Fotó: Borbély Fanni
Központban a székelyföldi városok címmel rendeztek mini kerekasztal-beszélgetést Tusványos csütörtöki napján. Az eseményen szó volt a választásokról, a városvezetés feladatáról, illetve arról, hogy létezik-e egészséges versengés a székelyföldi városok között.
2024. július 25., 16:162024. július 25., 16:16
Antal Árpád sepsiszentgyörgyi, Korodi Attila csíkszeredai, Soós Zoltán marosvásárhelyi polgármesterrel és Székelyudvarhely következő városvezetőjével, a júniusban megválasztott Szakács-Paál Istvánnal beszélgetett Horváth Anna RMDSZ-alelnök csütörtökön a 33. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborban. Az eseményen többek között szó esett a szuper-választási évről, a CityIndex felmérésről, illetve a lakosság elvárásairól a választott politikusok felé.
Fotó: Borbély Fanni
A rendkívüli választási év felénél tartunk, Horváth Anna szerint a június 9-i választás eredményét pedig az erdélyi magyar közösség győzelmének nevezhetjük. Ez a pohár félig tele fele – fogalmazott az RMDSZ alelnöke –, az üres fele pedig a hátralévő, kihívásokkal teli része. Horváth Anna szerint
hogy ne csak ők tudják azt, hogy az újonnan elnyert mandátumok szempontjából mennyire fontos, hogy mi történik november-decemberben, hanem a választói közösség is.
Fotó: Borbély Fanni
„Ahogy mondani szokták, mindenekelőtt a szívünkkel szavazunk, hozunk politikai döntéseket, másodlagos a racionalitás ebben” – osztotta meg gondolatait Horváth Anna, aki arra kérte a jelenlévő polgármestereket, hogy vázolják fel, az előttük álló négyéves ciklus szempontjából mit jelent számukra a választási év második fele.
Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere úgy fogalmazott, két dolgot szokott mondani: az egyik, hogy a legfontosabb választás mindig a következő, a másik pedig, hogy
Szerinte az, hogy már két választáson túl vannak, majdhogynem semmit sem ér, ha december 8-án a parlamenti választások után az RMDSZ-nek nem lesz jelentős parlamenti képviselete.
Fotó: Borbély Fanni
„Időnként mások azt próbálják nekünk mondani, hogy mi, az RMDSZ egy jelentéktelen kisebbség vagyunk ebben az országban, néha már-már elhisszük, márpedig nem vagyunk egy jelentéktelen kisebbség” – fogalmazott a sepsiszentgyörgyi polgármester, majd hozzátette,
Antal Árpád felvetette az elméleti sikú megamegyék problematikáját is, és azt, hogy ebben az esetben a székelyfölfi közepes városok mennyire háttérbe szorulnának. Kitekintője után gondolatait visszaterelte Horváth Anna felvetésére, és megfogalmazta, Románia közigazgatását nem engedhetjük úgy átszervezni, hogy az nekünk, magyaroknak rossz legyen.
Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere szerint a legfontosabb, hogy a székelyföldi városok haladjanak, hiszen, ha Székelyföld nem halad, Erdély sem halad. Elmondása szerint
„A Szövetség azért kell haladjon, mert az erdélyi magyarság kell haladjon. Ez nem politikai eredmény kérdése, hanem az önazonosságunk és a fenntarthatóság kérdése” – fogalmazott Korodi Attila.
Fotó: Borbély Fanni
Az elkövetkezendő időszakot a polgármester nehézként jellemezte. Mint mondta, kormányzati folyamaton keresztül társfinanszírozásra van szükségük, tehát valamiképp az állam kell garantálja a hosszútávú, kiszámítható hitelrendszereket. A decemberi választás tétje az életképességünk – húzta alá.
Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere szintén elismerte, egy nehéz választási év közepén vagyunk, Marosvásárhelyen pedig tudták, hogy ez egy kemény küzdelem lesz.
Ez pedig annak köszönhető, hogy a marosvásárhelyi románságnak nem volt veszélyérzete, hogy magyar a polgármester. Azon pedig egy csapat dolgozott, hogy semlegesítsék a nacionalista támadásokat.
Mint mondta, a felállított minimális cél előttük az, hogy a három székely megye egységben maradjon,
Soós Zoltán szerint a megyeszékhelyek szerepe nagyon meg fog nőni.
Fotó: Borbély Fanni
Végül Szakács-Paál István, Székelyudvarhely jövendőbeli polgármestere vázolta fel a jövő kilátásait. Szerinte, ha az RMDSZ bejutna a parlamentbe, majd kormányra kerülne, akkor volna a magyarságnak miből válogatni a képletes konyhaasztalon.
Kihangsúlyozta: Székelyföld a mi földünk, ezért jogunk van segítséget várni Bukaresttől, márpedig szükség van a főváros támogatására ahhoz, hogy haladni tudjanak a székelyföldi városok.
Maláriával diagnosztizáltak egy bukaresti férfit – közölte csütörtökön az egészségügyi minisztérium.
Az alpolgármesternek fontos feladatai vannak a kisebb községekben is, nem róluk kellene lemondani, hanem inkább a tanácsosok számát kellene csökkenteni – javasolja a Romániai Községek Országos Szövetsége, a kormány megszorító intézkedéseire reagálva.
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Egyfeszt összművészeti fesztivált idén július 31 és augusztus 3. között tartják Gyergyószentmiklóson. Mutatjuk a fellépőket.
A Saul fia című film főszereplője, Röhrig Géza költőként mutatkozik be július 16-án, szerdán 18 órától a marosvásárhelyi Kandaké kávézóban, a Bernády tér 3. szám alatt.
A romániai európai parlamenti (EP-) képviselők közül nyolcan szavazták meg csütörtökön az Ursula von der Leyen és az Európai Bizottság ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt, ketten tartózkodtak, 12-en ellene szavaztak, 11-en pedig nem vettek részt.
Átadták a forgalomnak csütörtök délután az észak-erdélyi (A3-as) autópályát az 1-es országúttal Tordatúr közelében összekötő gyorsforgalmi utat.
Befogták az egyik bocsát annak az anyamedvének amelyet a napokban lőttek ki, miután az megölt egy motorost a Transzfogarason – közölte Facebook-oldalán a környezetvédelmi minisztérium.
Kenőpénz elfogadásán érték tetten az ügyészek csütörtökön a bukaresti Floreasca kórház egyik ortopéd szakorvosát – értesült az Agerpres ügyészségi forrásokból.
Július 13. és 27. között ünnepli 15. születésnapját a Csíki Jazz Fesztivál. Idén az emlékezés és a világzene jegyében zajló eseménysorozat világszínvonalú fellépőkkel, tehetségkutatóval, gyerekprogramokkal és közösségi örömzenéléssel várja a közönséget.
1 hozzászólás