A felelőtlen fogyasztó pénzén épül meg a betétdíjas rendszer

A felelőtlen fogyasztó pénzén épül meg a betétdíjas rendszer

Ráduly Róbert Kálmán: az igazi megoldás az lehetne, ha minden „üvegalapon” működne, és az üvegeket kimosnák, fertőtlenítenék és többször felhasználnák

Fotó: Pinti Attila

Mi legyen a műanyagpalackokkal? Hajítsuk ki továbbra is az erdő szélén vagy a patak partján, ahogy szoktuk? Nehogy, váltsuk inkább vissza! November 30-tól nálunk is lehetőség lesz erre. A rendszer elveiről, részleteiről átfogó anyagot készítettünk.

Kozán István

2023. november 23., 07:592023. november 23., 07:59

2023. november 23., 14:222023. november 23., 14:22

Ha van olyan téma, amely mindenkit érint, ez azok egyike: az egy hét múlva bevezetendő betétdíjas visszaváltási rendszer szinte minden részletére kitérünk. Ha elolvassa cikkünket, garantáltan tájékozottabb lesz.

Első hallásra bonyolultnak tűnhet a betétdíjas visszaváltási rendszer, mégsem az. Vásárlóként, üzlettulajdonosként, étterem-működtetőként is érdemes időt szánnia cikkünkre.

Ráduly Róbert Kálmánt kértük fel arra, hogy öntsön tiszta vizet a pohárba; azért pont őt, mert egykori miniszteri tanácsosként jelen volt a betétdíjas rendszer finomhangolásánál – igaz, a nyári kormányváltás miatt félbe maradt a munkája. Mielőtt a dolgok mélyére ásnánk, összefoglaljuk egyetlen bővített mondatban mindazt, amit a vásárlónak tudnia kell.

Hamarosan az üzletek polcain kétféle címkével fognak megjelenni a műanyag-, üveg- vagy fémcsomagolásban, azaz alumíniumdobozban értékesített, 100 ml és 3 liter közötti űrtartalmú palackozott italok: az új címkés termékekért ötven banival többet fogunk fizetni, azt a plusz ötven banit azonban később visszakaphatjuk – de tennünk is kell mindezért.

Egy kis történelmi előzmény – ez tetszés szerint átugorható

„Akik korábban születtek, még emlékezhetnek a szocialista betétdíjas eljárásra: például a [széles szájú] tejesüvegek cseréjére. Később a piacgazdaság már arról szólt, hogy mindent a lehető legolcsóbban kell előállítani, ezért az újrafelhasználás módszerét átvette az egyszeri használat. Be is jött a képbe a műanyagpalackok tömkelege, aminek jelentős részét nem hasznosították újra, ezért azok inkább a patakok partján végezték. Egy idő után európai uniós nyomásra Romániának is lépnie kellett” – kezdte az alapoknál Ráduly Róbert.

A betétdíjas rendszer, más néven DRS (angolul Deposit Return System) vagy SGR (románul Sistemul de garanţie-returnare, amit a 2021-ből származó, azóta többször módosított 1074-es kormányhatározat szabályoz) Európa több országában már évek óta működik;

a termék vásárlása során a fogyasztó nemcsak a termék árát fizeti meg, hanem egy fix betétdíjat is, amelyet a csomagolás visszaváltásakor visszakap.

A fogyasztót érintő részletek

Ha a lényeget nézzük, akkor adódik a kérdés: decembertől mit fog látni a romániai fogyasztó?

Idézet
Azt, hogy ugyanazon termékek mellett, amelyeket eddig is ismert (ásványvíz, sör, bor, egyéb szeszes ital), meg fognak jelenni azok is, amelyek csomagolásán, címkéjén már szerepelni fognak a kötelező visszaváltási díjas termékek jelölései, vagyis a termékcsomagoláson alkalmazandó logók – az ilyen termékekért pedig a fogyasztó ötven banival többet fog fizetni”

– fogalmaz a szakember. Tehát a lényeg egy tetszőleges példával illusztrálva: a boltokban a megszokott kétliteres Borvíz márkájú ásványvízért 3 lejt, a visszaváltós logóval ellátott, szintén kétliteres Borvíz márkájú ásványvízért 3+0,5 lejt fog fizetni a vásárló.

Galéria

A betétdíjas rendszer logója. Ez kerül a visszaváltható palackokra, üvegekre, alumíniumdobozokra

Fotó: RetuRO

Ez az emberekben először természetesen zavart fog okozni, ezért talán mindenki azokat a termékeket fogja keresni és megvásárolni, amelyeken nem lesz ilyen logó (vagyis az ötven banival olcsóbb kétliteres Borvíz ásványvizet), az átmeneti időszak után azonban ezek a termékek elfogynak a polcokról, azokat pedig felváltják a visszaváltós logóval ellátott kétliteres Borvíz márkájú ásványvizek, amelyek már 3,5 lejbe fognak kerülni.

Ezzel kapcsolatban az első és legfontosabb üzenet:

senkinek nem adnak vissza később ötven banit, ha azért korábban nem fizetett ötven banit.

Tehát azokat a palackokat, boros, pálinkás, sörös üvegeket vagy üdítős dobozokat, amelyek most otthon hányódnak, hiába visszük vissza az üzletbe, mert azon nincs rajta az említett logó.

Az elején mindenkinek nehezére fog esni – főleg a boltosoknak –, hogy

sokan olyan üvegekre, „flakonokra” kérik majd az ötven banit, amin nincs logó.

Türelmet és kitartást kívánunk mindannyiuknak!

A fogyasztó tehát csak azután kapja vissza az ötven baniját, miután olyan palackot, üveget, dobozt visz vissza az üzletbe, amelyen szerepel a visszaváltási díjas logó – ezért is kell vigyázni, hogy a flakonról ne tépjük le a címkét. Mi több, visszavitelkor a palackot, dobozt nem szabad összenyomni. „Hoppá – húzhatja fel a szemöldökét jogosan az olvasó –, éveken át épp azt kérték, hogy térfogatcsökkentés, tárolás és szállítás miatt nyomjuk össze a palackokat”.

Tehát még egyszer a vásárlót érintő folyamatról:

vásárláskor kifizeti a plusz 50 banit, a betétdíjas palack leadásakor visszakapja az 50 banit. Ennyi.

A továbbiakban beszéljünk a kiskereskedőket és a vendéglátókat érintő tudnivalókról!

A kiskereskedők feladatáról

Nos, Ráduly Róbert szerint az egyik kutya épp itt van elásva, mert a demokráciára nem feltétlenül az a jellemző, hogy a dolgok szakmai alapokon működnek. A népszerűség hajhászása ugyanis ma már mindent felülír – így egy adott pillanatban a boltok szerepe is kezd kissé átmenni ködösbe. A vonatkozó jogszabály ugyanis egyrészt azt írja elő, hogy minden üzletnek vissza kell vásárolnia a betétdíjas termékek palackjait. Ugyanakkor

hagy egy kiskaput is, ugyanis lehetővé teszi, hogy a 200 négyzetméternél kisebb üzletek egy adott távolságon (lakótelepen, falurészen) belül társulhassanak egymással és kinevezhessenek egyet maguk közül, amely átvállalja tőlük a visszaváltást.

Nem vitás, hogy több kisbolt is élni fog ezzel a lehetőséggel, mondván, nem akar felesleges cécót az egész visszaváltással (az üzletesnek így nem kell ezzel bajlódnia, a palackokat pedig nem kell tárolnia).

„Egy idő után azonban visszájára sülhet el a szűklátókörűség és a negatív hozzáállás. A boltos a saját kényelme miatt ugyanis versenyhátrányba kerülhet, mivel a vásárlók jó eséllyel oda fognak átpártolni – és a pénzüket elkölteni –, ahol a vásárlással egyidőben vissza is válthatják az időközben otthon összegyűjtött betétdíjas palackokat, üvegeket. Ilyen hátrányt halmoztak fel azok az üzletek is, amelyek nem voltak nyitottak a bankkártyás vásárlásra, ezért el is veszítették vásárlóik jelentős részét.” Ráduly épp ezért minden üzletest arra biztat – legyen bármekkora is a boltja –,

teremtse meg a feltételeit annak, hogy vissza tudja váltani a betétdíjas termékeket.

Nem kell tartania ugyanis attól, hogy ha mondjuk egy hét alatt 200 palackot adott el, akkor húszezret kell visszaváltania, mert nagyrészt továbbra is azok fognak vásárolni nála, akik eddig is – ez a fogyasztói hűség.

Galéria

Fotó: Haáz Vince

Még egyszer a boltost érintő folyamatról

Tehát a boltost érintő folyamat: amikor beszerzi a lerakattól, nagykereskedőtől az ötven banival megemelt betétdíjas terméket, nemcsak az anyagunk elején említett Borvíz márkájú 3 lejes ásványvizet veszi meg mondjuk 2,70-ért (a különbözetet jelentő 30 bani az ő árkülönbsége, amiből él), hanem

minden egyes termékre ő is kifizeti a plusz ötven banit – tehát ő már betette azt az ötven banit, ezért lesz a termék végső ára 3,5 lej az ő üzletében.

Amikor tőle megveszik a terméket, akkor ő tulajdonképpen visszakapta a lerakatnak pluszban fizetett ötven banit; így tehát bezárult számára is a kör, vagyis a nullszaldós történet. Az azonban igaz, hogy

a rendszer működését a boltos hitelezi meg – ezt is jelezni kell, mert ez így korrekt.

Amikor később visszavette a boltos a hozzá bevitt üres üvegeket és visszaadta értük az ötven banikat, majd amikor a rendszert működtető RetuRO vállalat a bolttól elvitte a palackokat (hetente legalább egyszer), akkor a RetuRO visszaadja a boltosnak az ötven banikat; tehát megint nullaszaldós a történet.

Van azonban egy haszna boltosnak, ez pedig a visszavételi díj, ami mindössze palackonként néhány bani (az összeg különbözik a pillepalack és a fémdoboz esetében), ám

amikor a RetuRO visszaadja az üzletesnek az ötven banikat, ugyanakkor a visszavételi díjat is megkapja az üzletes.

Az állam azért vezette be ezt a visszavételi díjat, mert a kisboltoknak is vannak pluszköltségeik azzal, hogy működtetik a visszaváltást: a boltos ezzel tölti a munkaideje egy részét, az üres flakonoknak pedig raktárt kell biztosítson. Ezt a visszavételi díjat a RetuRO adja a boltosnak, neki azonban a palackozók biztosítják.

Azért kellene – Ráduly szerint – mindenkinek kivennie a részét a visszaváltásból, mert a gazdasági szereplők a haszonélvezői a termékértékesítésnek: a termék gyártója és palackozója, az elosztást végző nagykereskedő, végül a végterméket a fogyasztónak eladó kiskereskedő. És mivel ezeknek van haszna a folyamatból, ezért a környezetre gyakorolt negatív hatásból is ki kell vegyék a részüket.

Galéria

Fotó: Haáz Vince

És akkor lássuk a vendéglátók helyzetét

Egy vendéglőben, étteremben a mindennapos magatartás azt feltételezi – akárcsak a jogszabály –, hogy a vendégek helyben fogyasztják el a palackok tartalmát, és az üres üvegeket, palackokat, dobozokat az egységben hagyják. Ezért a vendéglátók esetében az a szabály, hogy

a fogyasztónak alapból nem kell kifizetnie a plusz ötven banikat, csak abban az esetben, ha jelzi a pincérnek, hogy megmaradt félpalacknyi vize, amit távozáskor magával szeretne vinni.

Ilyenkor a pincér köteles feltenni a számlára az ötven banit. Az otthagyott palackokat a vendéglátó összegyűjti (amiért előzetesen már kifizette egyenként az ötven banikat a beszállítónak) és leadja a RetuRO vállalatnak, aki visszaadja neki az ötven banit. A vendéglátókat is megilleti a kezelési díj, de ez kisebb, mint a boltok esetében.

A kezelési díj amúgy az automata palackvisszaváltókat működtetők esetében a legnagyobb.

Decemberben csak elvétve fogunk találkozni az új típusú címkékkel, mert ekkora a legtöbb üzlet felhalmozza a készleteit az ünnepek közeledte miatt.

Látványosabban várhatóan januártól láthatunk új címkés palackozott italokat, meghatározó módon pedig márciustól lesznek jelen. A boros és szeszes italok esetében később, mert azok körforgása lassúbb.

Az új rendszer boszorkánykonyhájáról

Ha eljutott idáig a Tisztelt Olvasó, felteheti a kérdést: mégis mire jó ez az egész pingpongozás az ötven banikkal? Felvetése nagyon jó, meg is adjuk rá a választ.
Pénzügyek esetén létezik a pénzkibocsátás haszna; ez az új rendszer is ebből épül meg – húzta alá Ráduly Róbert, majd egy példával illusztrálta mindezt. Az új betétdíjas visszaváltási eljárás folyamán a vásárlók leemelik a polcról betétdíjas termékeket, kifizetik érte a plusz ötven banit, ám később nem fogja mindenki visszavinni az üres palackot, illetve üveget – az ilyen ötven banik tehát a rendszerben maradnak. A már működő külföldi gyakorlat azt mutatja, hogy

az első évben az eladott palackok, üvegek, alumínium dobozok kétharmada került vissza a rendszerbe.

Érdemes gyorsan számolni: becslések szerint Romániában legkevesebb 6 milliárd palack/üveg/alumínium doboz fogy el évente (ez elégé szerény becslés), ami 3 milliárd lej (6 milliárd x 0,5 lej). Annak kétharmadát visszaviszik a boltokba (2 milliárd lej), egyharmadát azonban nem (1 milliárd lej, ami 200 millió euró).

Tehát ha a fogyasztók minél kevesebb palackot, üveget, alumínium dobozt visznek vissza és kérik értük a visszajáró ötven banit, annál inkább „jót tesznek” ennek a rendszernek.

A gyakorlat szerint az első évben a már említett kétharmadról beszélhetünk, a második évben 85-90 százalékról, a harmadikban már 95 százalékról. A lényeg: a felelőtlen fogyasztó pénzén épül meg a rendszer; akik valamilyen ok miatt nem viszik vissza a palackot, például azért, mert a palackba tejet töltenek, amit később már nem fognak visszavásárolni (ezért kell tisztán visszavinni).

Az országos rendszer megépítése 150 millió euróba kerül, tizenhét regionális pont lesz, az elsőt Bonchidán adják át (Székelyföldet a Marosvásárhely melletti egység fogja kiszolgálni; Csíkszeredában egy másodlagos pont lesz).

A jogszabály arra is lehetőséget ad, hogy önkormányzatok saját forrásból is telepíthessenek a településükre automata visszaváltó berendezéseket. Ezzel szakmai alapon az a gond, hogy a rendszert azoknak kellene működtetniük, akiknek ebben hasznuk van – az önkormányzatok azonban nem ilyenek. És jól tudjuk, hogy ami nem üzleti alapon jön létre, az nem is szokott jól működni.

Galéria

Fotó: Pixabay

Végezetül egy kérdés: öt év múlva mi lesz?

A bevezetendő megoldás csak félmegoldás, mert itt tulajdonképpen újrahasznosításról beszélünk, ez pedig messze van a környezetbarát megoldástól.

Az igazi megoldás az lehetne – véli a szakember –, ha minden „üvegalapon” működne, és az üvegeket kimosnák, fertőtlenítenék és többször felhasználnák.

Most ugyanis a visszaváltott üvegeket bezúzzák és újraöntik, ez pedig rendkívül sok energiát használ el, és igencsak környezetterhelő. De az egész folyamat lényege mégis nyilvánvaló: az ötven baniknak köszönhetően néhány éven belül remélhetőleg el fognak tünni a flakonok, az üres sörös üvegek és kólás dobozok a patakok partjairól.

Ráduly Róbert Kálmán szerepéről

Ráduly Róbert Kálmán 2022 szeptemberében került a Környezetvédelmi, Vízügyi és Erdészeti Minisztériumba Tánczos Barna akkori tárcavezető miniszteri tanácsosaként. Az ő szerepe az volt, hogy újra tudjon tárgyalni sok olyan részletet a készülő betétdíjas visszaváltási rendszerrel kapcsolatban, ami átgondolatlannak bizonyult. „Jól is haladtunk a tárgyalásokkal mindaddig, amíg nem került egyre közelebb a kormánycsere. Kidolgoztam egy teljesen új könyvviteli eljárást, hogy az egész betétdíjas rendszert könnyen lehessen követni, ám 2023 májusától a munkám fele ott maradt a tarsolyomban – tavasztól ugyanis minden a kormányváltásról szólt Bukarestben” – emlékezett vissza. Egy sor miniszteri rendelettervezetet is elkészített, amiket „már annak idején feltettünk a minisztérium honlapjára, azok egy része azonban a mai napig sincs elfogadva, holott a rendszer követésének és számonkérésének kötelező elemei kellene legyenek”.

Ráduly szerint „van még néhány apróság, amivel próbálkoztunk márciusban, de a mai napig nincs megoldva. Például az, hogy a pénztárgépek szoftvere alapból nem teszi lehetővé a negatív műveletet. Kétszázezer kereskedő esetében pedig nem egyszerű a pénztárgépek szoftverének frissítése”.

Mint ismert, Nicolae Ciuca miniszterelnök 2023. június 12-én tartotta az általa vezetett kormány utolsó ülését, az új miniszterelnök, Marcel Ciolacu azonban az RMDSZ nélkül alakított kormányt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 22., hétfő

Az új funkciót kapó könyvtárak révén sok vidéki közösségben válik elérhetőbbé a digitális világ

Tizenhat közkönyvtár alakul informatikai rendszerrel felszerelt központtá Maros megyében, ebből kettőt teljesen fel is újítanak. Cél a digitális készségek fejlesztése azokban a közösségekben is, ahol eddig nem volt rá lehetőség.

Az új funkciót kapó könyvtárak révén sok vidéki közösségben válik elérhetőbbé a digitális világ
2024. április 22., hétfő

Újra megszólal a csengettyű a szárhegyi felszegi iskolánál

Befejezéshez közeledik Gyergyószárhegy két meghatározó középületének felújítása, és más önkormányzati tulajdonú épületeknél is zajlik a munka. A felszegi iskolánál a régi arculat visszahozására is odafigyelnek.

Újra megszólal a csengettyű a szárhegyi felszegi iskolánál
2024. április 22., hétfő

Rendhagyó koncert lesz a Szent Miklós Plébánián

Jacob de Haan Missa de Santa Cecilia című művét adja elő csütörtökön a székelyudvarhelyi Szent Miklós Plébánián a Palló Imre Művészeti Középiskola 9-12. osztályos diákokból álló kórusa.

Rendhagyó koncert lesz a Szent Miklós Plébánián
2024. április 22., hétfő

Autórongálásért vettek őrizetbe egy mezőbándi férfit

Rendzavarásért és egy autó megrongálásáért vettek huszonnégy órás őrizetbe egy mezőbándi férfit vasárnap a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság egységei – közölte hétfőn a rendőrség.

Autórongálásért vettek őrizetbe egy mezőbándi férfit
2024. április 22., hétfő

Hervai Katalin műtermében: imádkozz és dolgozz!

A Szent György Napok kulturális hetébe ágyazott tavalyi Made in Sepsi ArtBrunch program folytatásaként idén újabb alkotóműhelyekbe látogathatnak el az érdeklődők. Hétfőn Hervai Katalin grafikusművész fogadta műtermében a vendégeket.

Hervai Katalin műtermében: imádkozz és dolgozz!
2024. április 22., hétfő

Engedménnyel a jobb közlekedésbiztonságért: 17 évesek is kormányhoz ülhetnek felnőtt kísérő jelenlétében

Hétfői együttes ülésén a szenátus jogi és védelmi bizottsága elfogadta azt a törvénytervezetet, amely szerint a B és BE kategóriás jogosítvánnyal rendelkező 17 éves kiskorúak felnőtt kísérő jelenlétében vezethetnek gépjárművet.

Engedménnyel a jobb közlekedésbiztonságért: 17 évesek is kormányhoz ülhetnek felnőtt kísérő jelenlétében
2024. április 22., hétfő

Idén is lesz kerékpáros majális Székelyudvarhelyen

Bringás felvonulás, koncertek, táncelőadások és különleges gyerekprogramok várnak azokra, aki részt vesznek a Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala, illetve a városi könyvtár által szervezett majálison, amelyet a Sétatéren tartanak idén.

Idén is lesz kerékpáros majális Székelyudvarhelyen
2024. április 22., hétfő

Mentálhigiénés képzés unitárius felekezetű nőknek

Nagy igény volt az unitárius nőszövetségeken belül a vezetői és mentálhigiénés képzésekre, ezért egy képzéssorozat harmadik állomásaként az elmúlt hétvégén Sepsiszentgyörgyön is megszervezték a nőknek szóló mentálhigiénés hétvégét.

Mentálhigiénés képzés unitárius felekezetű nőknek
2024. április 22., hétfő

Elismerték Ambrus Irén csíkszeredai infektológus főorvos munkáját

Negyvenkét év orvosi munka áll Ambrus Irén csíkszeredai infektológus főorvos mögött, akit hasznos, a közösség érdekében végzett munkájáért elismerésben részesítette hétfőn a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság.

Elismerték Ambrus Irén csíkszeredai infektológus főorvos munkáját
2024. április 22., hétfő

Külföldi turistanőt sebesített meg itthon egy medve

Medve támadt egy idős nőre hétfőn a Vidraru víztározó közelében – írja az Agerpres hírügynökség az Argeş megyei katasztrófavédelmi felügyelőség tájékoztatására hivatkozva.

Külföldi turistanőt sebesített meg itthon egy medve
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!