Fotó: fotó: Bartos Lóránt
Különösebb vita nélkül fogadta el a kézdivásárhelyi tanács a céhes város 2013-as évre szóló költségvetését. A város idén 41 millió lejből gazdálkodik, de ez az összeg tartalmazza a tanügyben dolgozók bérezését is.
2013. április 09., 16:002013. április 09., 16:00
2013. április 09., 16:392013. április 09., 16:39
Bokor Tibor polgármester előterjesztése szerint az idei büdzsében a legnagyobb tételt a tanügyre fordított összeg képezi, ugyanis az a pedagógusok bérezését is tartalmazza, így közel húszmillió lejt tesz ki, másfél millióval többet, mint 2012-ben. Az egészségügyre a tavalyi 1,2 millió helyett 404 ezer lejt fordítanak. Az elöljáró elmondta: 2012-ben azért volt 800 ezer lejjel nagyobb az összeg, mert a város a komputertomográf (CT) vásárlásakor önrésszel kellett hozzájáruljon a beszerzéshez, másként Kézdivásárhely elesett volna CT-től. Szociális kiadásokra mintegy 1,2 millió lejt különítettek el, az utcaseprés 2013-ban 800 ezer lejt emészt fel, a zöldövezetek karbantartása és más járulékos munkák pedig 3,4 millióba kerülnek. Civil szervezetek számára közel 500 ezer lejt osztottak szét az idei büdzséből, számos kulturális és sportrendezvényt támogatva ezáltal. Az utak javítására közel 3,9 millió lejt költenek, a legelők karbantartására idén 210 ezer lejt fordítanak. A közrend fenntartását biztosító húsz önkormányzati rendőr bérezése 380 ezer lejbe kerül, egy kölcsönből megejtett területvásár kamattörlesztésére pedig 420 ezer lejt különítettek el.
Nagy tételt képez a város több pályázatából befolyó összeg is: 14,3 millió lejjel duzzasztotta meg a városkasszát, ebből a pénzből két ipari parkot építenek, illetve megkezdik a vízrendszer korszerűsítését is. Idén a Báró Wesselényi Miklós Könyvtár működtetése 273 ezer lejbe kerül, 194 ezer lej van előrelátva a Vigadónak (ehhez még hozzájjön 222 ezer lej saját megvalósítás), 528 ezer lejt kapott a sport.
Az ülésen jelen levő Tamás Sándor megyeitanács-elnök kifejtette: a megyei költségvetés leosztásakor Kézdivásárhely és Barót kapta a legnagyobb összeget, mivel az előző városvezetések e két települést züllesztették le a legjobban. Tamás hangsúlyozta: nem politikai döntésről van szó, a pénzek elosztásakor azt is figyelembe vették, hogy a városoknak milyen, folyamatban levő pályázataik vannak. A megyeitanács-elnök egy érdekes kijelentést is tett az Incze László Céhtörténeti Múzeum kapcsán. Miután elmondta, hogy a megyei tanács idén hozzájárul az épület frontjának javításához, kifejtette, szeretné, ha Kézdivásárhely átvenné az intézmény működtetését, az intézmény önállósulna, és így kikerülne a Székely Nemzeti Múzeum irányítása alól.
A Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület fennállásának 35. évfordulójára készült dokumentumfilmet, hétfőn 17 órától mutatják be a kovásznai Csoma Emlékközpont és Népfőiskola székházában.
A sepsiszentgyörgyi rendőrséget riasztotta szombaton késő este egy nő, hogy 37 éves fia öngyilkosságot fontolgathat a vasútállomás környékén.
Elérkezett egy nemzedékről nemzedékre testálódott álom megvalósulásának ideje a kovásznai unitárius leányegyházközség számára: széleskörű közösségi összefogásnak köszönhetően saját gyülekezeti otthonuk lett.
Fokozott légköri instabilitásra figyelmeztető elsőfokú (sárga jelzésű) riasztást adtak ki a meteorológusok szombaton az ország tíz megyéjére.
A megszokottól eltérő, misztikus élményben lehet része annak, aki ellátogat a dálnoki búvártóhoz, ahol nem mindennapi kiállítás várja a látogatókat.
Válaszol a gazdák kérésére a Kovászna megyei tanács: segít a gazdálkodóknak abban, hogy nagyobb felületen küzdhessenek meg az egyre gyakoribb aszályos időszakokkal. A cél az, hogy az eddigi 3000 hektárról 8000 hektárra nőjön az öntözhető felület.
Hat szolgálati lakással lesz gazdagabb egy év múlva Kovászna városa, amelyeket az egészségügyben és oktatásban dolgozóknak szánnak. A kivitelezés múlt héten kezdődött el, uniós alapokból finanszírozzák.
Több mint egy hónappal a pusztító májusi áradások után sem csillapodott a fájdalom és a reménytelenség Nagyborosnyón és Bácsteleken. A települések lakói még mindig ázott falú, penészes, betonpadlós szobákban tengődnek.
A közútkezelő és a Kovászna megyei tanács ellen indítandó perben látják az utolsó szalmaszálat az A13-as autópálya őket érintő nyomvonala ellen tiltakozó kézdimartonfalvi gazdák. Ezt a helyi kultúrotthonban tartott fórumukon tették egyértelművé.
A Bodok szálló nem a város szimbóluma, hanem az elnyomásé, a rombolásé, a valódi értékek eltörlésének mementója – fogalmazott hétfői sajtótájékoztatóján Antal Árpád polgármester a város közvéleményét élénken foglalkoztató bontási folyamat kapcsán.
szóljon hozzá!