Az egykori Suta-tó elhanyagolt környezete kedvező irányba változik
Fotó: Veres Nándor
Tavasszal szeretnék elkezdeni a Csíkszereda peremén található Suta-tó helyreállítását, amelyet árvízvédelmi beruházásként végeznek el. A munkálatok tervezett költségeit ki kell egészíteni az időközben megemelkedett árak miatt.
2021. január 16., 12:092021. január 16., 12:09
Tizennégy évvel a tó vizének kényszerű leengedése után kezdődhet el a gát, és ezzel az árvízvédelmi tározóvá átminősített tó helyreállítása, miután befejeződött a tavaly kiírt közbeszerzési eljárás. A munkálatok kezdését tavalyra tervezték korábban, de a versenytárgyalási kiírás megjelenése késett, és csak decemberben vált elérhetővé.
– tudtuk meg Miklós Gézától. A Hargita Megyei Vízügyi Igazgatóság vezetője szerint csak az esetleges óvások benyújtására kijelölt időszak lejárta után lehet kivitelezési szerződést aláírni, de
A 3,7 millió lejre becsült munkálat költsége meghaladja a 4 millió lejt a cég által benyújtott ajánlat szerint – az igazgató szerint a becsült összeget az építőiparban történt árnövekedés miatt mintegy tíz százalékkal utólagosan kiegészítik.
Az egykori nagy tómederből, amelyet 2007-ben a gát szerkezetében észlelt rongálódás miatt ürítettek le, kisebb erdővé fejlődött bozótot kell kiirtani, és kikotorni az üledéket, ugyanakkor
A beruházást, amely tartalmazza a város keleti pereméig vezető bekötőút felújítását és környezetrendezését is, a Râmnicu Vâlcea-i központú Olt Vízügyi Igazgatóság végezteti, miután évekkel ezelőtt az egykori tavat árvízvédelmi létesítménnyé minősítették át. Ez a tavat tápláló Fitód-patak vízhozamát tudja befolyásolni, segítve annak megelőzését, hogy a nagy esőzésektől felduzzadó patak Csíkszereda zsögödi részét veszélyeztesse.
A Suta-tó az 1980-as években élte fénykorát, akkor a szabadidős tevékenységek egyik kedvelt helyszíne volt, mert csónakázásra, fürdésre, horgászatra volt ott lehetőség. Utána visszaesett az érdeklődés, megszűnt a csónakázás, a tó vizének leengedése után pedig a környezet elvadult, többnyire kutyasétáltatók és nyájak keresik fel, az odavezető bekötőút környéke pedig építkezési törmelék lerakója lett.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint Romániának nyugalommal kell kezelnie az amerikai vámtarifák bevezetése nyomán előállt helyzetet, elsősorban tárgyalásokra van szükség.
Figyelmeztető felhívások jelentek meg a marosvásárhelyi lépcsőházak bejáratain, amelyekben arról értesítik a lakókat, hogy ivóvíz nélkül maradhatnak az adósságok miatt. A lakótársulásoknál történt sikkasztásos ügy közben egyre duzzad.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Komoróczy Zsoltot nevezte ki a városi kórház ideiglenes vezetőjének Szakács-Paál István, Székelyudvarhely polgármestere, miután lemondott a korábbi menedzserigazgató – közli a polgármesteri hivatal.
A kormány a gépjárművek környezetszennyezési adóját a jelenlegi adórendszer módosításakor fogja bevezetni – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a pénzügyminiszter.
Két részletben összesen 800 lej támogatást kapnak idén a kisnyugdíjasok, az első kifizetést még április 15-ig megejthetik.
Elkezdték a 132A jelzésű megyei út Homoródalmásról Vargyas-szorosba vezető szakaszának aszfaltozását. Júniusra fogják befejezni a munkálatokat. A túrázókat nem fogja zavarni az építkezés.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Aláírták a szerződést a csíkszeredai közszállítást és parkoló-üzemeltetést kiszolgáló intelligens forgalommenedzsment-rendszer rendszer beszerzésére. A rendszer beüzemelését 12 hónap alatt kell biztosítania a közbeszerzésen nyertes cégnek.
A tavaly felvett hitel törlesztési részleteinek terhe alapjaiban befolyásolja Gyergyószentmiklós idei költségvetését, amire csütörtök délután bólinthatnak rá. A nehéz anyagi helyzet miatt nehéz döntéseket is meg kell hozni.
2 hozzászólás