Fotó: Gábos Albin/Forrás: Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes
A tánc öröm, a tánc közösséget kovácsol, megtartó erő és az életre nevel – tudják jól ezt mindazok, akik évről évre részt vesznek a Csűrdöngölő gyermek- és ifjúsági találkozón. Gyermekek, oktatók, szülők, a szervezők és a közösség ünnepe ez, amelyet pünkösdöt megelőzően 35. alkalommal tartottak Csíkszeredában, mintegy 1200 fellépővel.
2023. május 26., 12:082023. május 26., 12:08
Viseletbe öltözött lányok és fiúk lepték el csütörtökön a csíkszeredai Szabadság teret, az éppen ott zajló hagyományos pünkösdi vásár igazi forgataggá változott. Szólt a népzene, a színpadon ropták a táncot, a megyeháza oszlopterében kézműves foglalkozást tartottak, a népes közönség lelkesen tapsolt a fellépő csoportoknak.
Fotó: Gábos Albin/Forrás: Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes
A színpad mögött a gyerekek, fiatalok izgatottan készültek a fellépésre, a lányok hajat fontak, vagy még igazítottak egyet a gondosan kivasalt kötényükön, a fiúk még elgyakoroltak egy-egy figurát, vagy éppen lelkesen üdvözölték más csoportbeli ismerősüket, akikkel az előző Csűrdöngölőkön kerültek barátságba.
A 35. Csűrdöngölőn 44 gyermek- és ifjúsági tánccsoport tagjai, valamint a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes táncosai léptek színpadra, így mintegy 1200 fellépő örvendeztette meg a közönséget a különböző vidékek táncaival, mutatta be a felöltött viseleteket, az átöröklött és továbbvitt népdalos, néptáncos hagyományt.
Fotó: Gábos Albin/Forrás: Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes
A nap során folyamatosan fellépő csoportok délután 3 órakor egy közös tánccal töltötték be a teret, amelyet egy közös fotó készítése követett, majd folytatódott a fellépések sora.
– vélik a szervezők.
Fotó: Gábos Albin/Forrás: Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes
A Csűrdöngölő gyermek- és ifjúsági találkozó kezdeményező-szervezője az András Alapítvány, házigazdája a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes, támogatója az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a csoportok fejlődéséhez pedig jelentősen hozzájárul a Csoóri Sándor Alap. Társszervezője Csíkszereda önkormányzata, a Hargitai Megyenapok keretében pedig a Hargita Megyei Kulturális Központ és Hargita Megye Tanácsa.
Fotó: Gábos Albin/Forrás: Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes
„Gyarapodtunk létszámban, javultunk minőségben, igényesebbek a viseletek, de a táncok is. Évekig azt láttam, hogy létszámban növekedünk, de minőségben kevésbé, ám ez most ez hirtelen megugrott. És ez nagyon jó érzés, mert
Ha harmincötödik Csűrdöngölő, akkor vannak, akik harmincötödik alkalommal vannak itt. De ezeknek a csoportoknak megvannak a saját rendezvényeik is, ezek a gyerekek, fiatalok állandóan találkoznak. Ez egy nagyon értékes kapcsolatrendszer, egy olyan Székelyföld, ahol szeretnek élni a fiatalok, itt akarnak maradni, vagy, ha elmennek, visszavágynak. Azért, mert itt vannak a barátaik, a kapcsolataik, itt van az örömük, itt van a nagy választék örömre, vigasztalásra, vagy párválasztásra egyaránt” – összegzett a nap végén András Mihály, az András Alapítvány vezetője, a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes igazgatója.
Fotó: Gábos Albin/Forrás: Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes
Úgy véli, ezt az eredményt nem adják ingyen, a kultúránkat újra és újra meg kell tanulni, foglalkozni kell vele, dolgozni kell érte. „A csoportvezetők hétről hétre kijárnak a csoportjukhoz vagy a saját településükön oktatnak. És a fiatalok igénylik ezt, és látom, hogy örömmel veszik fel a népviseletüket.
Nem lehet állandóan más pénzére pályázni, hogy mi székely ruhát vegyünk, hanem a székelyeknek kell legyen saját viseletük, saját kultúrájuk, saját támogatójuk, saját vállalkozóik. Mert ezekből a fiatalokból lesznek a következő polgármesterek, parlamenti képviselők, ácsok, és bármilyen szakmában dolgozók. Figyelnünk kell rájuk, hogy örömük legyen a táncba, mert akkor örömük lesz az életben” – hangsúlyozta András Mihály.
Borsos bírságot kapott egy Kovászna megyei személy azért, mert növényi hulladékot égetett.
A szemétként, törmelékként nyilvántartott kupacokból mentett ki faragott szegélyköveket, a Bolyai-alkotótáborban készült köztéri és más szobrokat Szánthó János, az állatkert igazgatója és csapata az elmúlt években.
Egy újabb akció keretében a napokban közterületen veszteglő autókat szállíttatott el a sepsiszentgyörgyi helyi rendőrség. Még jó állapotú járműveket is sorsukra hagynak egyesek, amelyeket kénytelen ócskavasként értékesíteni az önkormányzat.
A nyár utolsó fesztiválja igazi őszi hangulatban zajlik, néha napsütésben, de javarészt felhős ég alatt. A Sepsi Arénánál megrendezett Tabakó így igazi színfolt a szürke időben, ahova a fiatalok ma is szép számban tértek vissza.
Javában zajlik az első csíkszentdomokosi Folkmaraton. Hajnaltól hajnalig tartó táncmulatsággal készültek a szervezők, továbbá népi mesterségbemutatókkal kicsiknek és nagyoknak egyaránt.
Nemcsak a városlakókat, a helyi önkormányzatot is foglalkoztatja a Csíkszeredában, a Kalász lakónegyedben felépíteni szándékozott csendőrségi központ ügye. Nem csak erről, hanem az erdőalji iskolánál létrehozandó konténer-iskoláról is vitáztak.
Szeptember 16-án le fogják zárni három gyergyószentmiklósi utcában a régi ivóvízhálózatot, addig az ott élők át kell csatlakoztassák a háztartásukat az új rendszerre – erre szólít fel a HVCSK közműszolgáltató.
Kutyák ejtettek halálos sebeket egy kisfiún a Kányád községhez tartozó Székelypeteken péntek délelőtt – tudtuk meg Péter Szilárdtól, a Hargita Megyei Mentőszolgálat vezérigazgatójától.
Jövő héten kezdik utalni a pénzt több mint 220 ezer külhoni gyereknek és fiatalnak, akik támogatásban részesülnek az idei évben a Szülőföldön magyarul program keretében – adja hírül közleményében a Nemzetpolitikáért Felelős Államtitkárság.
Fel nem robbant második világháborús lövedéket talált egy személy Csínódon pénteken reggel. Ezek a régi lövedékek a korrodálódás ellenére még mindig aktívak lehetnek, és akár tragédiát is okozhatnak.
szóljon hozzá!