Hirdetés
Hirdetés

Postássors: ha nem mond le, mondhat fel

Az átszervezés miatt kevesebb postásnak több településre kell kihordania a küldeményeket. Archív •  Fotó: Kristó Róbert/archív

Az átszervezés miatt kevesebb postásnak több településre kell kihordania a küldeményeket. Archív

Fotó: Kristó Róbert/archív

Az állami postavállalat átszervezésével május elsejétől a vidéki postai ügynökök munkaidejét felére csökkentették, ami elégedetlenséget szült az alkalmazottak körében, ugyanis az intézkedés bércsökkentéssel jár. Udvarhelyszéken több postás abban reménykedik, ha nem írja alá a szerződésmódosítást, a vállalat vezetősége eláll szándékától, azonban a Hargita megyei igazgató szerint az ellenszegülőket elbocsátják, a megüresedett helyeket pedig meghirdetik.

Dósa Ildikó

2017. május 16., 12:502017. május 16., 12:50

A vidéki postai ügynökök a hónap elején új szerződéseket kaptak, amelyben a korábbi nyolc óráról hat, illetve négy órára csökkentették napi munkaidejüket, és ezzel arányosan

bérük és az ételjegyek összege is kevesebb lett

Hirdetés

– tudtuk meg egy udvarhelyszéki postástól.

„Egyre nehezebb helyzetben vagyunk, két hónapja zaklatnak az órák csökkentésével, pedig sokszor nyolc órába sem fér bele a munkánk, amikor pénzosztás van, este hét, nyolc órára végzünk. Családtagok segítségével hordjuk ki a leveleket, vagy embereket fogadunk, akiket megfizetünk azért, hogy napirenden legyünk mindennel, mivel van, akihez öt falu tartozik. Ha csökkentik az óraszámot, havonta hétszáz lejnél alig kapunk többet. Az emberek bele vannak betegedve, többen két-három évvel a nyugdíj előtt állnak” – panaszolta. Tudomása szerint tizennégy kollégája nem írta még alá az új szerződést, van, aki egyszerűen felmondott.

Idézet
A nyugdíjasok is meg vannak ijedve, nem tudják, hogyan kapják meg a pénzt

– tette hozzá. Mivel több faluba kell kihordaniuk a küldeményeket, nagy távolságokat tesznek meg, amelyeket gyalog szinte képtelenség, azonban ha kocsival mennek, nem téríti meg a vállalat az üzemanyag költségét, aki pedig biciklit használ, havi negyven lejből kell rendben tartania azt.

Elmondta azt is, hogy az új szerződésen nem szerepel a vállalat vezetőinek aláírása, így először a postásnak kell ellátnia kézjegyével, majd visszaküldenie, ezért van, aki attól tart, hogy áprilisra visszamenőleg már az új normák szerint kapják majd a fizetést.

Úgy tudják, aki nem írja alá a módosítást, azt elbocsátják, azonban remélik, hogy ha többen nem írják alá a szerződést, nem fogják őket elküldeni.

Hargita megyében huszonöt postahivatal, illetve postafiók mellett hetven egyszemélyes ügynökség működik a postás lakásán vagy egy általa bérelt helyiségben. A postai ügynök a küldemények kihordása mellett a megrendeléseket is felveszi. Mivel a kisebb településeken csökkent a tevékenységük, hiszen kevesebb lett mind a nyugdíjasok, mind a küldemények száma, ugyanakkor megnőtt az országos minimálbérek értéke, az állami posta felmérést készített, melynek eredményeként már februárban elkezdődött az átszervezés – magyarázta Szabó István, a Hargita megyei postások szakszervezetének elnöke. Így az eredeti elképzelés szerint tizenegy postai ügynök maradt volna a megyében teljes munkaidővel, kettőt elbocsátottak volna, harminc munkaidejét felére akarták csökkenteni, a többi pedig napi hatórás munka után kapott volna fizetést. Ez a folyamatos tárgyalások során annyiban módosult, hogy huszonhat érintett alkalmazott marad nyolcórás munkaidővel, kilenc négy, a többi pedig hat órával.

„Érthető valahol, hogy azok, akiknek kijött a napi nyolc vagy annál több órájuk, több fizetést kapjanak, mint azok, akik ennek egytizedét végezték” – mondta a szakszervezet elnöke. Olyan ügynökség is van, amely havonta csak húsz-harminc lejes profitot produkál. Azonban a nagyobb, népesebb településeken kisebb távolságot kell megtenni, máshol pedig több kis lélekszámú faluból áll össze a körzet, és úgy érzi, ezt a norma kiszámolásánál nem vették figyelembe.

Farkaslakán például nyolc órában egy postás dolgozik, azonban ugyanannyi idő alatt egy személynek kell kihordania a küldeményeket Kányád község nyolc falujába, erdőn át, rossz utakon

– említette Szabó István. Ő is úgy tudja, hogy aki nem fogadja el az új munkafeltételeket, azt elbocsátják. Noha a postások elégedetlenek, a szakszervezet egyelőre nem tervez sztrájkot.

Aki nem írja alá, mehet

A postán időközben minden munkakört újraszerveztek, most került sor az ügynökségekre. „Mindent figyelembe vettünk, beleértve a megtett távolságot is, de ha hat óra igazolható, nem fizethetünk nyolcat, ennek felelősségét egy igazgató sem vállalja magára” – közölte Dombi József, a Hargita megyei postahivatal vezetője. Elmondta, hogy ez országos intézkedés, törvényesen jártak el: ahol négy órára nem kapnak munkaerőt, ott átszervezik a hálózatot, a településeket például olyanhoz csatolják, aki napi hatórás munkát tud igazolni, így teljes munkaideje lesz. Aki a kézbesítéstől számított két munkanapon belül nem írja alá a szerződésmódosítást, azt felszólítják a felmondásra – tette hozzá. Jelenleg Székelyszentkirályon és Székelyandrásfalván keresnek postást, mivel egyikük felmondott, a másik pedig nyugdíjba ment, ezeken a településeken egyelőre Székelyudvarhelyről oldják meg a kézbesítést.

„A szolgáltatás folytonosságát biztosítjuk, és a csatoláson gondolkodunk, nyolcórás munkaidővel” – válaszolta arra a kérdésünkre, hogy mi történik abban az esetben, ha például tízen nem fogadják el az új normarendszert. Elismerte, hogy

tévedtek, amikor áprilisi dátummal és aláíratlanul küldték ki a módosítást,

azonban azóta javították a hibát, és új szerződéseket küldtek.

Idéntől szabadságra mehetnek

Az állami posta veszteséges működése miatt a vállalat vezetősége korábban több alkalmazottat elbocsátott, átszervezte a vállalat működését. Az utóbbi években a szakszervezet több tiltakozó megmozdulást szervezett a japán sztrájktól a néhány napos munkabeszüntetésig. A postások az alacsony bérek mellett a fizetetlen túlórák és a pihenőszabadság hiánya miatt is felemelték szavukat. A béreket időközben emelték, Dombi József elmondása szerint idéntől a szabadságot is kivehetik az alkalmazottak, helyettesítésükről egy sürgősségi kormányrendelet értelmében a vállalatnak kell gondoskodnia. Ezt először a legközelebbi település postásának ajánlják fel pótlék ellenében, ha nem vállalja, erre az időszakra külsőst alkalmaznak.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 22., hétfő

A székelyföldi megyékre is érvényes a most kiadott zivatarriasztás

Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.

A székelyföldi megyékre is érvényes a most kiadott zivatarriasztás
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Kiemeltük az apró betűs részt: ezért lesz elviselhető a hőség Székelyföld egyes részein

A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.

Kiemeltük az apró betűs részt: ezért lesz elviselhető a hőség Székelyföld egyes részein
2026. június 22., hétfő

Kizárják Adrian Veșteát és négy párttársát a PNL-ből

Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.

Kizárják Adrian Veșteát és négy párttársát a PNL-ből
2026. június 22., hétfő

Késő este derül ki, hogy bizalmat kap-e a Veștea-kormány

A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.

Késő este derül ki, hogy bizalmat kap-e a Veștea-kormány
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Öt intézkedés, ami segítené Románia gazdaságát az USR képviselője szerint

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.

Öt intézkedés, ami segítené Románia gazdaságát az USR képviselője szerint
2026. június 22., hétfő

Ketten életüket vesztették, egy kiskorú súlyosan megsérült egy Bihar megyei balesetben

Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.

Ketten életüket vesztették, egy kiskorú súlyosan megsérült egy Bihar megyei balesetben
2026. június 22., hétfő

Megvannak a csúcsértékek az idei nyár első hőhullámából

Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.

Megvannak a csúcsértékek az idei nyár első hőhullámából
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

760 doboz cigarettát csempésztek volna Bulgáriából Hollandiába, lecsaptak rájuk a magyar hatóságok

Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.

760 doboz cigarettát csempésztek volna Bulgáriából Hollandiába, lecsaptak rájuk a magyar hatóságok
2026. június 22., hétfő

Tajtékzik Donald Trump, aki trágár kifejezést is használva szólította fel Iránt megállapodásra

Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.

Tajtékzik Donald Trump, aki trágár kifejezést is használva szólította fel Iránt megállapodásra
2026. június 22., hétfő

Magyar nevek nélkül – megvan a miniszterjelöltek listája

Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.

Magyar nevek nélkül – megvan a miniszterjelöltek listája
Hirdetés