hogy minden üzletnek vissza kell vásárolnia a betétdíjas termékek palackjait. Ugyanakkor
Nem vitás, hogy több kisbolt is élni fog ezzel a lehetőséggel, mondván, nem akar felesleges cécót az egész visszaváltással (az üzletesnek így nem kell ezzel bajlódnia, a palackokat pedig nem kell tárolnia).
„Egy idő után azonban visszájára sülhet el a szűklátókörűség és a negatív hozzáállás. A boltos a saját kényelme miatt ugyanis versenyhátrányba kerülhet, mivel a vásárlók jó eséllyel oda fognak átpártolni – és a pénzüket elkölteni –, ahol a vásárlással egyidőben vissza is válthatják az időközben otthon összegyűjtött betétdíjas palackokat, üvegeket. Ilyen hátrányt halmoztak fel azok az üzletek is, amelyek nem voltak nyitottak a bankkártyás vásárlásra, ezért el is veszítették vásárlóik jelentős részét.” Ráduly épp ezért minden üzletest arra biztat – legyen bármekkora is a boltja –,
Nem kell tartania ugyanis attól, hogy ha mondjuk egy hét alatt 200 palackot adott el, akkor húszezret kell visszaváltania, mert nagyrészt továbbra is azok fognak vásárolni nála, akik eddig is – ez a fogyasztói hűség.
Fotó: Haáz Vince
Még egyszer a boltost érintő folyamatról
Tehát a boltost érintő folyamat: amikor beszerzi a lerakattól, nagykereskedőtől az ötven banival megemelt betétdíjas terméket, nemcsak az anyagunk elején említett Borvíz márkájú 3 lejes ásványvizet veszi meg mondjuk 2,70-ért (a különbözetet jelentő 30 bani az ő árkülönbsége, amiből él), hanem
Amikor tőle megveszik a terméket, akkor ő tulajdonképpen visszakapta a lerakatnak pluszban fizetett ötven banit; így tehát bezárult számára is a kör, vagyis a nullszaldós történet. Az azonban igaz, hogy
Amikor később visszavette a boltos a hozzá bevitt üres üvegeket és visszaadta értük az ötven banikat, majd amikor a rendszert működtető RetuRO vállalat a bolttól elvitte a palackokat (hetente legalább egyszer), akkor a RetuRO visszaadja a boltosnak az ötven banikat; tehát megint nullaszaldós a történet.
Van azonban egy haszna boltosnak, ez pedig a visszavételi díj, ami mindössze palackonként néhány bani (az összeg különbözik a pillepalack és a fémdoboz esetében), ám
Az állam azért vezette be ezt a visszavételi díjat, mert a kisboltoknak is vannak pluszköltségeik azzal, hogy működtetik a visszaváltást: a boltos ezzel tölti a munkaideje egy részét, az üres flakonoknak pedig raktárt kell biztosítson. Ezt a visszavételi díjat a RetuRO adja a boltosnak, neki azonban a palackozók biztosítják.
Azért kellene – Ráduly szerint – mindenkinek kivennie a részét a visszaváltásból, mert a gazdasági szereplők a haszonélvezői a termékértékesítésnek: a termék gyártója és palackozója, az elosztást végző nagykereskedő, végül a végterméket a fogyasztónak eladó kiskereskedő. És mivel ezeknek van haszna a folyamatból, ezért a környezetre gyakorolt negatív hatásból is ki kell vegyék a részüket.
Fotó: Haáz Vince
És akkor lássuk a vendéglátók helyzetét
Egy vendéglőben, étteremben a mindennapos magatartás azt feltételezi – akárcsak a jogszabály –, hogy a vendégek helyben fogyasztják el a palackok tartalmát, és az üres üvegeket, palackokat, dobozokat az egységben hagyják. Ezért a vendéglátók esetében az a szabály, hogy
Ilyenkor a pincér köteles feltenni a számlára az ötven banit. Az otthagyott palackokat a vendéglátó összegyűjti (amiért előzetesen már kifizette egyenként az ötven banikat a beszállítónak) és leadja a RetuRO vállalatnak, aki visszaadja neki az ötven banit. A vendéglátókat is megilleti a kezelési díj, de ez kisebb, mint a boltok esetében.
A kezelési díj amúgy az automata palackvisszaváltókat működtetők esetében a legnagyobb.
Decemberben csak elvétve fogunk találkozni az új típusú címkékkel, mert ekkora a legtöbb üzlet felhalmozza a készleteit az ünnepek közeledte miatt.
Az új rendszer boszorkánykonyhájáról
Ha eljutott idáig a Tisztelt Olvasó, felteheti a kérdést: mégis mire jó ez az egész pingpongozás az ötven banikkal? Felvetése nagyon jó, meg is adjuk rá a választ.
Pénzügyek esetén létezik a pénzkibocsátás haszna; ez az új rendszer is ebből épül meg – húzta alá Ráduly Róbert, majd egy példával illusztrálta mindezt. Az új betétdíjas visszaváltási eljárás folyamán a vásárlók leemelik a polcról betétdíjas termékeket, kifizetik érte a plusz ötven banit, ám később nem fogja mindenki visszavinni az üres palackot, illetve üveget – az ilyen ötven banik tehát a rendszerben maradnak. A már működő külföldi gyakorlat azt mutatja, hogy
Érdemes gyorsan számolni: becslések szerint Romániában legkevesebb 6 milliárd palack/üveg/alumínium doboz fogy el évente (ez elégé szerény becslés), ami 3 milliárd lej (6 milliárd x 0,5 lej). Annak kétharmadát visszaviszik a boltokba (2 milliárd lej), egyharmadát azonban nem (1 milliárd lej, ami 200 millió euró).
A gyakorlat szerint az első évben a már említett kétharmadról beszélhetünk, a második évben 85-90 százalékról, a harmadikban már 95 százalékról. A lényeg: a felelőtlen fogyasztó pénzén épül meg a rendszer; akik valamilyen ok miatt nem viszik vissza a palackot, például azért, mert a palackba tejet töltenek, amit később már nem fognak visszavásárolni (ezért kell tisztán visszavinni).
A jogszabály arra is lehetőséget ad, hogy önkormányzatok saját forrásból is telepíthessenek a településükre automata visszaváltó berendezéseket. Ezzel szakmai alapon az a gond, hogy a rendszert azoknak kellene működtetniük, akiknek ebben hasznuk van – az önkormányzatok azonban nem ilyenek. És jól tudjuk, hogy ami nem üzleti alapon jön létre, az nem is szokott jól működni.
Fotó: Pixabay
Végezetül egy kérdés: öt év múlva mi lesz?
A bevezetendő megoldás csak félmegoldás, mert itt tulajdonképpen újrahasznosításról beszélünk, ez pedig messze van a környezetbarát megoldástól.
Most ugyanis a visszaváltott üvegeket bezúzzák és újraöntik, ez pedig rendkívül sok energiát használ el, és igencsak környezetterhelő. De az egész folyamat lényege mégis nyilvánvaló: az ötven baniknak köszönhetően néhány éven belül remélhetőleg el fognak tünni a flakonok, az üres sörös üvegek és kólás dobozok a patakok partjairól.
Ráduly Róbert Kálmán szerepéről
Ráduly Róbert Kálmán 2022 szeptemberében került a Környezetvédelmi, Vízügyi és Erdészeti Minisztériumba Tánczos Barna akkori tárcavezető miniszteri tanácsosaként. Az ő szerepe az volt, hogy újra tudjon tárgyalni sok olyan részletet a készülő betétdíjas visszaváltási rendszerrel kapcsolatban, ami átgondolatlannak bizonyult. „Jól is haladtunk a tárgyalásokkal mindaddig, amíg nem került egyre közelebb a kormánycsere. Kidolgoztam egy teljesen új könyvviteli eljárást, hogy az egész betétdíjas rendszert könnyen lehessen követni, ám 2023 májusától a munkám fele ott maradt a tarsolyomban – tavasztól ugyanis minden a kormányváltásról szólt Bukarestben” – emlékezett vissza. Egy sor miniszteri rendelettervezetet is elkészített, amiket „már annak idején feltettünk a minisztérium honlapjára, azok egy része azonban a mai napig sincs elfogadva, holott a rendszer követésének és számonkérésének kötelező elemei kellene legyenek”.
Ráduly szerint „van még néhány apróság, amivel próbálkoztunk márciusban, de a mai napig nincs megoldva. Például az, hogy a pénztárgépek szoftvere alapból nem teszi lehetővé a negatív műveletet. Kétszázezer kereskedő esetében pedig nem egyszerű a pénztárgépek szoftverének frissítése”.
Mint ismert, Nicolae Ciuca miniszterelnök 2023. június 12-én tartotta az általa vezetett kormány utolsó ülését, az új miniszterelnök, Marcel Ciolacu azonban az RMDSZ nélkül alakított kormányt.
Egy határrendészekből és hegyimentőkből álló csapat hétfőn lehozott a hegyekből négy eltévedt ukrán férfit, akik a Máramarosi-havasokon keresztül szöktek át Ukrajnából Romániába.
Az idősek világnapja alkalmából köszöntik a szépkorúakat kedden Gyergyószentmiklós Polgármesteri Hivatala, illetve a Gyergyószentmiklósi Művelődési Központ szervezésében.
Munkagépek dolgoznak a Gyergyószárhegyhez tartozó Güdüc faluba vezető úton, alapoznak, szélesítik az úttestet. Aszfaltot jövőre kap majd az ötkilométeres útfelület.
Beborították tört kővel a nagykórház mögött épülő parkolót Marosvásárhelyen, és a tervek szerint október végén már használatba is vehetik azt a gépkocsival érkezők. Nagy szükség van erre.
Otthonról távozott szombaton, majd nem tért haza a Marosvásárhelyhez tartozó Hidegvölgy nevű részén lakó, 13 éves Feri Alexandra Adina, akit eltűnt személyként keres a Maros megyei rendőrség.
Négyezer lejes büntetést kapott egy bodzafordulói nő, miután indokolatlanul tárcsázta a 112-es segélyhívó számot. Mivel a telefonhívás nyomán úgy tűnt, hogy valóban segítségre van szüksége a nőnek, több mint egy órán át keresték a hatóságok.
Harmincnapos előzetes letartóztatásba került egy 61 éves férfi, akit az egyik unokája szexuális bántalmazásával gyanúsítanak – számolt be hétfőn a bodzafordulói ügyészség.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter hétfőn meggyőződését fejezte ki, hogy a gyógyszerészek tömeges kiképzésével növekedni fog az influenza ellen patikákban beoltottak száma.
Összesen hét, településekre tévedt medvéről szóló bejelentés érkezett az elmúlt egy hétben a 112-es segélyhívó számra, ám a hatóságoknak csak egy esetben kellett beavatkozniuk – közölte a Hargita Megyei Csendőr-felügyelőség.
A nagy érdeklődésre és pozitív visszajelzésekre való tekintettel második alkalommal hívják életre a Láthatatlan kiállítás nevet viselő tárlatot Székelyudvarhelyen. A kiállítótérben kitapinthatóvá válnak a látássérültek mindennapjai.
szóljon hozzá!