
Ennyiből áll az egyszemélyes ügynökség. A postai ügynökök sok esetben saját lakásukon fogadják az ügyfeleket
A Román Posta átszervezésével május elsejétől egyes vidéki postai ügynökök munkaidejét lecsökkentették, ami elégedetlenséget szült az alkalmazottak körében, ugyanis az intézkedés kötelező módon bércsökkentéssel is jár. Ennek ellenére Csíkszéken minden érintett aláírta a szerződésmódosítást.
2017. május 24., 09:352017. május 24., 09:35
A vidéki postai ügynökök a hónap elején új szerződéseket kaptak kézhez, amelyben
Szőcs Mária 16 éve dolgozik Fitód, Szentlélek (munkaterületéhez tartozik Alszeg és Boroszló tízes is) postásnőjeként, az átszervezés következtében az ő munkaidejét is napi 6 órára csökkentették.
Délelőtt fél tízig, esetenként tíz óráig a postakocsit várom, és csak utána tudok elindulni. A négy helyszínt úgy tudom beosztani, hogy egyik nap végigjárok egyet-kettőt, majd másnap folytatom a többinél. Ez képtelenség, úgyhogy nincs is számításomban hosszútávon folytatni ez a munkát. Ha nem változtatnak valamit, 16 év után fel fogok mondani. Mindenkinek sürgősek a hivatalos papírok, az általam kiosztandó pénz kell, de nem tudok mindenhová eljutni, és ez rövid időn belül panaszokat fog eredményezni – fejtette ki a postás.
„A fizetés is nagyon lecsökkent, 250 lejt vontak le tőlem. Korábban nagy segítséget nyújtott édesanyám, mert együtt dolgoztunk, és ő Fitódot végigjárta, de napi nyolc órában is csak ketten tudtunk mindent elvégezni. Most azonban lebetegedett, így egyedül maradtam 6 órában.
Februárban múlt 16 éve, hogy itt dolgozom, szerettem is, és sosem volt problémám, mindig igyekeztem elvégezni a munkám, de ezt így nem lehet
– fejtette ki Szőcs Mária.

Az állami postavállalat átszervezésével május elsejétől a vidéki postai ügynökök munkaidejét felére csökkentették, ami elégedetlenséget szült az alkalmazottak körében, ugyanis az intézkedés bércsökkentéssel jár.
Hargita megyében huszonöt postahivatal, illetve postafiók mellett hetven egyszemélyes ügynökség működik a postai ügynök lakásán vagy egy bérelt helyiségben. A postai ügynök a küldemények kihordása mellett a megrendeléseket is felveszi. Mivel az utóbbi időben a kisebb településeken csökkent a tevékenységük, ugyanakkor megnőtt az országos minimálbérek értéke, a Román Posta felmérést készített, melynek eredményeként már februárban elkezdődött az átszervezés.
Ez a folyamatos tárgyalások során annyiban módosult, hogy huszonhat érintett alkalmazott marad nyolcórás munkaidővel, kilenc négy, a többi pedig hat órával. Szabó István, a Hargita megyei postások szakszervezetének elnöke érdeklődésünkre elmondta, Hargitafürdőn és Lázárfalván szüntették volna meg teljesen az ügynökségeket, a tárgyalások során azonban végül az a döntés született, hogy a korábbi nyolc helyett napi 4 órában folytathatják a tevékenységüket. „Emellett Csíkmindszenten, Csíkszentmihályon, Fitódon, Kászonjakabfalván, és Kászonújfalván napi 6 órára csökkentették az ügynökök munkaidejét, a többi helyen pedig megmaradtak a teljes munkaidős állások.
– mondta a szakszervezet elnöke.
Egyre több a munka. A postán minden munkakört újraszerveztek
Fotó: Gecse Noémi
Annak függvényében, hogy mekkora egy település, három szervezési formára oszlik a postai szolgáltatás: vannak postai hivatalok, fiókok, és ügynökségek, utóbbiaknál helyszínenként csak egy személy dolgozik. „Csíkszéken valamivel jobb a helyzet, ugyanis Fitódon és Szentléleken például egy személy végzi a felvételt és a kihordást, egy másik személynek csak Mindszent tartozik a hatáskörébe, de az udvarhelyi zónában olyan község is van, ahol öt helység tartozik egy ügynökhöz. Csíkszéken nagyobb falvak vannak, másak a jellegzetességek, és nem olyan nagyok a távolságok. Van itt is kivétel, például a Kászonok és a Gyimesek vidéke, ott nagyon elszórtan vannak a házak, kettő között kilométerek is lehetnek. Az azonban mindenképp kijelenthető, hogy mindenhol megnehezíti ez az intézkedés az ügynökök munkáját. Az egyik baj az, hogy nem reálisak azok a kilométerek, amelyek alapján kiszámították a tevékenységi területüket.
– tette hozzá Szabó.
A postán egyébként minden munkakört újraszerveztek, a postahivatalok és postafiókok után most került sor az ügynökségekre. Bár az elején voltak problémák, sokan gondolkodtak, és nem akarták elfoldani a csökkentéseket, végül
– tudtuk meg Dombi Józseftől, a Hargita megyei postahivatal vezetőjétől.
Ez az átszervezés nem mehet a minőség rovására, az ügyfelek részéről eddig nem is érkezett negatív visszajelzés. Én felelek azért, hogy minden rendben menjen, s ha ennek nem tudok eleget tenni, mehetek én, ez meg van mondva. Eddig úgy volt meghatározva, hogy van egy ügynökség, amelyhez különböző falvak vannak csatolva, s ott teljes munkaidővel dolgoztak az ügynökök. Az átszervezés következtében azonban ha a norma szerint hat óra igazolható, nem fizethetünk nyolcat, ennek felelősségét egy igazgató sem vállalja magára” – magyarázta Dombi József.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!