Eddig is híres volt, most már neves is: megszületett a végső jóváhagyás, immár márkanév a szárhegyi káposzta. A védjegy biztonság a termelőknek és vásárlóknak egyaránt. Igazolja: a szárhegyi cárinában több évszázados múltú magból termesztett, minőségi káposzta birtokába jut megvásárlója.
2014. szeptember 24., 19:152014. szeptember 24., 19:15
2014. szeptember 24., 19:192014. szeptember 24., 19:19
A Szárhegyi Káposztatermesztők Egyesületének az utolsó pillanatban sikerült levédenie a szárhegyi káposztát, e zöldség immár márkanévként szerepel, hivatalos okmányokkal alátámasztva. Mint kiderült, mások, Szárhegytől idegen személyek is szívesen levédték volna. Lukács Géza, az egyesület vezetője mutatja az igazoló dokumentumokat, és bevallja, tizenegy hónapos munka árán jutottak idáig. Büszke arra, hogy az országban a szárhegyi az első káposzta, mely védjeggyel rendelkezik.
Mi szükséges ahhoz, hogy egy termék márkanevet szerezzen? Elsősorban egyedi tulajdonságokkal kell rendelkezzen – tudjuk meg. Aztán egy bonyolult procedúra következik, melyhez egy erős csapat kell, beleértve az ügyvédet is, aki a jogi utat igazgatja. „Mind olyan emberek segítettek, akik szívügyüknek tekintik a szárhegyi káposzta levédését. Elkészítettük a dokumentációt, mely bizonyította több évszázados hagyományát, hogy egyedi tulajdonságokkal rendelkezik, s mindezt alátámasztottuk az összes létező szakirodalommal, újságcikkekkel, tévéműsorokkal” – mondja Lukács Géza, elárulva, a Lázár grófokig is visszamentek, még az is szerepelt a leírásban, hogy 1732-ben hány hordóban hány fej káposztát adtak be. Összességében bizonyítani tudták, hogy egyedi a klíma, a talaj, ahol terem és így a minőség is, tehát oltalomra érdemes.
Ha egy termék jó, meg kell védd a hamisítóktól. A szárhegyi káposztával már volt szomorú tapasztalat, amikor a zöldségnek csak a nevében szerepelt Szárhegy, egyébként nem kötődött a cárinához – mondja a termelő, hozzátéve: „A szárhegyi káposzta ha bekerül az üzletláncokba, de akkor is, ha nagyobb tételben van rá megrendelés, fontos, hogy tudja a vásárló, egy márkanévről, a várt minőségről van szó. Garancia ez tulajdonképpen”.
Ez egy érték, melyre vigyázni kell, ez biztosítja, hogy a szárhegyi termelő munkája után tisztességes jövedelemhez jut nemcsak idén, hanem a jövőben is. Az egyesület további terveket sző. A káposztafesztiválon tervezik hivatalos bemutatkozásukat, akkor mondanak köszönetet az eddig segítőknek és toborozzák a pártoló tagokat, majd közösen annak módját is megtalálják, hogy a szárhegyi káposzta címkéje elkészüljön, a fejek csomagolásra kerüljenek. Ha megnő a vásárlóigény, akkor sem lesz pánik, a cárinában még vannak területek, melyeken most más vetemény van, érdemes lesz ott is átállni a káposztára.
Elkezdték a központi park körüli parkolók felújítását Gyergyószentmiklóson, ami egy újabb lépés a fizetéses parkolás újbóli bevezetéséhez.
Elindult az a civil szervezetek programjait népszerűsítő nagykövetek regisztrációja, a negyedik Fuss NEKI! Gyergyó adománygyűjtő mozgalomhoz. 27 szervezet összesen Ötszázezer lejnyi támogatás megszerzését tűzte ki célul.
Gyergyószentmiklós több utcájában és a lakónegyedekben is csatornázási munkálatok zajlanak augusztus folyamán. Ezek időszakos forgalomkorlátozással is járnak.
Engedély nélküli árusítóhelyet számoltak fel kedden a Gyilkos-tó partján. Az önkormányzat polgármesteri rendelet alapján távolíttatta el a természetvédelmi övezetbe jogtalanul kihelyezett büfékocsit, amely egy stég közelében működött.
Folyamatosan mozgásban lenni, vagy nyugisan ellazulni? Sok embernek dilemmája lehet ezekben a napokban Gyergyószentmiklóson. Az Egyfeszt élménykínálatával nem egyszerű a lépést tartani. De bármi a döntés, a végeredmény csak jó lehet.
Elrajtolt az Egyfeszt összművészeti fesztivál idei kiadása csütörtökön Gyergyószentmiklóson. Már az első napon benépesültek a rendezvény helyszínei, az események java pedig még csak most jön.
Csütörtökön indul az Egyfeszt 5. kiadása, négy napig pezsgő kulturális- és bulivárossá válik Gyergyószentmiklós. Az önkéntesek már napok óta dolgoznak, készülnek a fesztiváludvarok, a dekorációk, jelezve, hogy valami készülődik.
Gyergyószentmiklóstól egészen a Gyilkos-tóig kerékpárúton lehet majd közlekedni, ennek megvalósítása már zajlik. A 27 kilométeres, Fenyő útja nevet viselő útvonal az egykori ipari kisvasút nyomvonalát fogja követni.
Tizenhat határozattervezet szerepelt a gyergyószentmiklósi képviselő-testület csütörtöki ülésének napirendjén, ezeket sorban megszavazta mindenki. A végén viszont az EMSZ és az RMDSZ képviselői hosszan vitáztak Kántor Boglárka felszólalása után.
Az ivóvízhálózat-építési munkálatok nagy része már elkészült, a csatornarendszer korszerűsítése viszont még csak hatvan százalékban valósult meg. Hamarosan a Virág negyedben csatornáznak, míg az útfelújítások a rendszer tesztelése után kezdődhetnek.
szóljon hozzá!