„Kimillizve”. Felirat nélkül 10×5 mm a megkülönböztető jelzés, és további hátrány, hogy egyéb logók társaságába helyezték
Fotó: László Ildikó
Nagy előrelépés történt Romániában két hónappal ezelőtt az újrahasznosítást illetően: a kereskedelmi egységekben 50 banis betétdíjjal ösztönzik a vásárlókat, hogy visszaváltsák a kiürült üveg-, alumínium- és PET-palackokat. A betétdíjas rendszer tavaly november végén startolt, ahogy azonban az lenni szokott, a hiányosságok ebben az esetben is az elindulást követően mutatkoztak meg.
2024. február 06., 08:012024. február 06., 08:01
2024. február 07., 15:362024. február 07., 15:36
A betétdíjas rendszer, más néven DRS (angolul Deposit Return System) vagy SGR (románul Sistemul de garanţie-returnare), amit nálunk a 2021. évi, azóta többször módosított 1074-es számú kormányhatározat szabályoz, Európa több országában már évek óta működik.
Mi legyen a műanyagpalackokkal? Hajítsuk ki továbbra is az erdő szélén vagy a patak partján, ahogy szoktuk? Nehogy, váltsuk inkább vissza! November 30-tól nálunk is lehetőség lesz erre. A rendszer elveiről, részleteiről átfogó anyagot készítettünk.
Amikor a rendszer még csak az elgondolás szintjén működött, azt olvashattuk, az ide sorolandó italcsomagolások speciális védjegyet kapnak: a címkén rajta lesz a körkörös nyilakat ábrázoló logó, amiről fel lehet ismerni, hogy a csomagolás visszaváltható.
A vonalkódnál érdemes keresni
Fotó: László Ildikó
Most, hogy már a gyakorlatban is működik, fény derült az egyik nagy hiányosságára, amely pontosan abban a bizonyos speciális védjegyben rejlik, ami annyira nem is speciális:
Noha fizetés során az 50 bani pluszt kifizetjük rá, ami a számlán is megjelenik, egy nagyobb bevásárlás során az sem biztos, hogy ez feltűnik. Így sokan nem is viszik vissza a termékcsomagolást, amiért korábban fizettek, mert nincsenek tudatában, hogy az adott palack visszaváltható, ez pedig elég nagy buktatója lehet a rendszernek.
Ha ráfókuszálunk, így néz ki
Fotó: László Ildikó
Egy székelyudvarhelyi kereskedelmi egységben érdeklődve megtudtuk, észrevételünk nem alaptalan: számos vásárló fordul az ott dolgozókhoz azzal a kérdéssel, hogy visszaváltható-e az általuk megvásárolni kívánt termék csomagolása, mert
A pénztárosoknak is sokan neki szegezik a kérdést, és nekik ugyan nincs nehéz dolguk ebben az esetben, hiszen a rendszer automatikusan ráteszi az 50 banis betétdíjat a számlára, amiből azonnal látják, ha visszaváltható üveg-, alumínium- vagy PET-palackot vásárolt valaki, elmondásuk szerint
Az igazsághoz viszont az is hozzátartozik – és a legnagyobb probléma talán pont ez –, hogy nem minden vásárló ilyen tudatos. Vannak, akiknek eszébe sem jut, hogy visszaváltható csomagolású terméket vásároltak, esetleg még nem is hallottak a rendszer működéséről, így nem is keresik a jelzést, ami erre utalna.
Éppen ezért lenne szerencsésebb, ha valóban elkülönítő jellegű jelzéssel látnák el az adott termékek csomagolását, amely figyelemfelkeltő, szembetűnő. Bizonyára így a rendszer is jobban, gördülékenyebben működne, több ember tudomására jutna.
Érdemes tehát alaposabban megnézni az otthon felgyűlt palackokat, boros-, pálinkás-, sörösüvegeket vagy üdítősdobozokat, hátha visszaváltható csomagolásúak, mert első ránézésre bizony nem fogjuk észrevenni a logót, aminek bár megkülönböztetésre, figyelemfelkeltésre kellene szolgálnia, egyelőre jobban megmutatja, hogy miként tud elsikkadni egy fontos információ, ha nem megfelelően van közölve.
Kitűnni a tömegből, vagy éppen elvegyülni? Az Ezer Székely Leány Napján mindkettőnek megvan a jelentősége, hiszen ennyien székely népviseletben lenyűgőzően mutatnak. A mi szemünkben mindenképp. Egyenként és együtt is.
Darvas-Kozma Józsefet, a csíkszeredai Szent Kereszt-plébánia plébánosát megerősítette hivatalában a gyulafehérvári főegyházmegye, Böjte Csaba atyát pedig csíksomlyói lelkésszé nevezte ki. Idén négy új papot fognak felszentelni.
Balesetet okozott szombat reggel a Duna Sulina-ágán, Maliuc falu közelében egy turistákkal teli csónakot ittas állapotban vezető fiatalember.
Több bukaresti hírportál is lehozta azt az elmosódott medvés képet, amiről azt írják, hogy ez volt az utolsó felvétel, amit a támadáskor készített a medve által meggyilkolt olasz motoros.
Ilie Bolojan kormányfő péntek este kijelentette, hogy a világon Románia az egyetlen ország, ahol a bírák 48 éves korukban mennek nyugdíjba.
Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Augusztus elsejétől csak az online foglalt időpontokban lehet felkeresni ügyes-bajos kérdéseinkkel a Hargita megyei nyugdíjpénztárat.
Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt.
szóljon hozzá!