Ami késik, nem múlik. Januártól kötelező módon drágulni fog a víz- és csatornaszolgáltatás Hargita megyében is
Fotó: Haáz Vince
Elhalasztotta a víz-és csatornaszolgáltatás díjának emelését a Harvíz Rt. januárig, akkor azonban kénytelen lesz bevezetni a szakhatóság (ANRSC) által megszabott árképzést. A szolgáltató vállalat hatékonyan működik, ezért nem lenne szüksége a drágításra, ez azonban furcsa módon nem rajta múlik – indokolta Bogáti Csaba, a regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. vezérigazgatója a döntést.
2023. augusztus 03., 08:122023. augusztus 03., 08:12
A lényeg a részletekben rejlik: a szolgáltatók nem saját maguk döntenek az árképzésről és a díjszabási módszertanról, hanem kötelező módon be kell tartaniuk a Közszolgáltatásokat Szabályozó Országos Hatóság (ANRSC) útmutatásait, amely minden víz- és csatornaszolgáltató vállalatra érvényes – így a Harvízre is.
Egy 2026-ig érvényes díjszabási stratégiát fogadott el tavaly a térségi vízszolgáltató Harvíz Rt. az ANRSC által kidolgozott módszertan szerint, amelynek célja, hogy
A Hargita megyei szolgáltató legutóbb márciusban emelte árait, az elfogadott árstratégia üteme szerint júniusban is kellett volna drágítsa a víz-és csatornaszolgáltatás díját, azonban elhalasztották ezt jövő januárig.
– osztotta meg Bogáti Csaba, a regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. vezérigazgatója. Úgy vélte, a továbbiakban is elégséges lenne a szolgáltatónak, ha csak az infláció mértékével korrigálnák az árakat, de erről a szakhatóság dönt.
Korábban egyébként az előző évi költségek alapján hagyták jóvá az árakat, ez tavaly változott, a szakhatóság által megszabott árképzéshez használt képlet szerint
Országos szinten egyébként a Harvíz Rt. a szolgáltatási díjaival az olcsóbb szolgáltatók között van. A szakhatóság weboldalán közzétett táblázat szerint például a 47 szolgáltató közül a 11. a sorban, amelyek között vannak olyanok is, amelyek csak néhány községben szolgáltatnak. Ilyen például az első helyen lévő egyik Temes megyei szolgáltató, amelynek áfa nélkül 3,52 lej a vízdíja, és 4,09 lej a csatornadíja. Az Arad megyei szolgáltató második a sorban (áfa nélkül 4,24 lej a vízdíja, és 4,80 lej a csatornadíja). A legdrágábban tordai vállalat szolgáltat (áfa nélkül 8,06 lej a vízdíja, és 7,01 lej a csatornadíja).
Infografika: Székelyhon • Forrás: Harvíz.ro
Daniel David oktatási miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy két órával megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát, az óraadó tanárok óraszáma pedig csökkenni fog.
Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a havi bruttó 347 lejes étkezési támogatásban pedig csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapfizetésű közalkalmazottak fognak részesülni.
Negyvenhat eltűnt esetet tartanak nyilván Hargita megyében, közülük több mint a fele kiskorú, és jelentős arányban lányok. Minden eltűnést lehetséges bűncselekményként kezel a rendőrség.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy a fogyatékkal élő és a rákbeteg személyeknek nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot (CASS) fizetniük.
Daniel David csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások.
A kormány deficitcsökkentő intézkedései részeként növelni fogja szeptember elsejétől a személygépkocsik úthasználati díját.
Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Az alkotmánybíróság ügyvivő elnöke csütörtökön pontosítani kívánta, hogy a mandátuma végéhez közeledő három alkotmánybíró egyike sem kért vagy kapott semmilyen juttatást.
Közúti balesethez riasztották a tűzoltókat a Maros megyei Libánfalva térségében, ahol egy személygépkocsi lesodródott az úttestről. A balesetben egy személy megsérült.
Közvitára bocsátotta csütörtökön a honlapján a pénzügyminisztérium az idei deficitcsökkentő intézkedések első csomagját tartalmazó törvénytervezetet.
szóljon hozzá!