Az egykori Suta-tó elhanyagolt környezete kedvező irányba változik
Fotó: Veres Nándor
Tavasszal szeretnék elkezdeni a Csíkszereda peremén található Suta-tó helyreállítását, amelyet árvízvédelmi beruházásként végeznek el. A munkálatok tervezett költségeit ki kell egészíteni az időközben megemelkedett árak miatt.
2021. január 16., 12:092021. január 16., 12:09
Tizennégy évvel a tó vizének kényszerű leengedése után kezdődhet el a gát, és ezzel az árvízvédelmi tározóvá átminősített tó helyreállítása, miután befejeződött a tavaly kiírt közbeszerzési eljárás. A munkálatok kezdését tavalyra tervezték korábban, de a versenytárgyalási kiírás megjelenése késett, és csak decemberben vált elérhetővé.
– tudtuk meg Miklós Gézától. A Hargita Megyei Vízügyi Igazgatóság vezetője szerint csak az esetleges óvások benyújtására kijelölt időszak lejárta után lehet kivitelezési szerződést aláírni, de
A 3,7 millió lejre becsült munkálat költsége meghaladja a 4 millió lejt a cég által benyújtott ajánlat szerint – az igazgató szerint a becsült összeget az építőiparban történt árnövekedés miatt mintegy tíz százalékkal utólagosan kiegészítik.
Az egykori nagy tómederből, amelyet 2007-ben a gát szerkezetében észlelt rongálódás miatt ürítettek le, kisebb erdővé fejlődött bozótot kell kiirtani, és kikotorni az üledéket, ugyanakkor
A beruházást, amely tartalmazza a város keleti pereméig vezető bekötőút felújítását és környezetrendezését is, a Râmnicu Vâlcea-i központú Olt Vízügyi Igazgatóság végezteti, miután évekkel ezelőtt az egykori tavat árvízvédelmi létesítménnyé minősítették át. Ez a tavat tápláló Fitód-patak vízhozamát tudja befolyásolni, segítve annak megelőzését, hogy a nagy esőzésektől felduzzadó patak Csíkszereda zsögödi részét veszélyeztesse.
A Suta-tó az 1980-as években élte fénykorát, akkor a szabadidős tevékenységek egyik kedvelt helyszíne volt, mert csónakázásra, fürdésre, horgászatra volt ott lehetőség. Utána visszaesett az érdeklődés, megszűnt a csónakázás, a tó vizének leengedése után pedig a környezet elvadult, többnyire kutyasétáltatók és nyájak keresik fel, az odavezető bekötőút környéke pedig építkezési törmelék lerakója lett.
Székelyudvarhelyen is bemutatják a Hun utódok című, hun-mongol-magyar rokonságot és történelmi múltat feltáró dokumentumfilmet, amely körüljárja a közös eredet kérdését, illetve arra is választ kaphatunk, mi köti össze a székelyeket a mongolokkal.
Az egészségügyi miniszter szerdán közölte, hogy elkészült azoknak a gyógyszereknek a listája, amelyek befolyásolhatják az autóvezetési képességet.
További három évre igényelhető nagycsaládos kártyát hirdetett meg Csíkszereda önkormányzata. A kártyát számos intézményben lehet használni, melyeket egy egységes matrica fog jelölni.
Az úgynevezett Respiratorikus Szinciciális Vírus (RSV) veszélyeire figyelmeztetett szerdai közleményében a Román Pneumológiai Társaság.
Szerdán és csütörtökön is lezárnak egy-egy utcát Székelyudvarhelyen csőtörés miatt, mindkét érintett helyszínen vízelvétellel is járhat a munkálat – áll a Székelyudvarhelyi Polgármesteri Hivatal közleményében.
November végén ingyenesen szállítja el a kerti zöldhulladékot az RDE hulladékgazdálkodási vállalat Székelyudvarhelyről.
A Maros Megyei Tanács értesíti érintett nyilvánosságot, hogy környezetvédelmi engedélyre nyújtott be kérelmet „Az útpadka és árkok kiépítése a 154A jelzésű megyei úton, Magyaró és Holtmaros településeken, Magyaró községben” című projekt számára.
Közzétették a magyar kisebbség számára készült román érettségi vizsga tételmodelljeit. A magyar kisebbségnek 2025-ben először lesz a többségtől eltérő román nyelv és irodalom írásbeli vizsgája. Most valóban a nyelvtudást mérnék fel.
Több vállalat és egy állami erdészeti hivatal is érintett abban a Maros megyei összehangolt illegális erdőkitermelésben, amely miatt hónapok óta nyomoz a rendőrség, szerdán pedig bizonyítékokat is találtak.
Átvehetik személyi igazolványaikat a székelyudvarhelyi személyi nyilvántartó irodában azok a személyek, akik november 1-jéig nyújtották be kérelmeiket az új okmány kiállítására.
2 hozzászólás