A gyergyószárhegyi közbirtokosság egyik letarolt területe. A szélvihar alapos pusztítást végzett
Fotó: Gyergyószentmiklósi Erdőrendészeti Hivatal
Hargita és Maros megyében a becslések szerint összesen több mint 1 millió köbméternyi fát döntöttek ki az elmúlt héten végigsöprő viharok. A károk nagy része Hargita megyében keletkezett, a tulajdonosoknak most nem csak a nehéz terepen, hanem a bürokrácián is át kell küzdeniük magukat ahhoz, hogy kitermeljék és értékesítsék a hatalmas famennyiséget.
2020. február 13., 09:142020. február 13., 09:14
Noha még csak becsülni tudják a károkat, és ezek felmérése az elején tart, az már jól látszik, hogy az elmúlt héten tombolt erős szélvihar egyes területeken alaposan megritkította a Hargita és Maros megyei erdőket. Ha csak az utóbbi 30 évet nézzük,
Cătălin Mutică, a Hargita Megyei Erdészeti Igazgatóság vezetője kérdésünkre úgy értékelt, a megyében akkora famennyiség került a földre, amely megfelel a megye évre szóló kitermelési keretének. Az igazgató azt mondta, becsléseik szerint az állami tulajdonú erdőkben 40 000 köbméternyi fát döntött ki a szél, főként Maroshévíz, Tölgyes és Borszék környékén. Ugyanakkor a szerződés alapján az általuk ügykezelt magán- és közbirtokossági tulajdonú erdőkben mintegy 70 000 köbméterre becsülik a kidőlt famennyiséget – ez ugyancsak a megye északi részén található.
Becslések szerint több mint 200 ezer köbméternyi fa dőlt ki a Székelyvarsághoz tartozó területeken a múlt heti szélviharban – derül ki az érintett közbirtokosságok előzetes felméréseiből. A gyökerestől kicsavart fák ráadásul kárt tettek a Forrásköze részen lévő vízvezetékrendszerben.
Izsák Árpád erdőmérnök, a Csíki Magánerdészet vezetője is jelentős károkról beszélt, szerinte 150-től 200 000 köbméterig terjedhet az a famennyiség, amely az erdészeti hivatal által felügyelt erdőkben dőlt ki a vihar miatt.
Fotó: Gyergyószentmiklósi Erdőrendészeti Hivatal
Kérdésünkre el is magyarázta a kitermelést megelőző ügyintézés lépéseit, amelyet eléggé bürokratikusnak nevezett.
,,A törvények értelmében először a védettséget élvező területeket kell azonosítani és ezek ügykezelőjétől kell igényelni azokat a specifikus feltételeket, amelyek alapján be lehet menni az erdőbe a bélyegzés és kitermelés érdekében. Ezek után a terepszemélyzet felméri a famennyiséget, az erdészeti felügyelőség leellenőrzi, a nagy mennyiségek esetében pedig az érintett közbirtokosságoknak üzemterv-módosítást kell igényelniük. Ez utóbbi külön dokumentációt jelent, a tervező, a tulajdonos és az erdészet láttamozása után lehet engedélyezni a kitermelést” – sorolta a szakember, aki szerint ilyen esetekben egy ellenőrzéssel kellene engedélyezni a kitermelést. Hozzátette:
Szükséges egy elsődleges terepfelderítés, akár drónnal is, annak megállapítása érdekében, hogy hol vannak a masszív széltörések, amelyeket körül kell határolni. Úgy értékelt, hogy két-három hónap az ügyintézéssel, az előkészületekkel telik majd el. ,,A mi erdészetünk szintjén legalább egy éves kitermelhető mennyiségnek felel meg a mostani széldöntés, de ez jórészt két közbirtokosság területén van” – emlékeztetett.
András Róbert erdőmérnök, a Zetelaki Erdőrendészeti Hivatal vezetője azt kifogásolta, hogy az állam nem nyújt segítséget katasztrófahelyzetben az erdőtulajdonosoknak, úgy, mint a mezőgazdasági területek esetében. ,
Igyekszünk minél hamarabb értékbe tenni, de valószínű, hogy hosszadalmas lesz a kitermelés, mert legalább 10 000 hektárnyi terület érintett – ezt végigjárni, felleltározni, összegyűjteni, kihozni nagy munka” – vázolta. Mint megtudtuk, múlt péntek óta dolgoznak a mérésekkel az erdészek, és azt remélik, hogy március végéig meglesz a pontos mennyiség. Az általuk felügyelt erdőterületeken 270 000 köbméterre becsülik a kitört fa mennyiségét – ennek legnagyobb része a varsági közbirtokosság területén van, de
Becsült mennyiségekről van szó, András Róbert szerint a gyakorlat azt mutatja, hogy ez növekedni szokott. „Van ahol meghaladta a 10 éves kitermelhető mennyiséget a széldöntés. Az üzemtervek 2024-ben járnak le, azt a mennyiséget, ami eddig az időpontig lett volna kivágható, három tulajdonos esetében is meghaladta a kár” – összegzett.
Fotó: Beliczay László
A károk zöme Parajd környékén keletkezett, ebből is a felsősófalvi rész az érintettebb – ismertette Derzsi Zoltán erdőmérnök, a hivatal vezetője. Ő úgy látja, hogy több hónapba telik, amíg az értékmegállapítás megtörténik, a kitermelést jelentős adminisztratív munka előzi meg, üzemterv-módosításra is szükség van.
– ismertette kérdésünkre Melles Előd erdőmérnök, a Gyergyószentmiklósi Erdőrendészeti Hivatal igazgatója. Becsléseik szerint az általuk ügykezelt erdőkben mintegy 70 000 köbméternyi fa került a földre, a kárfelmérés, terepbejárás folyamatban van, így a pontos számokat csak később lehet megtudni. Melles adatai szerint a Hargita megyei magánerdészetekhez tartozó területeken összesen 750 000 köbméterre tehető a vihar által kidöntött famennyiség. A Gyergyószentmiklósi Magánerdészethez tartozó erdőkben ugyanakkor 40 000 köbméternyi kidőlt fáról szólnak az előzetes becslések.
A károk felmérése után a kitermelés előkészítése következik. Lesz munka bőven
Fotó: Beliczay László
A csíkszenttamási Terkő Közbirtokosság, területén legalább 50 000 köbméternyi fát tarolt le a szélvihar, de pontos felmérés még ezután történik. Kosza Elemér elnök szerint
– tudtuk meg. ,,Szervezzük a csapatokat, összehívtuk a falubeli cégeket, összeírtuk, kinek hány traktora van, mennyi a munkaerő. A külföldön dolgozó szakmabeliekkel is beszéltünk arról, hogy hazajönnének-e egy időre, mert két-három évig itt lesz munka” – ismertette az elnök, hozzátéve, azon is gondolkodnak, hogy egy korszerű kitermelő munkagépet is vásároljanak a közbirtokosságnak. Szándékaik szerint, amennyit tudnak, saját erőből próbálnak értékesíteni a fából, van szerződésük felvásárlóval is. ,
– számolt be terveikről Kosza Elemér. Legalább 25 ezer köbméter kidőlt fáról beszélt kérdésünkre Fejér Károly, a gyergyószárhegyi közbirtokosság elnöke. ,,Nekünk évente 8000 köbméteres vágási lehetőségünk van az üzemterv szerint, ez most három évre szóló mennyiség. Most behatárolják a parcellák határait a terepen, ha minden jól megy, a jövő héten megtörténnek az első árverezések, az iratok is elkészülnek. Próbáljuk minél hamarabb értékesíteni a fát, kérdés, hogy a vásárlók mennyire jelennek meg.
– részletezte. Fontosnak tartja, hogy minél gyorsabban ki tudják termelni, és eladni a kidőlt fákat, mert minél hosszabb ideig marad az erdőben a kidőlt fa, annál többet veszít a minőségéből, bogártámadás is károsíthatja.
Fotó: Beliczay László
Az elmúlt heti szélvihar Maros megyében főként a hegyvidéki erdészeti hivatalokhoz tartozó területeket károsította, a domb- és síkvidéken elenyésző volt a széldöntés – számolt be megkeresésünkre Ilie Covrig, a Maros Megyei Erdészeti Igazgatóság vezetője. Tájékoztatása szerint
Mivel a terepbejárások, felmérések folyamatban vannak, a pontos számokat csak később lehet megtudni.
Falkába verődött kutyák kergettek fel a minap egy csíkszeredai férfit egy kerítésre a Brassói úton. A kóbor kutyák begyűjtése az önkormányzat felelőssége, ezért a városvezetést petícióban kérte az érintett, hogy rendezze a problémát.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke, Sorin Grindeanu szerint a második deficitcsökkentő csomagnak ki kell küszöbölnie a méltánytalanságokat, hogy az adóterheket ne csak az alacsony és közepes jövedelmű polgárok viseljék.
Az előző kormány intézkedései következtében tavaly megszűnt 82 ezer vállalkozás, az új kormány megszorító intézkedései nyomán pedig legalább annyi, ha nem kétszer több fog megszűnni idén, véli a Hargita Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.
Egyelőre tisztázatlan okok miatt lekapcsolódott a világítás, félbeszakadt az FK Csíkszereda-Bukaresti Dinamo találkozó a 63. percben.
Bozgorozással, magyarellenes rigmusokkal érkeztek Csíkszeredába a Bukaresti Dinamo szurkolói az FK Csíkszereda elleni szuperligás összecsapásra.
A Dinamo szurkolóinak egy része a stadionon kívül maradt, ezért randalírozni próbáltak, a csendőrség gyorsegysége viszont azonnal közbelépett az FK Csíkszereda-Bukaresti Dinamo Szuperligás mérkőzésen.
Első ligás mérkőzést játszik a Dinamo ellen a tavasszal feljutott FK Csíkszereda. A Csíkszeredába érkezett Dinamo-szurkolók bozgorozva vonultak fel a Decemberi-forradalom utcában és a Temesvári-sugárúton.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
A közúti beruházásokért felelős országos társaság (CNIR) bemutatta az A13-as autópálya frissített nyomvonalát a megyei önkormányzatok számára. Közben a geológiai viszonyok felmérése is elkezdődött a hegyvidéki területeken.
Nyomravezetői díjat ajánl fel a rendőrség annak, aki információkkal segíti Emil Gânj megtalálását. A mezőméhesi gyilkosság gyanúsítottját napok óta keresik a hatóságok.
szóljon hozzá!