Foglalkozásokat tart a Kalot Egyesület az iskolai zaklatás témában. A bullyingról kisfilm is készült
Fotó: Veres Nándor
Az iskolai zaklatásról, azaz a bullyingról beszélni kell, a cél csökkenteni a bántalmazott gyerekek szenvedéseit. A téma érzékenyítése céljából egy kisfilm is készült a csíkszeredai Kalot Egyesület megbízásából. A videót, amelyet az egyesület képzett lelki gondozói fognak felhasználni az általuk vezetett foglalkozások során, kedden mutatták be a nyilvánosságnak a csíksomlyói Jakab Antal Házban.
2022. október 25., 15:012022. október 25., 15:01
2022. október 25., 15:512022. október 25., 15:51
„Sok gyermek van kitéve a csoportos, vagy egyéni zaklatásnak. Ebben a témában van egy nagy tehetetlenség, valahogyan nem jut el hozzánk elég határozottan a néma kis sikolyok hangja.
– mondta Sebestyén Ottó, a csíkszeredai Kalot Egyesület elnöke.
Fotó: Veres Nándor
A civil szervezet ugyanis Nem csak a fizikai erőszak erőszak! című projektjük révén, a mobbing, valamint a párkapcsolati verbális és passzív agresszió témaköreit követően, az iskolai zaklatás (bullying) témában is indít foglalkozásokat. Ezen foglalkozások alapját is egy kisfilm képezi, hasonlóan, mint a másik két problematika esetében.
A Köllő Ildikó által írt és rendezett 7 perces filmet kedden mutatták be a csíksomlyói Jakab Antal Házban. Az alkotója elmondta, nehéz volt elkészíteni, hiszen nem a mozikba, és nem az online oldalakra készült, hanem arra, hogy a foglalkozások alapját képezze a téma megbeszéléséhez.
A kisfilmnek három változata készült más-más végkifejlettel, egy a felnőtteknek (szülőknek, pedagógusoknak), egy a 12-14 éveseknek, és egy a 14-18 éveseknek.
• Videó: Kalot Egyesület
A Kalot Egyesület harminc lelki gondozót képzett ki, akik nemcsak Csíkszéken, hanem Gyergyószéken, Udvarhelyszéken, és Háromszéken is tartanak foglalkozásokat különböző iskolai, egyházi és szülői közösségekben a projekten belül. Becze Szidónia, lelki gondozó beszámolójában elmondta, egy foglalkozás másfél-két órát tart.
A foglakozásokat úgy szoktuk kezdeni, hogy körbe ülünk a gyermekekkel, és a bemelegítő körben próbáljuk felmérni a hangulatot, hogy milyen a csoport dinamikája. Bemutatkozunk, és elmondjuk, hogy miről fogunk beszélni. Felvezetjük, majd általánosságban beszélünk a témáról. Ezt követi egy rövid csoportmunka, 3-4 fős csoportokra osztjuk őket, és megkérjük, hogy minden tudásukat a bántalmazásról, ebben az esetben a bullying-ról írják össze. Amikor a kiscsoportokban ezt megbeszélték, akkor ismét körbe ülünk, és közösen megbeszéljük, meghallgatjuk mindenkinek a véleményét.
Miután a témát körbejártuk, megadtuk az alaphangot, rátérünk a kisfilmek vetítésére.
majd lassan kezdjük kérdezni, hogy mit láttak, mit éreztek. Fontos a bizalmi légkör megteremtése, mert, ha várunk és türelmünk van, akkor lassan kezdenek megnyílni a gyerekek, tartalmas beszélgetések kerekednek ki” – részletezte a foglalkozások menetét a lelki gondozó.
Fotó: Veres Nándor
Hozzátette, interaktív foglakozások ezek, amely során próbálják bevonni őket, hogy minél többet mondjanak ki magukból. Minden ilyen alkalmat végül egy zárókörrel fejeznek be, levonják a tanulságot, és megosztják a gondolatokat, érzéseket, amellyel elmennek a foglalkozásról.
– húzta alá. Azok az iskolák, osztályközösségek, szülői, egyházi és más közösségek, akik elhívnák a lelki gondozókat foglalkozásokat tartani, a Kalot Egyesülettel kell felvegyék a kapcsolatot.
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Tíz évvel ezelőtt orgonára gyűjtött a sepsiszentgyörgyi unitárius templom, két éve pedig új harang öntésének a szándékával indult meg adományokat szerezni Nagy István egyháztag. Az új harang a hétvégén megérkezett. Egy példaértékű gyűjtés rövid naplója.
Függetlenként szerezne parlamenti képviselői mandátumot a választásokon Mihai Tîrnoveanu, a Calea Neamului (Nemzet Útja) nacionalista román szervezet vezetője.
Udvarhelyszékről hárman, Csík- és Gyergyószékről pedig ketten-ketten jelentkeznek parlamenti képviselőnek, míg a szenátori helyekre egy-egy személy tette le a jelentkezési iratcsomót mindegyik térségből.
Több akciót is szervezett a Hargita megyei rendőrség a tanévkezdés alkalmával a közbiztonság növelése céljával.
Ilyen tartósan forró nyarunk talán még soha nem volt, a sepsiszentgyörgyi strand nyári látogatottsága ehhez mérten nagy elégtételekre adott okot a működtető Rekreatív Rt.-nek – egészen addig, míg szezon közepén le nem kellett zárni a csúszdákat.
Több mint ötszáz hektárnyi kukoricaültetvényen okoztak kárt a medvék Hargita megyében, és a szám még nem végleges – közölte kedden Romfeld Zsolt, a Hargita megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője.
Ismét lángra kapott nyolc hektáron a fás legelő a Gyergyóújfaluhoz tartozó Tekerőpatakon, hiába fékezték meg a tüzet egy nappal ezelőtt a tűzoltók. Jelenleg ismét a helyszínen folyik az oltás.
Kós András életmű-kiállítást hoz tető alá a Székely Nemzeti Múzeum a sepsiszentgyörgyi Liszt Intézettel közösen. Kós Károly építész és író szobrászművészként hírnévre szert tevő fia 1914. november 4-én született Sztánán.
Felkerülhetnek a romániai kisvárosok is az Apple saját fejlesztésű térképére, a minap ugyanis éppen Csíkszeredát térképezte fel az Apple Maps járműve.
Tizennyolcadik alkalommal szólítja meg a családokat Románia legnagyobb hőlégballon-parádéja: szeptember utolsó hétvégéjén újra megtapasztalhatják a hőlégballonnal való repülés élményét a Maros megyei Nyárádköszvényesre látogatók.
szóljon hozzá!