
Fotó: Borbély Fanni
Központban a székelyföldi városok címmel rendeztek mini kerekasztal-beszélgetést Tusványos csütörtöki napján. Az eseményen szó volt a választásokról, a városvezetés feladatáról, illetve arról, hogy létezik-e egészséges versengés a székelyföldi városok között.
2024. július 25., 16:162024. július 25., 16:16
Antal Árpád sepsiszentgyörgyi, Korodi Attila csíkszeredai, Soós Zoltán marosvásárhelyi polgármesterrel és Székelyudvarhely következő városvezetőjével, a júniusban megválasztott Szakács-Paál Istvánnal beszélgetett Horváth Anna RMDSZ-alelnök csütörtökön a 33. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborban. Az eseményen többek között szó esett a szuper-választási évről, a CityIndex felmérésről, illetve a lakosság elvárásairól a választott politikusok felé.
Fotó: Borbély Fanni
A rendkívüli választási év felénél tartunk, Horváth Anna szerint a június 9-i választás eredményét pedig az erdélyi magyar közösség győzelmének nevezhetjük. Ez a pohár félig tele fele – fogalmazott az RMDSZ alelnöke –, az üres fele pedig a hátralévő, kihívásokkal teli része. Horváth Anna szerint
hogy ne csak ők tudják azt, hogy az újonnan elnyert mandátumok szempontjából mennyire fontos, hogy mi történik november-decemberben, hanem a választói közösség is.
Fotó: Borbély Fanni
„Ahogy mondani szokták, mindenekelőtt a szívünkkel szavazunk, hozunk politikai döntéseket, másodlagos a racionalitás ebben” – osztotta meg gondolatait Horváth Anna, aki arra kérte a jelenlévő polgármestereket, hogy vázolják fel, az előttük álló négyéves ciklus szempontjából mit jelent számukra a választási év második fele.
Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere úgy fogalmazott, két dolgot szokott mondani: az egyik, hogy a legfontosabb választás mindig a következő, a másik pedig, hogy
Szerinte az, hogy már két választáson túl vannak, majdhogynem semmit sem ér, ha december 8-án a parlamenti választások után az RMDSZ-nek nem lesz jelentős parlamenti képviselete.
Fotó: Borbély Fanni
„Időnként mások azt próbálják nekünk mondani, hogy mi, az RMDSZ egy jelentéktelen kisebbség vagyunk ebben az országban, néha már-már elhisszük, márpedig nem vagyunk egy jelentéktelen kisebbség” – fogalmazott a sepsiszentgyörgyi polgármester, majd hozzátette,
Antal Árpád felvetette az elméleti sikú megamegyék problematikáját is, és azt, hogy ebben az esetben a székelyfölfi közepes városok mennyire háttérbe szorulnának. Kitekintője után gondolatait visszaterelte Horváth Anna felvetésére, és megfogalmazta, Románia közigazgatását nem engedhetjük úgy átszervezni, hogy az nekünk, magyaroknak rossz legyen.
Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere szerint a legfontosabb, hogy a székelyföldi városok haladjanak, hiszen, ha Székelyföld nem halad, Erdély sem halad. Elmondása szerint
„A Szövetség azért kell haladjon, mert az erdélyi magyarság kell haladjon. Ez nem politikai eredmény kérdése, hanem az önazonosságunk és a fenntarthatóság kérdése” – fogalmazott Korodi Attila.
Fotó: Borbély Fanni
Az elkövetkezendő időszakot a polgármester nehézként jellemezte. Mint mondta, kormányzati folyamaton keresztül társfinanszírozásra van szükségük, tehát valamiképp az állam kell garantálja a hosszútávú, kiszámítható hitelrendszereket. A decemberi választás tétje az életképességünk – húzta alá.
Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere szintén elismerte, egy nehéz választási év közepén vagyunk, Marosvásárhelyen pedig tudták, hogy ez egy kemény küzdelem lesz.
Ez pedig annak köszönhető, hogy a marosvásárhelyi románságnak nem volt veszélyérzete, hogy magyar a polgármester. Azon pedig egy csapat dolgozott, hogy semlegesítsék a nacionalista támadásokat.
Mint mondta, a felállított minimális cél előttük az, hogy a három székely megye egységben maradjon,
Soós Zoltán szerint a megyeszékhelyek szerepe nagyon meg fog nőni.
Fotó: Borbély Fanni
Végül Szakács-Paál István, Székelyudvarhely jövendőbeli polgármestere vázolta fel a jövő kilátásait. Szerinte, ha az RMDSZ bejutna a parlamentbe, majd kormányra kerülne, akkor volna a magyarságnak miből válogatni a képletes konyhaasztalon.
Kihangsúlyozta: Székelyföld a mi földünk, ezért jogunk van segítséget várni Bukaresttől, márpedig szükség van a főváros támogatására ahhoz, hogy haladni tudjanak a székelyföldi városok.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
1 hozzászólás